Vasario-kovo mėnesiais daigams sėjamos vienos pagrindinių daržo kultūrų: pomidorai, baklažanai, paprikos, anstyvieji kopūstai, porai, krapai, petražolės.
Auginimo terpė
Pirmas žingsnis, kuris užtikrins sėkmingą augalų vystymąsi – kokybiškos auginimo terpės pasirinkimas. Auginimo terpių grupei priklauso durpės ir jų substratai, gruntai, kompostai, žemės mišiniai ir kt., o dirvožemio gerinimo medžiagos – tai dirvą papildančios medžiagos, kurios užtikrina arba pagerina jo fizikines savybes ir gali pagerinti jo chemines ir (arba) biologines savybes bei aktyvumą: biohumusas, kompostuotas arklių mėšlas, smėlis, molis ir kt.
Sėkloms daiginti labiausiai tinka durpių substratai, kurių sudėtyje yra tinkamai subalansuotas rūgštingumas ir maisto medžiagų kiekis, atitinkantis būtiniausius augalų poreikius, struktūra yra smulki (0–20 mm). Jei po 2-3 savaičių daigai neišpikuojami ar nepersodinami į kitokią dirvą – reikia juos papildomai tręšti.
Atminkite, kad optimalus substrato rūgštingumas yra 6-6,5 pH. Prieš sodinimą rekomenduojama substratą keletą valandų palaikyti atidarius jo pakuotę.
Dirvos gerinimas
Durpių substratus, kompostus ar gruntus taip pat galima pagerinti dirvos papildais (vermikulitu, agroperlitu,) ar drėgmę palaikančiomis granulėmis. Dirvožemio gerinimo priemonės ypač aktualios jau persodinant daigus ir norint pagerinti daržo žemę.
Tam tinka biohumusas, kompostas, dolomitmilčiai, mulčas, įvairių akmenų skalda. Šias dirvožemio gerinimo priemones galima naudoti sodo, daržo bei kambariniams augalams kaip sustiprinamąsias ir maitinamąsias arba dekoratyvines, labiau orientuotas į drėgmės sulaikymą priemones.
Kur daiginti
Kalbant apie daigyklas, šiuo metu galima pasirinkti įvairiausių daigyklų, jas dezinfekavus galima naudoti ne vienerius metus. Taip pat daigyklose lengviau patikrinti augalų šaknų augimą.
Svarbu nepamiršti, kad ilgesnes šaknis išauginančioms daržovėms, pavyzdžiui, smidrams, pankoliams, reiktų rinktis aukštesnes daigyklas.
Sėklas pasėjus į daigyklas, svarbu, kad neišgaruotų drėgmė ir būtų pakankamai šilta. Tam galima naudoti polietileno plėvelę arba rinktis daigyklą su skaidriu dangčiu.Daiginti galima ir durpių tabletėse.
Prieš naudojimą durpių tabletės išbrinkinamos vandenyje, sudedamos į dėklą. Sėti sėklas į durpines tabletes yra labai patogu, nes vėliau persodinant daigelius į 10-12 cm skersmens vazonėlius nepasižeidžia jų šaknynas.
Pagrindinės kultūros
Jei norite, kad sėklos greičiau sudygtų, galite jas mirkyti minkštame vandenyje. Tam tinka ir ištirpintas sniegas ar ledas. Galite mirkyti maždaug parą, kas 3-4 valandas keisdami vandenį.
Daiginamos stambios sėklos burokėliai, pupos, pupelės, moliūgų, cukinijų sėklos. Sudaigintos sėklos sėjamos tiesiai į daržo lysvę. Labai svarbu, kad sudaigintos sėklos būtų pasėtos į drėgną dirvą.
Kalbant apie pagrindines kultūras, kurios sėjamos šiuo laiku, jei ketinate pomidorus auginti nešildomame šiltnamyje, sėklas namuose sėti galite jau kovo pradžioje.
Juos auginkite šviesioje vietoje, duokite jiems pakankamai vietos ir užtikrinkite, kad jie galėtų dygti šiltoje vietoje. Tokiu atveju gegužės pradžioje galėsite daigus išnešti į šiltnamį.
