• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pomidorus auginti nėra labai sudėtinga, tačiau yra keletas dalykų, į kuriuos svarbu atsižvelgti, jei norite gero derliaus, viena ekspertė.

Pomidorus auginti nėra labai sudėtinga, tačiau yra keletas dalykų, į kuriuos svarbu atsižvelgti, jei norite gero derliaus, viena ekspertė.

REKLAMA

Pomidorai yra žoliniai vienmečiai ir daugiamečiai augalai, priklausantys Solanaceae šeimos Solanum genčiai.

Norint tinkamai prižiūrėti pomidorų augalus, sodininkai turėtų atlikti vieną užduotį – juos genėti. Pomidorų genėjimas tam tikru metu gali būti labai naudingas, rašo express.co.uk.

Genėjimas padeda užtikrinti, kad augalai gautų pakankamą oro cirkuliaciją ir nebūtų perkrauti. Taip galima pagerinti vaisių kokybę, išlaikyti augalus sveikus ir padidinti prinokusių pomidorų derlių sezono pabaigoje.

Pasak programėlės „Plantum“ botanikos ekspertės Julijos Omelčenko, pomidorus būtina laiku laistyti, tręšti ir juos genėti, jei norite gausaus derliaus.

REKLAMA
REKLAMA

„Genėjimas yra esminis pomidorų auginimo aspektas, – sakė ekspertė. – Jis pagerina pomidorų kokybę ir yra svarbi priemonė nuo įvairių ligų ir kenkėjų.“

REKLAMA

Ji teigė, kad pomidorų genėjimas turi daug privalumų. Pagrindinė priežastis – pašalinamos nereikalingas augalo dalys, kurios naudoja energiją, vandenį ir maistingąsias medžiagas. Pirmiausia pašalinti būtina atžalas, augančias tarp stiebo ir šakų.

„Leidžiant šiems ūgliams augti, augalas energiją skiria lapams, o ne vaisiams auginti, – perspėjo ekspertė. – Vėliau šie ūgliai taip pat gali išauginti žiedus ir vaisius, tačiau vaisiai bus maži, ne tokie saldūs ir sultingi.“

REKLAMA
REKLAMA

Dėl per didelio ūglių augimo perauga ir pats krūmas. Pagrindinė lapų paskirtis – gaminti energiją fotosintezės būdu, o tam reikia pakankamai saulės šviesos.

Jei krūmas peraugęs, lapai negauna pakankamai saulės šviesos, o tai neigiamai veikia nokimo greitį ir kokybę. Nugenėjus pomidorus, pagreitėja vaisių nokimas.

Jei negenėsite augalo, gali padidėti drėgmė ir sumažėti oro cirkuliacija

Tokiomis sąlygomis klesti daugelis grybelinių ligų, tokių kaip vėlyvoji dėmėtligė, Cladosporium lapų dėmėtligė, ankstyvoji dėmėtligė, Septoria lapų dėmėtligė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat reikėtų profilaktiškai pašalinti apatinius lapus, kurie liečiasi su dirva. Daržininkams svarbu prisiminti, kad yra determinantinių ir indeterminantinių pomidorų rūšių.

Determinantiniai pomidorai taip vadinami todėl, kad jų aukštis ir gyvenimo trukmė yra riboti. Jie turi viršutinį žiedyną, virš kurio krūmas nebeauga.

Šie pomidorai yra kompaktiški ir gerai tinka regionams, kuriuose vasaros trumpos, nes jų aukštis siekia apie 30-70 cm, o derėjimo sezonas trumpas.

REKLAMA

Genint šiuos pomidorus reikia pašalinti šakas, kurios auga pavėsyje ir neturi žiedų. Augalas atrodys kompaktiškesnis, žalioji lapų masė pasiskirstys tolygiai ir visi lapai gaus deguonies ir pakankamai saulės šviesos.

Indeterminantiniai pomidorai, kaip rodo pavadinimas, neturi viršutinių žiedynų. Todėl jų augimo ir derėjimo laikotarpis ilgesnis, jie gali užaugti iki 200-300 cm aukščio. Indeterminantiniai pomidorai puikiai tinka auginti šiltnamiuose ir regionuose, kuriuose vasaros ilgos ir šiltos.

REKLAMA

Šie pomidorai turi storą pagrindinį stiebą, iš kurio išauga visos kitos šakos. Ekspertė pataria  genėti tik šonines šakas, kitaip augimas aukštyn sustos.

Kitais atvejais sodininkai gali laikytis tų pačių genėjimo taisyklių kaip ir determinantiniams pomidorams, t. y. šalinti bežiedžius ūglius, kad krūmas netaptų per tankus, ir genėti šakas bei lapus, kurie liečia žemę.

Kaip ir genėdami bet kurį kitą augalą, sodininkai visada turi naudoti švarias, aštrias žirkles arba genėjimo žirkles. Kad į žaizdas nepatektų grybelinių ar bakterinių ligų sukėlėjų, genėjimo įrankį siūloma dezinfekuoti alkoholiu arba kalio permanganato tirpalu. Ekspertė Julija rekomenduoja pjūvius apdoroti silpnu kalio permanganato tirpalu arba aktyvuotos anglies milteliais.

Tačiau genėjimas neturi būti pernelyg intensyvus ir nereikėtų pašalinti šakų su daug žiedų ir lapų, nes tai augalui sukels didelį stresą.  Lapai atsakingi už energijos gamybą, o jei jų bus per mažai, neužteks energijos normaliam augalo augimui ir vaisių užmezgimui. Krūmas turi būti tolygiai apaugęs šakomis ir lapais.

malačiai...Naudinga informacija,svarbiausia-pačiu laiku.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų