• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastaruoju metu vis dažniau viešojoje erdvėje pasigirsta gyventojų nusiskundimų dėl nepageidaujamų svečių namuose – blakių. Šie vabzdžiai, užklystantys ant langų, užuolaidų ar net į miegamojo erdvę, ne vienam kelia nemalonių emocijų.

Pastaruoju metu vis dažniau viešojoje erdvėje pasigirsta gyventojų nusiskundimų dėl nepageidaujamų svečių namuose – blakių. Šie vabzdžiai, užklystantys ant langų, užuolaidų ar net į miegamojo erdvę, ne vienam kelia nemalonių emocijų.

REKLAMA

Nors dauguma jų nėra pavojingos, kai kurios rūšys gali sukelti nemalonų diskomfortą ar net pakenkti sveikatai. Kas yra blakės, kuo jos pavojingos ir kaip jų išvengti, skaitykite Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) pranešime.

Kas yra blakės?

Blakės – tai vabzdžiai, kurių Lietuvoje dažniausiai sutinkamos dvi rūšys:

  • Lauko (skraidančios) blakės – žalios arba rudos spalvos vabzdžiai, dažnai ieškantys šiltesnių vietų rudenį. Jie patenka į namus per langus, ventiliacijos angas ar kitus plyšius.
  • Patalinės (kraujasiurbės) blakės – smulkūs naktiniai vabzdžiai, kurie minta žmogaus krauju. Būtent jų įkandimai sukelia fizinį diskomfortą ir gali turėti įtakos žmogaus sveikatai bei emocinei būklei.

Iš kur atsiranda blakių?

Blakės gyvenamuosiuose būstuose gali išplisti dėl įvairių priežasčių, kurios dažnai yra susijusios su žmonių gyvenimo būdu ir aplinkos sąlygomis.

REKLAMA
REKLAMA

„Blakes į namus galime „atsivežti“, pavyzdžiui, iš kelionės su lagaminais, naudotais ar antikvariniais baldais. Jų gali atsivežti ir atvykstantys svečiai.

REKLAMA

Prastai tvarkomos gyvenamosios vietos taip pat gali būti viena iš priežasčių, dėl kurių būstuose gali išplisti blakės: jei bute ar name yra daug paslėptų vietų, tokių kaip plyšiai už baldų, grindų arba net sienų įtrūkimų – tai padeda joms lengvai įsitvirtinti ir išplisti“, – paaiškina Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Milda Žygutienė.

REKLAMA
REKLAMA

Kuo pavojingos?

Blakės minta žmogaus krauju, dažniausiai naktį. Įkandimų vietoje dažniausiai atsiranda mažos, raudonos dėmelės, kurios labai niežti. Kai kuriems žmonėms blakių įkandimai sukelia stiprų niežėjimą, tinimą. Neigiamai veikia miego kokybę.

Kaip atpažinti, kad namuose atsirado blakių?

  • Niežtintys įkandimai – raudonos dėmelės, dažnai linijomis ar grupelėmis, ypač ant rankų, kojų ar kaklo.
  • Kraujo ir juodos dėmelės ant patalynės – tai blakių išmatos arba sutraiškytos blakės.
  • Nemalonus kvapas – saldokas, primenantis supuvusias uogas, ypač kai jų daug.
  • Pastebimi vabzdžiai – smulkūs rudi vabaliukai čiužinio siūlėse, baldų kampuose ar plyšiuose.

Kaip naikinti?

Blakės yra sunkiai išnaikinamos – jos gali pasislėpti mažuose plyšiuose, tarp baldų ar čiužinių, todėl jas sunku pastebėti ir pasiekti. Taip pat jos gali tapti atsparios kai kuriems insekticidams, ypač jei jie naudojami neteisingai. 

Be to – blakės greitai dauginasi. Jas išnaikinti reikia daug laiko, pastangų ir dažnai profesionalių paslaugų, todėl rekomenduojama kviesti kenkėjų kontrolės įmonių specialistus, turinčius licenciją šiai veiklai.

Šaltinis: Nacionalinis visuomenės sveikatos centras

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų