Kaip patvirtino VVKT Sveikatos technologijų vertinimo skyriaus vedėja dr. Rugilė Pilvinienė, neįprastų nepageidaujamų reakcijų, kurios neįvardytos preparatų charakteristikos santraukoje ir pakuotės lapelyje, įvairovė yra labai didelė.
„Bet ne visada tai reiškia, kad tai tikrai yra susiję su vakcinacija“, – pažymėjo ji antradienį surengtoje spaudos konferencijoje.
Paklausta, ar tarnyba sulaukianti daug įdomių ar neįprastų pranešimų apie reakcijas į skiepus, R. Pilvinienė teigė, kad visi gaunami pranešimai yra įdomūs.
„Tik vienų, kuriuos gauname, tikrai labai daug ir atrodo besikartojančių, dažnai matomų. Ir tai visiškai suprantama – tai tos vadinamosios reaktogeniškumo reakcijos. Kitų gauname rečiau ir ne visada galime susieti, kad tai yra susiję su vakcina, bet, deja, ir paneigti negalime“, – komentavo VVKT specialistė.
Pranešė apie paūmėjusias autoimunines ligas
Kalbėdama apie sunkias nepageidaujamas reakcijas į vakcinas R. Pilvinienė konstatavo, kad iš tiesų buvo keletas pranešimų apie autoimuninių ligų paūmėjimą.
„Jie buvo pasireiškę skirtingomis ligomis sergantiems žmonėms. Ir kai kurie iš jų buvo mirtini. Tai kėlė didžiausią rūpestį. Bet vėlgi iš tų pranešimų toli siekiančių išvadų padaryti negalime, nes yra ir tam tikrų spekuliacijų. Vakcina kaip veiksnys gali būti klaidingai įvertinta kaip kažkokios ligos suaktyvintojas, kurią žmogus jau turi“, – aiškino ji.
Iš ligų, kurios nėra įrašytos preparatų charakteristikos santraukoje, kaip įvardijo R. Pilvinienė, gauti pranešimai apie žvynelinės paūmėjimą, kuris paciento pranešime siejamas su neseniai atlikta vakcinacija.
„Taip pat buvo virusinių infekcijų kaip juostinė pūslelinė atsinaujinimas, kaip praneša pacientas, kad tai įvykę neilgai trukus po vakcinacijos. Taip pat kurios moterys pranešė apie stipresnius menstruacinius kraujavimus. Tokių duomenų ateina ir iš kitų šalių. Bet tai yra labai sunkiai įrodomi ir paneigiami reiškiniai“, – pastebėjo specialistė.
Anot jos, moters hormoninės sistemos pusiausvyrą ir būtent menstruacinius kraujavimus gali lemti labai daug veiksnių ir nebūtinai jie yra nulemti būtent imuninio proceso.
„Sąsajų su imuniniu procesu įrodyti yra labai sunku“, – neslėpė R. Pilvinienė.
Kartu ji priminė, kad iš nerimą žmonėms sukėlusių reakcijų – veidinio nervo paralyžius.
„Tokių pranešimų daugiau esame gavę vakcinacijos pradžioje. Veidinio nervo paralyžius yra nurodytas kai kurių vakcinų preparato charakteristikų santraukoje“, – sakė ji.
Daugiausia negalavimų – lengvi
Didžiąją dalį – 94 proc. sudarė pranešimai apie nesunkias reakcijas, 407 pranešimai buvo apie sunkias įtariamas reakcijas.
Daug dažniau apie vakcinų nepageidaujamą poveikį pranešė moterys (72 proc. atvejų), tačiau, kaip pažymi VVKT atstovai, tai nereiškia, kad jos apskritai patyrė daugiau nepageidaujamų reiškinių.
Nurodoma, kad pranešimai apie nepageidaujamas reakcijas išliko tokie patys: tai skausmas, patinimas ir paraudimas injekcijos vietoje, rankos skausmas, šaltkrėtis, galvos skausmas, bėrimas ir karščiavimas. Dažniausiai šios reakcijos buvo lengvos arba vidutinio sunkumo ir praeidavo po kelių dienų.
Per metus gauti 29 pranešimai apie žmonių mirtis po vakcinacijos Lietuvoje, tačiau šių mirties atvejų priežastinis ryšys su vakcina nepatvirtintas. Didžiosios jų dalies mirties priežastys įvardytos kaip kardialinės. Trimis praneštais atvejais fiksuotas insultas, dviem – pneumonija, po kartą mirties priežastimi buvo atsinaujinęs autoimuninis susirgimas, nepatikslintas encefalitas, onkologinė liga, sąmonės ir kvėpavimo sutrikimas.
„Tikrai norėtume patikinti, kad tokio masinio mirčių srauto, kaip kai kada pranešama socialiniuose tinkluose ar keliamos įvairios dvejonės, kad žmonės masiškai miršta nuo vakcinacijos, mes iš savo pranešimų srauto nematėme“, – pažymėjo R. Pilvinienė.
Tarp retų sunkių reakcijų – ir limfadenopatija, miokarditas
Detaliau komentuodama sunkias reakcijas į vakcinas, R. Pilvinienė nurodė, kad reikšmingų skirtumų tarp skirtingų vakcinų nematoma.
„Štai „Comirnaty“ vakcinai matome, kad didžiausią srautą pranešimų sudarė apie reaktogeniškumo reakcijas. Ta pati tendencija matysis ir kitoms vakcinoms“, – sakė ji.
Dažniausiai praneštos nesunkios nepageidaujamos reakcijos: karščiavimas, galvos skausmas, šaltkrėtis, bendras silpnumas, skausmas injekcijos vietoj, raumenų skausmas, kaulų skausmas, rankos skausmas, poveikis virškinamajam traktui – pykinimas, sąnarių skausmai.
„Norėtųsi paminėti ir limfmazgių reakcijas, vadinamąsias limfadenopatijas, kurios ne tokiais pavieniais atvejais buvo nustatomos. Ir iš esmės tai rodo, kad mūsų limfinė sistema ganėtinai stipriai reaguoja į vakcinų suleidimą“, – komentavo R. Pilvinienė.
Tuo metu didžiausią pranešimų apie sunkias nepageidaujamas reakcijas kiekį sudarė pranešimai apie alpimo atvejus. „Čia reiktų paminėti, kad alpulys kaip psichogeninė reakcija į adatos dūrį nurodytas preparato charakteristikų santraukoje ir yra būdingas visoms vakcinoms“, – sakė ji.
VVKT specialistė taip pat nurodė, kad be sunkaus karščiavimo atvejų sulaukta pranešimų apie kraujo spaudimo padidėjimus, stiprų galvos skausmą, miokarditą, perikarditą.
„Per vienerius metus po „Comirnaty“ vakcinos vartojimo buvome gavę 14 pranešimų apie miokardito ir/ar perikardito atvejus“, – pridūrė R. Pilvinienė. Taip pat sulaukta 3 tokių pranešimų po „SpikeVax“ vakcinos ir 1 – po „Janssen“.
Ši būklė dažniausiai pasireiškė jauniems vyrams, daugiausiai – per 14 nuo vakcinacijos, dažniau po antros skiepo dozės.
Po „Vaxzevria“ vakcinos pasitaikė keli trombocitonepijos (3), tromboftebito – periferinio venų uždegimo su tromboze – (8) atvejai.