Nėštumo priežiūros eiga
„Vienas pažangiausių būdų ištirti vaisių – 3D/4D echoskopija. Tai yra spalviniai ir erdviniai vaisiaus vaizdai, iš kurių galima apžiūrėti veido bruožus, judesius, diagnozuoti vaisiaus vystymosi sutrikimus Pavyzdžiui, lūpos defektus, pirštų skaičiaus pokyčius, stuburo vientisumo defektus ir panašiai, bei pamatyti dar negimusį vaikelį“, - sako „Biofirst“ klinikos akušerė-ginekologė Živilė Kiškienė.
Pagal Lietuvos nėštumo priežiūros standartus, šiuo metu Lietuvoje privalomi du ultragarsiniai tyrimai: pirmojo ir antrojo nėštumo trimestro metu
Nepaisant nustatytų planų, kiekvienos moters nėštumas yra unikalus, todėl priežiūra ar gydymas skiriami individualiai, atsižvelgiant į moters ir/ ar vaisiaus sveikatos būklę.
Pagrindinė priežastis, kodėl rekomenduojama reguliariai lankytis pas akušerį-ginekologą, – užtikrinti motinos ir vaisiaus gerovę bei iš anksto nuspėti galimas sveikatos problemas. Lietuvoje tokią medicininę priežiūrą vykdo šeimos gydytojai, akušerės ir gydytojas akušeris-ginekologas pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytą tvarką.
Trys ultragarsinių tyrimų etapai
Gydytoja akušerė-ginekologė Ž. Kiškienė išskyrė tris nėštumo etapus, jiems skirtus tyrimus ir, ką galima šių tyrimu metu nustatyti.
Pirmojo nėštumo trimestro ultragarsinis tyrimas vykdomas 11–13 (+ 6 d.) savaitėmis, nustatant vaisiaus (-ių) skaičių ir nėštumo trukmę.
Šiuo laikotarpiu jau galima nustatyti vaisiaus vystymosi anomalijas bei įtarti tam tikrus genetinius sindromus, kaip Dauno, Edvardso, Patau. Po apžiūros, esant tokiems įtarimams, atliekami papildomi tyrimai, rekomenduojamos konsultacijos su gydytoju perinatologu ar genetikos specialistu.
Antrasis ultragarsinis tyrimas atliekamas 18–20 (+6 d.) nėštumo savaitėmis. Jis skirtas tiksliau įvertinti vaisiaus sveikatą, placentos vietą, vaisiaus vandenų kiekį, gimdos ir kiaušidžių darinius, gimdos kaklelio ilgį (jei yra persileidimo ar priešlaikinio gimdymo rizika), diagnozuoti vidaus organų patologijas (inkstų, širdies, galvos smegenų ir kt.). Šio tyrimo metu diagnozuojama dauguma pakitimų, turinčių įtakos tolimesniam nėštumo priežiūros planui: ultragarsinių tyrimų periodiškumui, gimdymo plano sudarymui ir, žinoma, vaisiaus sveikatai.
Trečiojo nėštumo trimestro metu ultragarsinis tyrimas atliekamas 32–34 savaitę gydytojo akušerio-ginekologo sprendimu. Tuo metu atliekamas tyrimas leidžia nustatyti vaisiaus padėtį, prognozuoti svorį bei įtarti tokius pakitimus, kaip vaisiaus augimo sulėtėjimas arba, esant nėščiųjų (gestaciniam) diabetui – per intensyvus augimas. Taip pat vaisiaus vandenų kiekį, jo pokyčius, stebėti ankstesnių ultragarsinio tyrimo pakitimų dinamiką, vertinti gimdos kaklelio ilgį (įtariant priešlaikinį gimdymą), tikslinti placentos padėtį ir panašiai.
Kokybiškam ultragarsiniam tyrimui atlikti labai svarbi ne tik gydytojo specialisto patirtis, bet ir tinkamas ultragarsinis aparatas, užtikrinantis saugų bei kokybišką tyrimą.
Sunkesniais atvejais – papildomi tyrimai
Pasak gydytojos, paskutiniu nėštumo trimestru, gali būti atliekamas ir doplerometrijos (ultragarsinis) tyrimas, kurio metu tikrinama vaisiaus, placentos ir gimdos kraujotaka. Tyrimo tikslas – vaisiaus būklės ir placentos funkcijos įvertinimas. Doplerometrijos tyrimo esmė – įvertinti kraujo ląstelių judėjimą kraujagyslėse.
Tyrimas atliekamas ir interpretuojamas tik tam tikrų akušerinių situacijų metu, tokių kaip: vaisiaus augimo sulėtėjimas, arterinė nėščiųjų ar iki nėštumo buvusi hipertenzija vaisiaus vandenų pokyčių metu, ir tada, jeigu moteris pastebi stipriai sumažėjusį vaisiaus judesių skaičių. Norint tyrimą atlikti kuo tiksliau, reikalingas ypač modernus ultragarsinis aparatais, kuris gydytojui leistų diagnozuoti galimus pakitimus ir nustatyti vaisiaus būklės pokyčius.
Pasitikėjimas – itin svarbus
Gydytojos akušerė-ginekologės Ž. Kiškienės teigimu, ultragarsinės patikros yra ne tik ypatingai atsakingas darbas, bet viena įdomiausių sričių. Kiekvienas akušerio-ginekologo atliekamas ultragarsinis tyrimas turi konkretų tikslą, bet tuo pačiu suteikia ir neišdildomas emocijas būsimiems tėvams, o gydytojui – būtiną informaciją apie vaisiaus sveikatą.
„Biofirst“ klinikoje viso nėštumo metu yra vykdomi ir periodiniai laboratoriniai tyrimai, kurių rezultatai aptariami kiekvieno vizito metu. Gydytoja pasidžiaugė, kad šiais laikais nėščiosios itin aktyviai domisi nėštumo metu vykstančiais procesais, tyrimų rezultatais, galimomis akušerinėmis patologijomis bei drąsiai komunikuoja su nėštumą prižiūrinčiais specialistais.
„Ypač svarbu, kad pacientė pasitikėtų specialistu, o uždarius kabineto duris nebekiltų abejonių ar neatsakytų klausimų“, - pabrėžia akušerė-ginekologė Živilė Kiškienė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!