• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paaiškino, kaip kava veikia kepenis: kiti to nežino

„British Liver Trust“ teigimu, buvo atlikta daugybė mokslinių tyrimų, kuriuose nagrinėtas kavos poveikis kepenų sveikatai. Galiausiai buvo nustatyta, kad kavos vartojimas vis dėlto gali būti naudingas kepenims.

„British Liver Trust“ teigimu, buvo atlikta daugybė mokslinių tyrimų, kuriuose nagrinėtas kavos poveikis kepenų sveikatai. Galiausiai buvo nustatyta, kad kavos vartojimas vis dėlto gali būti naudingas kepenims.

REKLAMA

Mokslininkai atskleidė, kaip kava veikia kepenis ir priminė, kiek kavos galima išgerti per dieną.

Kaip kava veikia kepenis?

Yra rimtų įrodymų, kad kavos gėrimas gali sumažinti hepatoceliulinės karcinomos (HCC), vienos iš dažniausių kepenų vėžio formų, riziką. Taip pat nustatyta, jog kava gali padėti sumažinti kepenų pažeidimų, tokių kaip randėjimas ar cirozė, riziką.

Teigiamas poveikis pastebėtas tiek filtruotai, tiek espreso, tiek tirpiai kavai, rašoma britishlivertrust.org.uk.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto svarbu suprasti, kad vien kavos gėrimas neapsaugo nuo visų kepenų ligų. Net ir reguliariai vartojant kavą būtina riboti alkoholio kiekį, sveikai maitintis ir išlikti fiziškai aktyviems.

REKLAMA

Jeigu sergate kepenų liga, kava paprastai yra saugus pasirinkimas. Kai kuriais atvejais ji gali net padėti sulėtinti ligos progresavimą. Kai kurie tyrimai rodo, kad kavą vartojantys žmonės rečiau miršta nuo kepenų ligų ar jiems rečiau išsivysto cirozė.

Tačiau mokslinių įrodymų vis dar nepakanka – vien kava neužtikrina atsparumo nuo ligos. Visada svarbu laikytis gydytojo rekomendacijų. Jei dėl kitų sveikatos būklių jums buvo patarta riboti kofeino ar kavos vartojimą, pasitarkite su gydytoju.

REKLAMA
REKLAMA

Ankstesni tyrimai parodė, kad žmonės, kurie kasdien išgeria 3-4 puodelius kavos, turi mažesnę riziką susirgti kepenų ligomis nei tie, kurie kavos nevartoja. Vis dėlto reikia daugiau tyrimų, kad būtų galima tiksliai nustatyti, kiek kavos iš tikrųjų turi būti suvartojama ir kokią įtaką tai gali turėti kitiems sveikatos aspektams.

Kol kas nėra aišku, kaip tiksliai kava padeda saugoti kepenis arba kaip ji sąveikauja su įvairiomis kepenų ligų priežastimis, pavyzdžiui, alkoholiu ar virusiniu hepatitu. Be to, kavos poveikis gali skirtis priklausomai nuo žmogaus, kadangi mes visi esame skirtingi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kavoje yra daug įvairių medžiagų, ir dar nėra iki galo išsiaiškintas jų poveikis. Vis tik manoma, kad kai kurios iš jų, įskaitant kofeiną, veikia kaip antioksidantai, padedantys apsisaugoti nuo ląstelių pažeidimų.

Svarbu pažymėti, kad ne visi kavą geriantieji yra apsaugoti nuo kepenų ligų. Veiksmingumas gali priklausyti nuo individualių veiksnių, tokių kaip genetinis paveldimumas ar žarnyno mikrobiomos sudėtis. Taip pat svarbų vaidmenį atlieka mitybos įpročiai, rūkymas ir fizinis aktyvumas.

REKLAMA

Tyrimų apie kavą be kofeino atlikta mažiau, tačiau kai kurie duomenys rodo, kad ir ji gali būti naudinga kepenims. Visgi šioje srityje taip pat reikia daugiau tyrimų.

Kofeinas gali būti viena iš priežasčių, kodėl kava naudinga kepenims, bet tikrai ne vienintelė. Kavoje esama ir kitų veikliųjų medžiagų, galinčių turėti teigiamą poveikį.

Tyrimų su kitais kofeino turinčiais gėrimais rezultatai – prieštaringi, todėl nėra aišku, ar jie turi tokį pat poveikį kaip kava.

REKLAMA

Gerti žaliąją arbatą saikingais kiekiais paprastai yra saugu, tačiau jos maisto papildai gali būti pavojingi kepenims – ypač tiems, kurie jau serga kepenų ligomis.

Nors kai kurie žmonės pastebi, kad gerdami kavą po pietų ar vakare gali patirti miego sutrikimų, kavos vartojimas daugumai žmonių yra saugus. Tačiau nėščiosioms ar sergantiems širdies ligomis būtina pasitarti su gydytoju dėl saugaus kavos kiekio.

Be to, verta prisiminti, kad kava su daug cukraus, sirupų ar grietinėlės gali pakenkti kepenims dėl padidinto riebalų ir cukraus kiekio. Todėl rekomenduojama vengti tokių gėrimų vartojimo kasdien.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų