Pirmieji simptomai 33 metų moteriai pasireiškė spalio 22 dieną, ji greitai buvo nuvežta į ligoninę, tačiau lapkričio 14 d. mirė. Valdžios institucijos tik dabar pranešė apie jos mirtį, rašo mirror.co.uk.
Žinia apie mirtį pasirodė tuo metu, kai Didžiosios Britanijos sveikatos apsaugos pareigūnai planavo kaupti vakcinų atsargas paukščių gripo pandemijos tarp žmonių atveju.
Nors šis virusas dažniausiai pažeidžia paukščius, kartais jis persiduoda žmonėms, ypač tiems, kurie artimai bendrauja su naminiais paukščiais, ir jo mirtingumas gali siekti 50 proc.
Tai privertė sveikatos apsaugos pareigūnus rimčiau vertinti šią ligą, o planai kaupti atsargas – pirmas kartas, kai tai daroma dėl paukščių gripo, kuris dabar laikomas pagrindine kitos pandemijos grėsme.
Žmonėms skirtų skiepų nuo paukščių gripo nėra. Pirmą kartą žmonėms nustatytas 2014 metais, o nuo tada per pastaruosius 10 metų užregistruoti 88 šios padermės atvejai, visi, išskyrus du, Kinijoje.
Šiais metais keturių Jungtinės Karalystės naminių paukščių augintojų tyrimų rezultatai buvo teigiami, tačiau nė vienas iš jų nesusirgo, o Pietryčių Azijoje rizika yra didesnė: Kambodžoje mirė du žmonės. Visame regione daugelis žmonių vis dar mieliau perka gyvus viščiukus turgavietėse, o daugybė ūkių tebėra kiemuose.
Įspėja keliautojus
Nors paukščių gripo virusai nuolat cirkuliuoja tarp paukščių, jie retai sukelia infekcijas žmonėms. Vis dėlto jų evoliucija kelia nerimą sveikatos specialistams.
Pasak dienraščio „Daily Star“, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovas spaudai sakė: „Pavieniai žmonių gripo atvejai nėra netikėti.
Pranešimų apie žmonių užsikrėtimo infekcija atvejų skaičiaus didėjimas gali atspindėti nuolatinę viruso cirkuliaciją tarp paukščių ir sustiprintą priežiūros sistemą bei diagnostikos pajėgumus, kurie yra tiesioginis atsako į Covid-19 pandemiją rezultatas.“
Po naujausio mirties atvejo Kinijos sveikatos apsaugos centras (CHP) įspėja keliautojus, vykstančius į Sičuano provinciją, vengti lankytis drėgnuose turguose (mažmeninės prekybos vietose, kuriose prekiaujama greitai gendančiais produktais), gyvų naminių paukščių turguose ar fermose.
Keliautojai taip pat turėtų vengti liesti paukščius ar jų išmatas. Iš užkrėstų teritorijų grįžtantys žmonės turėtų skubiai kreiptis į gydytoją, jei atsirastų ligos simptomų.
JAV Nacionalinio darbo saugos ir sveikatos instituto duomenimis, paukščių gripu užsikrečiama retai, tačiau gali pasitaikyti.
Jame teigiama, kad paukščių gripo viruso infekcijos požymiai ir simptomai žmonėms pasireiškia nuo jokių simptomų nebuvimo arba lengvo susirgimo, pavyzdžiui, akių paraudimo ar lengvų į gripą panašių viršutinių kvėpavimo takų simptomų, iki sunkaus susirgimo, pavyzdžiui, plaučių uždegimo, dėl kurio reikia gultis į ligoninę.
NHS teigimu, simptomai gali būti tokie patys kaip įprasto gripo ir gali pasireikšti labai greitai. Tai gali būti labai aukšta temperatūra, karštis ar drebulys, raumenų skausmas, galvos skausmas, kosulys ar dusulys. Nukentėjusieji taip pat gali viduriuoti, blogai jaustis, gali skaudėti pilvą, krūtinę, kraujuoti iš nosies ir dantenų.
Pagrindiniai paukščių gripo simptomai:
-
labai aukšta temperatūra, karščio pojūtis arba drebulys
-
raumenų skausmas
-
kosulys arba dusulys
Kiti ankstyvieji simptomai gali būti:
-
viduriavimas
-
pykinimas
-
krūtinės skausmas
-
kraujavimas iš nosies ir dantenų