Tyrimai vis dažniau rodo, pavyzdžiui, šalto dušo naudą, tačiau dauguma žmonių įprastai renkasi karštą dušą, kai nuo karšto vandens viskas net garuoja.
Sumažėja kraujospūdis
Garai teikia daugybę naudos sveikatai, pavyzdžiui, skatina kraujotaką ir mažina stresą, tačiau yra paslėptų pavojų sveikatai.
„Dėl duše susidarančių garų, gali pradėti svaigti galva. Taip yra todėl, kad organizmas reaguoja į aukštą kūno temperatūrą, perkelia kraują į odos paviršių, kad jis atvėstų, prieš tekant į širdį“, – aiškino „Chemist Click“ vaistininkas Abbas Kanani.
Galvos svaigimas gali būti signalas, kad garai sumažino kraujospūdį. A. Kanani paaiškino, kaip garai gali sumažinti kraujospūdį: „Šio proceso metu arterijos plečiasi, tampa didesnės nei įprastai, todėl kraujas teka mažesniu slėgiu.“
Be galvos svaigimo, pykinimas taip pat gali reikšti žemą kraujospūdį. Nors tai gali atrodyti nekenksminga, ilgalaikis kraujospūdžio sumažėjimas gali turėti rimtų pasekmių.
Pasak „Mayo Clinic“, „labai žemas kraujospūdis gali neaprūpinti organizmo pakankamu deguonies kiekiu, kad jis galėtų tinkamai funkcionuoti, o tai gali pakenkti jūsų širdžiai ir smegenims.“
Geriausia – šaltas dušas
Remiantis surinktais įrodymais, geriausiai tinka šaltas dušas. Žurnale „PLoS One“ paskelbti tyrimai rodo, kad šaltis gali padėti išvengti ligų.
Tyrimo tikslas buvo nustatyti kumuliacinį įprasto šalto dušo poveikį ligoms, gyvenimo kokybei ir darbo našumui, rašoma express.co.uk.
Nuo 2015 metų sausio iki kovo 3018 dalyvių nuo 18 iki 65 metų be sunkių gretutinių ligų ir nesimaudantys šaltame duše, atsitiktinai atrinkti maudytis pereinant nuo karšto iki šalto vandens duše atitinkamai 30, 60, 90 sekundžių mėnesį laiko ir kontrolinė grupė, kuri 30 dienų iš eilės, po to – 60 dienų maudėsi po šaltu dušu.
Norint įvertinti šalto dušo poveikį, buvo užfiksuotos dienos, kuomet dalyviai sirgo ir tuo metu buvo nedarbingi.
Taip pat buvo stebima gyvenimo kokybė, darbo našumas, nerimas, šilumos pojūtis ir nepageidaujamos reakcijos.
79proc. dalyvių baigė 30 dienų iš eilės tyrimą. Pastebėta, kad maudantis šaltame duše, 29 proc. sumažėjo ligų atvejų. Ligos dienomis reikšmingo grupinio poveikio nebuvo. Nebuvo pranešta apie susijusius sunkius nepageidaujamus reiškinius.
„Įprastas karštas-šaltas dušas statistiškai sumažino pranešimų apie susirgimus skaičių, bet ne ligos dienų skaičių suaugusiesiems, kurie neturėjo rimtų gretutinių ligų“, – padarė išvadą tyrėjai.
Kaip rašo „Harvard Health“, normali, sveika oda turi riebalinį sluoksnį ir palaiko „gerųjų“ bakterijų bei kitų mikroorganizmų pusiausvyrą: „Prausimasis ir šveitimas pašalina juos, ypač jei vanduo yra karštas.“