• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rožės – tikros sodo karalienės ir jas gerai pasodinus ir tinkamai prižiūrint, vasarą jos džiugina nuostabaus grožio žiedais. Viskas prasideda nuo kokybiško sodinuko, o žiedų gausumas ir augalo sveikumas – nuo to, kaip jas prižiūrėsime.

Rožės – tikros sodo karalienės ir jas gerai pasodinus ir tinkamai prižiūrint, vasarą jos džiugina nuostabaus grožio žiedais. Viskas prasideda nuo kokybiško sodinuko, o žiedų gausumas ir augalo sveikumas – nuo to, kaip jas prižiūrėsime.

REKLAMA

Patarimais, kaip išsirinkti gerą rožės sodinuką, kaip sodinti rožes ir kaip prižiūrėti po sodinimo, laidoje „Svajonių sodai“ pasakojo ūkio „Sodo rožė“ projektų vadovas Justinas Virbickas ir agronomė Valentina Mitkienė. 

Kokių rožių sodinukų nepirkti?

V. Mitkienė pabrėžė neskubėti rožių sodinti į lauką. Nors daugelis jas skuba pirkti ir nori kuo greičiau pasodinti į augimo vietą vos pasirodžius šildančiai saulei, skubėti nėra kur. 

„Be gerų oro sąlygų ir temperatūrų aš nesiūlau netgi sodinti jų, nes turėtų būti jau ir įšalas išėjęs. Kad ir iš šiltnamio nusipirkus nešti ir pasodinti – jam iš karto didelis stresas.

Čia (šiltnamyje – aut. past.) temperatūra yra jam pagal jo dydį tinkama, čia būna iki 10-12 laipsnių dieną, o naktį apie 4 laipsniai šilumos, o jeigu mes pasodinsime į žemę, kuri yra šalta, iš karto šaknims bus didelis stresas ir augalas tikrai labai vargs“, – teigė agronomė. 

Gražus rožės krūmas prasideda nuo tinkamai parinkto rožės sodinuko – specialistė aiškino, kaip atpažinti, kad rožės jau neišsprogs. 

Anot jos, jei sodinuko stiebai pajuodę, nėra žalių šakelių, o pumpurai apdžiūvę, toks augalas – miręs. O jei paėmus sekatorių ir padrožus šakelę ji sausa ir geltona, tai dar vienas ženklas, kad tokio sodinuko geriau nepirkti. 

REKLAMA
REKLAMA

V. Mitkienė pastebi, kad tokį sodinuką galima bandyti nukirpti ir augalas gali ataugti iš skiepo, bet kelia klausimą – ar verta? Daug naudingiau išsirinkti sveiką sodinuką. 

Kaip sodinti rožes?

Agronomė taip pat pažymi, kad nusipirkus sodinuką ir neplanuojant jo sodinti kelias dienas, sprendimas juos laikyti namuose – blogas. 

REKLAMA

„Nusipirkus rožių sodinukus, parsivežus, jeigu dar kelias dienas nesodiname, nereikia jų laikyt namie. Kiti: oi, aš ant palangės pasidėsiu, man čia paaugs šilumoje – augalui iš karto stresas.  

Čia +5-10, maksimum 12 laipsnių, namuose – 20-22 laipsniai – viskas, augalui yra stresas. Geriau ją laikyti nešildomam balkone arba, jeigu turit, šiltnamy, tik aišku neužmiršti, kad turi būti dieną jisai atviras“, – priminė V. Mitkienė. 

Pasak jos, rožėms sodinti geriausias laikas – balandžio antra pusė, vidurys, kai tai daryti jau leidžia orai.

REKLAMA
REKLAMA

Ji pastebi, kad vazonėliuose sodinukų skiepas būna paviršiuje, tačiau primena – sodinant į augimo vietą, jis turi likti po žeme: 

„Sodinama maždaug per tris pirštus į žemę, tai reiškia, per degtukų dėžutę turi būti ji įkasta į žemę. Skiepas turi būti giliai tam, kad jis nedžiūtų, tam, kad mes jo nepažeistume ravėdami.  

Iš čia miegantys pumpurai susprogsta ir mums duoda labai gražias šakas su dideliais gražiais pumpurais.“ 

Rožių priežiūra

J. Virbickas, kalbėdamas apie rožių priežiūrą, pažymi, kad vienas svarbiausių darbų – jų tręšimas, nes šie augalai yra reiklūs maistinėms medžiagoms: 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kadangi rožės – mūsų sodo karalienės, tai joms, be abejo, reikia ir kokybiško maisto, ir kokybiškų trąšų. Visą laiką mes ir dabar po truputį jau jas pratiname prie gerų trąšų ir dažnai būna klientas nusipirkęs, pasisodinęs rožes primiršta apie trąšas, pataupo ant trąšų.  

Paskui atsiranda klausimai: o kodėl mano rožei kažkas darosi? Kas jai nepatinka? Mes visą laiką siūlome rinktis kokybiškas trąšas, subalansuotas trąšas.“

Tad V. Mitkienė priduria, kad vos pasodintas rožes jau galima patręšti persodinimo stimuliatoriumi – čia daug fosforo, taip pat yra azoto ir kalio.

REKLAMA

J. Verbicko teigimu, šios trąšos naudingos po žiemos ir šalčių, taip pat „pavargusiems“ ar nukentėjusiems augalams – tai padeda augalą atgaivinti, suteikti jam jėgos ir pasiruošti sezonui. 

O jau praėjus porai savaičių, maždaug gegužės pradžioje, kai augalas pradeda intensyviai augti, V. Mitkienė sako, kad rožes reikia patręšti rožėms skirtomis trąšomis. 

Be to, nors trąšos ir yra skirtos rožėms, jos kuo puikiausiai tiks ir visiems kitiems daugiamečiams žydintiems augalams, pavyzdžiui, flioksams ar bijūnams, tad nušausite du zuikius vienu šūviu. 

Visą laidą „Svajonių sodai“ žiūrėkite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

Laida „Svajonių sodai“ – sekmadieniais, 11 valandą, per TV3!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų