• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Popiežiaus Pranciškaus dėvėtas žiedas, kitaip žinomas, kaip „žvejo žiedas“, kurio istorija siekia mažiausiai XIII a., yra viena iš labiausiai atpažįstamų popiežiaus regalijų.

Popiežiaus Pranciškaus dėvėtas žiedas, kitaip žinomas, kaip „žvejo žiedas“, kurio istorija siekia mažiausiai XIII a., yra viena iš labiausiai atpažįstamų popiežiaus regalijų.

REKLAMA

Žiedas pavadintas šventojo Petro, kuris buvo žvejys ir, pagal katalikų tradiciją, pirmasis popiežius, vardu. Popiežius Pranciškus jį nešiojo per iškilmingus renginius visus 12 savo valdymo metų. Jį bučiavo nesuskaičiuojama daugybė ištikimų pasekėjų. Jis net sukėlė ginčą dėl higienos.

Dabar, kaip reikalauja tradicija, mirusio pontifiko žiedas bus sunaikintas po to, kai 88 metų sulaukęs pontifikas Velykų pirmadienį mirė, rašoma edition.cnn.com.

Kodėl žiedas yra sunaikinamas?

Šis ritualas turi praktinių šaknų. Žvejo žiedas dar vadinamas „bulla“, tradiciškai tarnavo kaip oficialus antspaudas oficialiems laiškams ir dokumentams pažymėti.

Kiekvienam atvykstančiam popiežiui buvo išduodami nauji žiedai, o kad laiškai ar dekretai nebūtų suklastoti po mirties, abu jie būdavo sudaužomi plaktuku popiežiui mirus. Nuo 1521 m. iki 2013 m. būtent taip ir buvo daroma.

„Tai tolygu prisijungimo prie socialinės žiniasklaidos paskyros duomenų atėmimui“, – sakė CNN korespondentas Vatikane Christopheris Lambas. „Būtent to ir buvo siekiama – sustabdyti apsimetėlius, naudojančius netikrus antspaudus ant dokumentų.“

Pagal konvenciją Šventosios Romos Bažnyčios vyresnysis kardinoras Camerlengo, paskirtas prižiūrėti perdavimą, paskelbęs apie popiežiaus mirtį, kardinolų kolegijos akivaizdoje sunaikindavo žiedą.

Tokia praktika tęsėsi dar ilgai po to, kai objektai nustojo būti naudojami kaip antspaudai (XIX a. viduryje juos funkcionaliai pakeitė antspaudas).

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kai Pranciškaus pirmtakas popiežius Benediktas XVI tapo pirmuoju atsistatydinusiu popiežiumi per šešis šimtmečius, buvo pradėta nauja tradicija – žiedo paviršiuje kaltu buvo iškaltas gilus kryžius.

„Manau, kad buvo manoma, jog žiedo sunaikinti nereikia“, – sakė Lambas, kuris teigė, kad popiežiaus apsimetinėjimo grėsmė metams bėgant vis labiau mažėjo.

REKLAMA

Tikimasi, kad dabartinis Camerlengo Kevinas Josephas Farrellas, airių kardinolas, kurį Pranciškus į šias pareigas paskyrė 2023 m., paseks jo pavyzdžiu ir sunaikins žiedą prieš popiežiaus konklavą – procesą, kurio metu bus renkamas kitas popiežius.

Bučiuoti ar nesibučiuoti?

Nors žiedas yra apeiginis ir simbolizuoja popiežiaus valdžią, jo vaidmuo priklausomai nuo pontifiko labai skyrėsi.

Šiuo požiūriu Pranciškus nukrypo nuo kai kurių savo pastarųjų pirmtakų. Kai kurie pontifikai, pavyzdžiui, Benediktas XVI, rinkosi kasdienį dėvėjimą, o popiežius Jonas Paulius II dažnai nešiojo alternatyvų žiedą (arba žiedo formos kryželį) kaip savotišką pakaitalą.

REKLAMA
REKLAMA

Pranciškus atsidūrė kažkur per vidurį: žvejo žiedą jis nešiojo per oficialias ceremonijas, tačiau kasdieniam naudojimui jį iškeitė į paprastą sidabrinį žiedą iš kardinolo laikų.

Taip pat buvo spėliojama, kad Pranciškui buvo nepatogu bučiuoti žiedą: 2019 m. pradžioje jis buvo nufilmuotas, kaip kelis kartus atitraukia ranką, kai pasekėjai bando tai padaryti, nors vėliau Vatikanas teigė, kad taip jis norėjo sumažinti mikrobų plitimą.

Pasak Lambo, Pranciškus visada mėgo sutikti žmones ten, kur jie yra – paspausti ranką ar apkabinti tuos, kuriuos ištiko nelaimė, – ir nebuvo tas, kuris tikėjosi, kad susitikę su juo žmonės atsiklaups ir pabučiuos jo žiedą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Perdirbtas žiedas

Žvejo žiedai per amžius kito. Dauguma jų turėjo šventojo Petro ir Šventojo Sosto raktų atvaizdą, primenantį tą akimirką, kai jam buvo įteikti dangaus raktai, tačiau jų dizainas keitėsi.

Paprastai juos rankomis gamindavo auksakalys, tačiau manoma, kad popiežius Pranciškus nesilaikė šios tendencijos ir pasirinko „perdirbtą“ žiedą. Laikydamasis kuklaus požiūrio, Pranciškus nusprendė neužsakyti naujo dirbinio, o „panaudojo Pauliaus VI sekretoriaus žiedą“, – sakė Lambas.

Vatikano „žiedas“ kadaise priklausė Pauliaus VI sekretoriui arkivyskupui Pasquale Macchi, kuris mirė 2006 m. Jis buvo pagamintas iš paauksuoto sidabro, o ne iš gryno aukso.

Žiedo likimas po konklavos, kaip ir daugelis klausimų, susijusių su slaptu atrankos procesu, dar neaiškus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų