Saulės mama Diana pasakoja, kad viskas prasidėjo, kai dukrelė ėmė viduriuoti ir karščiuoti. Mama pagalvojo, kad galbūt kalti besikalantys dantukai, tačiau vis tiek nusprendė kreiptis į šeimos gydytoją. Visgi, pirmą kartą šeimos gydytoja apžiūrai nepriėmė, nes Saulė karščiavo. Po poros dienų karščiavimas dingo, bet viduriavimas liko ir praėjus savaitei.
„Pasiskambinau šeimos daktarei antrą kartą, sakė, kad tai panašu į dantukų dygimą, nes jų dygimo metu yra viduriuojama ir karščiuojama. Važiavome į priėmimą, ten sudavė vaistų nuo karščiavimo, padarė COVID-19 testą, padarė kraujo tyrimą ir išleido mus namo.
Pirmadienį ryte, praėjus tai neramiai savaitei, pradėjo negražiai kosėti. Vėl karščiavimas prasidėjo, pasiskambinome vėl šeimos daktarei, pasakiau, kad negražiai kosi ir karščiuoja, kad labai bijau, jog nepersimestų į plaučiukus, liepė važiuoti į priėmimą“, – pasakoja Diana.
Teigiamas koronaviruso testas
Diana dar kartą kreipėsi į greitosios pagalbos skyrių, jos dukrelei buvo dar kartą duota vaistų nuo karščiavimo, iš naujo atliktas COVID-19 testas, pakartoti kraujo tyrimai bei atlikta plaučių nuotrauka.
„Pasakė, kad mato kažkokį uždegimą, bet nežymų, plaučiuose minimalūs pakitimai, bet antibiotikų neduos dar, bet reikia nusipirkti lašiukų žolelių pagrindu ir gydytis namuose“, – prisimena mama.
Kitą dieną šeima sužinojo, kad dukrelės koronaviruso testo rezultatas – teigiamas. Paskambinusi gydytojai, mama išgirdo, kad konkretaus gydymo nėra, o svarbiausia yra numušti kūno temperatūrą.
„Na, pagalvojau tikrai padės ir tikrai daktarai sako tiesą, jiems geriau žinoti. Nupirkau tų lašiukų, temperatūrą vis nusimušinėjome vaistais, temperatūra laikėsi visą savaitę, kol gydėmės namuose, ir šeštadienio vakaras man buvo lemtingas...
Mergytės išmatose pastebėjau kraujo... Kadangi COVID-19 sirgau ir aš tuo pačiu metu, tai vyrui liepiau su dukra važiuoti į vaikų ligoninės priėmimo skyrių, o aš važiavau į suaugusiems skirtą, nes baisiai dusino, turėjau temperatūros“, – pasakoja Diana.
Kai Dianai ruošėsi pradėti lašinti lašelinę, moteris sulaukė vyro skambučio. Vyras paklausė, ar dukrą į Kauną veš patys, ar geriau vežtų greitoji?
„Paklausiau, kas yra. Sako, čia Marijampolėje neturi galimybės pažiūrėti. Pasakiau, kad patys važiuosime. Man išrašė lapą, kad lašelinę sulašintų Kaune, ir išvažiavome“, – sako ji.
Sukelta dirbtinė koma
Iš pradžių Saulė buvo paguldyta į vaikų vidaus ligų skyrių. Kadangi ir pati Diana jautėsi prastai, jie visi trys – mama, tėtis ir dukrelė – pasiliko ligoninėje. Po savaitės mama sulaukė skambučio, kad dukra yra išvežama į reanimaciją.
Mažylei buvo nustatytas abiejų plaučių uždegimas, jai buvo sukelta dirbtinė koma, nes reikėjo ventiliuoti plaučius.
Informacijos, kurią apie dukrelės sveikatos būklę gaudavo mama, gausa priklausydavo nuo gydytojo, kuris tuo metu budėdavo reanimacijoje. Pasak mamos, gydytojai daug domėjosi apie tai, kokia buvo viruso pradžia ir ar šeima pasiskiepijusi nuo koronaviruso. O pasiskiepiję jie buvo.
Bijojo blogų naujienų
Mama sako, kad nemoka apsakyti tų jausmų, kurie buvo užklupę, kai dukrelė reanimacijoje kovojo dėl savo gyvybės.
„Man netgi nuodėmė atrodė valgyti, kai žinojau, kad mano mažylė yra komoje ir to daryti negali... Naktimis miegoti negalėjau, tik raminamųjų dėka pamiegodavau... Skambinti kaskart bijojau, nes bijojau išgirsti kažką blogo...
Visą savaitę skambinau ir vis girdėjau tik tai, kad būklė ir toliau išlieka labai sunki. Tai kas kartą mane žudė. Tas negalėjimas būti šalia jos mane varė iš proto... Vis galvojau, kad galbūt ji pasijustų geriau jei būčiau šalia jos, nors žinočiau kiekvieną sekundę kaip ji.
Buvo ir momentų, kai paskambinus pasako, kad tavo vaikas išlieka labai blogos būklės ir jai dar pablogėjo... Maniau, kad mirsiu tą sekundę. Buvo baisu. Važiavau visur, kur buvo įmanoma – į bažnyčias, į tariamas Marijos apsireiškimo vietas ir meldžiau Dievo, kad mano dukrytę grąžintų gyvą“, – atvirai sako mama.
Košmaras baigėsi laimingai
Po daugiau nei dviejų savaičių reanimacijoje mažajai Saulei pagaliau pradėjo gerėti. Visgi, grįžus iš reanimacijos mažylės laukė ilgas darbas, nes ji buvo labai nusilpusi.
„Po reanimacijos viskas buvo nuo pradžių... Galvytės laikymas, raumenukų tonuso atstatymas, nes ji buvo visa suglebusi“, – sako mama.
Laimei, šeimos patirtas košmaras baigėsi, dabar Saulė yra stipri ir sveika, o neseniai atšventė ir savo pirmąjį gimtadienį.
Lengva forma gali baigtis komplikacijomis
LSMU ligoninė Kauno klinikos, Vaikų ligų klinikos Urgentinės pediatrijos sektoriaus, Vaikų intensyviosios terapijos skyriaus ir COVID-19 ligos Kauno regiono valdymo grupės vadovas Doc. Vaidotas Gurskis naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kokį pavojų koronavirusas vaikams kelia šiuo metu.
„Gerėjant epidemiologinei situacijai Lietuvoje, mažėjant sergamumo rodikliams, mažėja ir vaikų sergamumas. Per pastaruosius 2 mėnesius ženkliai sumažėjo hospitalizuojamų vaikų, sergančių vidutinio sunkumo ar sunkia ligos forma.
Delta bangos metu buvo stebimas ženklus vaikų, sergančių sunkia COVID-19 pneumonija, skaičiaus padidėjimas, tuo tarpu omikron bangos metu šia ligos forma sergančių vaikų neliko, nors vis tiek Kauno regione kasdien gydoma iki 20 vaikų, kuriems diagnozuojamos kitos infekcijos ar ligos, o COVID-19 liga yra gretutinė. Tai ir kitos etiologijos komplikuoto plaučių uždegimo atvejai, apendicitas, traumos, odos nudegimai ir kita“, – aiškina gydytojas.
Tačiau, pasak doc. V. Gurskio, koronavirusas vadinamas liga chameleonu ir „lengva“ šio susirgimo forma gali baigtis sunkia eiga ir komplikacijomis.
„Šiuo metu toliau stebima, kad išlieka daugiasistemio uždegimo atvejų, persirgus COVID-19 „lengva“ liga prieš 3-4 sav. Štai ir vakar iš vaikų intensyviosios terapijos skyriaus iškėlėme 14-metį, kuriam COVID-19 liga praėjo lengvai, buvo tik sloga, tačiau vėliau prasidėjo sisteminis uždegimas su širdies disfunkcija, karščiavimu, odos bėrimais (Kavasaki liga).
Dėl to teko gydyti vaikų intensyviosios terapijos skyriuje, skirti imuninės sistemos perteklines reakcijas slopinantį gydymą imunoglobulinu ir kitais vaistais“, – pasakoja gydytojas.
Doc. V. Gurskis nurodo, kad COVID-19 dar tikrai niekur nesitraukia ir vis dar kelia nemažai problemų.
„Virusas cirkuliuoja tarp mūsų, ir tam tikroms pacientų grupėms, taip pat ir vaikams, jis toliau kelia nemažai problemų, o ir visa sveikatos sistema dar negrįžo į įprastas vėžes“, – priduria gydytojas.