Rinkdamiesi sėklas atkreipkite dėmesį į pavadinimą. Jei šalia yra raidė H, tai hibridas. Hibridų sėklos yra brangesnės nei veislinių daržovių, tačiau hibridai yra derlingesni, vienodesni, atsparesni ligoms, kenkėjams, jų derlius aukštos kokybės, ilgiau išsilaiko nuskintas.
Sėkloms sėti naudokite daigyklas, durpines tabletes ar kitas talpyklas. Pripilkite į jas durpių substrato ir biohumuso mišinio. Sėklas reikėtų sėti ~1 cm gylyje, jei sėklos labai smulkios, jos žeme neužberiamos, o tik lengvai įspaudžiamos į dirvos paviršių.
Pomidorams augti tinkamiausia temperatūra 22-24 °C. Į pastovią auginimo vietą sodinami tik kokybiški daigai – 30-35 cm aukščio, turi 7-8 lapus, be to, dirvos temperatūra ne žemesnė nei +15 °C. Apkaupus augalus, jie išleidžia papildomų šaknų.
Augalai formuojami vienu ar dviem stiebais. Pomidorus reikia reguliariai laistyti. Nereguliariai laistant, trūkinėja jų vaisiai. Geriausia laistyti ryte drungnu vandeniu.
Jeigu paprikas planuojate auginti šildomame šiltnamyje, tuomet sėti reikėtų jau vasario mėnesį, o jei nešildomame – nuo kovo. Paprikos dygimui reikia užtikrinti 22-25°C temperatūrą.
Jos išdygsta per 12-15 dienų. Pažeidus paprikų šaknų sistema sunkiai atsikuria,todėl jų geriau nepikiuoti. Šių daržovių sėjai patariama naudoti atskirtus indelius, todėl puikiai tiks durpinės daigyklos.
Persodinimui tinkamas daigas būna tvirtas, 20-30 cm aukščio, turi ne mažiau kaip 8 lapus ir bent porą žiedpumpurių. Daiginimui ankstyvųjų veislių kopūstai sėjami nuo kovo vidurio.
Šildomuose šiltnamiuose galima sėti nuo kovo pradžios. Vėlyvesnių veislių kopūstai sėjami nuo balandžio vidurio. Balandžio pabaigoje ar gegužės mėnesį galima sėti į atvirą gruntą po plėvele.
Sėjama į daigams skirtą substratą, 1 cm gyliu, kas 1 cm, atstumai tarp vagelių 3 cm. Daigai turėtų pasirodyti po 4-5 dienų, optimali daigų auginimo temperatūra 15-18 laipsnių. Žemesnėje temperatūroje, ypač jei didesnė drėgmė, daigai gali susirgti juodąją kojele.
Pikavimui daigai auginami 10-15 dienų. Pasirodžius pirmajam tikrajam lapui daigai pikuojami į 7x7 cm dydžio indelius, pilnus tos pačios sudėties žemės mišinio. Daigas sodinamas iki sėklaskilčių.
Indeliai laikomi šviesoje, pirmas 2-3 dienas temperatūra 16-18 laipsnių, kai prigyja sumažinama iki 13-14 dieną, ir 10-12 naktį. Daigai išsodinami į dirvą apie 12-15 centimetrų aukščio su 4-5 tikraisiais lapais.
Baklažanai taip pat auginami iš daigų, pasižymi ypač ilgu vegetacijos periodu – 130-160 dienų. Sėjami vasario-kovo mėnesiais. Į daigyklas pasėti baklažanai pridengiami, kol sudygsta, laikomi 20-25C temperatūroje. Sėklos sudygsta per 8-12 dienų.
Pradėjus formuotis tikrajam lapeliui, daigai pikuojami. Baklažanai pasižymi stipria šaknų sistema, deja, pažeistos šaknys sunkiai atsistato, todėl pikiuoti rekomenduojama tik kartą 8×8 cm arba 10×10 cm atstumais. Daigai pikuojami į 10-12 cm gylio vazonėlius.
Smagios pavasario pradžios!
Daugiau naudingos informacijos rasite apsilankę https://sodininkokalendorius.lt/