Naujo tyrimo duomenimis, taip vadinami „mažo kaloringumo“ gaivieji gėrimai nėra sveikesni už įprastinius. Vartodami dirbtiniais saldikliais pagardintus gėrimus, rizikuojame „mirti jauni“ nuo širdies ligų, rašo dailystar.co.uk.
Kinijos Zhengzhou universiteto ekspertai 20 metų stebėjo 1.2 milijono suaugusiųjų, siekdami surinkti duomenis apie gaiviųjų gėrimų vartojimą. Per tą laiką buvo užfiksuota 137310 mirčių, o rizika numirti padidėdavo po kiekvieno kasdien išgerto 250 ml gėrimo buteliuko.
Standartinė skardinė yra 330ml tūrio, o butelis – 500ml.
Rizika mirti padidėja 5%
Vienas tyrimo vedančiųjų autorių Dr Hongyi Li „Visuomenės sveikatos žurnale“ rašė, kad saldžius gaiviuosius gėrimus vartojantiems žmonėms rizika mirti padidėja 5%, o mirties tikimybė nuo širdies ligų padidėja net 13%.
Žmonėms, vartojantiems saldesnius gaiviuosius gėrimus, tikimybė mirti nuo bet kokios priežasties padidėja 12%, o nuo širdies ligų − 20%, lyginant su tais, kurie vartoja mažiau saldintus gėrimus.
Žvelgiant į gėrimų su dirbtiniais saldikliais vartojimą, skaičiai sekantys: 4% didesnė rizika mirti nuo bet kokios priežasties, 7% − nuo širdies ligų.
Tie, kurie gėrė daug dirbtinai saldintų gaiviųjų gėrimų, atitinkami skaičiai sudarė 12% ir 23%. Tai 3% daugiau, nei geriant cukrumi saldintus gaiviuosius gėrimus.
Ekspertų nuomone, šių gėrimų geriausia visiškai nevartoti, nebent jie yra sveikos dietos dalimi.
Dr Li sako: „Jei daug vartojama natūraliai ir dirbtinai saldintų gėrimų, žymiai padidėja rizika mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų bei padidėja mirtingumas dėl kitų priežasčių. Ši informacija gali būti naudinga, mažinant visuotinę ligų naštą, atsisakius gaiviųjų gėrimų ar jų vartojant mažiau“.