„Iš esmės tai yra gerųjų ir blogųjų bakterijų pusiausvyra virškinimo sistemoje arba žarnyne“, – aiškina „LloydsPharmacy Online“ bendrosios praktikos gydytojas ir klinikinių technologijų vadovas Dr Sameer Sanghvi.
Žarnyne yra trilijonai mažų mikrobų, kurie sudaro sudėtingą ir nepaprastai svarbią vidinę ekosistemą, vadinamą mikrobiomu.
Jei ši sistema išsiderina suvartojus per daug riebaus maisto arba negavusi pakankamai maistinių medžiagų, galite būti tikri, kad žarnynas jums apie tai praneš, rašo mirror.co.uk.
Bet kaip atpažinti, kai žarnynas nėra laimingas?
Kodėl žarnyno sveikata tokia svarbi?
Dr Sanghvi sako: „Maždaug 70% mūsų imuninių ląstelių yra žarnyne. Be to, žarnyne esančios bakterijos taip pat yra atsakingos už būtinų vitaminų, tokių kaip vitaminas B12, gamybą. Tai reiškia, kad jei bakterijų pusiausvyra nėra tokia, kokia turėtų būti, gali nukentėti mūsų imuninis atsakas, fizinė sveikata ir net mūsų nuotaika“.
Kas įtakoja žarnyno sveikatą?
Geros žarnyno sveikatos garantas yra kruopščiai subalansuota esamų bakterijų įvairovė. Yra daugybė mitybos ir gyvenimo būdo veiksnių, kurie gali neigiamai paveikti bakterijų pusiausvyrą virškinimo sistemoje.
Įtakos turi didelis stresas, miego trūkumas, stipriai apdototo maisto ir antibiotikų vartojimas. Dr Sanghvi paaiškina, kad kai sutrinka žarnyno bakterijų pusiausvyra ir dėl to žarnynas neveikia optimaliai, padidėja įvairių negalavimų tikimybė:
Skrandžio veiklos sutrikimas
Diskomfortas, dujų kaupimasis, pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas, viduriavimas ir rėmuo gali būti ženklas, kad žarnynui sunku virškinti ir pašalinti atliekas.
Netyčiniai svorio pokyčiai
Kai žarnynas yra nesubalansuotas, kūnas sunkiai įsisavina maistines medžiagas, kaupia riebalus ir reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, todėl netikėtai pasikeičia svoris.
Nuovargis
Nesveikas žarnynas gali sukelti nemigą arba prastą miegą, dėl to jaučiatės pavargę. Didžioji dalis serotonino, hormono, kuris veikia nuotaiką ir miegą, pasigamina žarnyne. Todėl dėl bakterijų ar prasidėjusių uždegiminių procesų pablogėja miego kokybė.
Sudirgusi oda
Kai kurios odos ligos, pvz., spuogai ir egzema, gali būti žarnyno problemų pasekmė.
Maisto netoleravimas
Kai kuriais atvejais maisto netoleravimas gali atsirasti dėl prastos žarnyno bakterijų kokybės, kai sunkiai virškinami tam tikri maisto produktai.
Kaip pagerinti žarnyno sveikatą?
Gydytojas Sanghvi sako, kad dieta yra vienas iš svarbiausių veiksnių žarnyno sveikatai pagerinti. Jis sako:
„Žarnynui reikia kuo daugiau gerųjų bakterijų ir kuo mažiau blogųjų. Stipriai perdirbtas maistas gali neigiamai paveikti žarnyną. Geriausias dalykas yra valgyti įvairų augalinį maistą. Stenkitės, kad jūsų racione būtų daug vaisių ir daržovių, neskaldytų grūdų, riešutų ir sėklų bei ankštinių augalų, tokių kaip pupelės ir lęšiai“.
Taip pat svarbu, kad racione būtų prebiotikų. Tai maisto produktai, kuriuose yra tam tikros rūšies skaidulų, maitinančių gerąsias žarnyno bakterijas. Prebiotikų gausu tokiose maisto produktuose kaip bananai, granatai, avižos, ruginiai krekeriai, pistacijos ir česnakai.
Lygiai taip pat į savo mitybą galite įtraukti ir probiotikų. Tai maisto produktai, tokie kaip natūralus jogurtas, kombucha ir marinuoti agurkai, kuriuose yra gyvų bakterijų. Suprantama, kad tai gali pagerinti bakterijų įvairovę žarnyne.
Pasak gydytojo Sanghvi, nors mityba yra svarbus geros žarnyno sveikatos veiksnys, yra ir kitų dalykų, kuriuos galite padaryti, kad pagerintumėte žarnyno sveikatą.
Streso lygio mažinimas ir kokybiškas miegas yra vienodai svarbūs norint išlaikyti sveiką mikrobiomą. Tas pats pasakytina ir apie hidrataciją.
Ką daryti, jei nerimaujate?
Jei nerimaujate dėl savo žarnyno sveikatos, yra būdų, kaip įvertinti, ar gerai veikia jūsų virškinimo sistema, pavyzdžiui, stebėti žarnyno peristaltiką ir simptomus. Jei pastebite drastiškus pokyčius, turėtumėte pasikalbėti su šeimos gydytoju.