Žmonės, atėję pagalbos pas gydytojus savanorius, pasakoja baisias savo istorijas: dalis jų matė, kaip žūsta artimieji, kiti patys patyrė kankinimų, smurto ar prievartos.
„Ką mūsų fantazija įsivaizduoja, ką gali padaryti žmogus, tai vyko tiek Bučoje, tiek Charkive, tiek Chersone“, – kalbėjo S. Krunkaitis.
Pirmos misijos buvo į Bučos regioną, dabar jos vyksta Charkivo ir Chersono srityse. Gydytojas sako, kad visa prievarta, kurią civiliams žmonėms teko išgyventi, sukėlė psichikos sutrikimų epidemiją: yra masiškai jaučiamas nerimas, nemiga, žmonėms stipriai pakilęs kraujospūdis. Jau nekalbant apie žalą fizinei sveikatai.
Lietuvos gydytojai važiuoja į deokupuotas terotorijas, t.y., ten anksčiau buvo įsitvirtinę rusai, be to, ir dabar kyla grėsmė būti apšaudytiems tiek artilerijos, tiek dronais.
„Tokiomis sąlygomis gyvena žmonės, tokiomis sąlygomis mes dirbame“, – pasakoja gydytojas.
Žmonių patirtos traumos – sunkiai suvokiamos
Teikiama pagalba paprasta, bet labai efektyvi: žmonėms numalšinamas skausmas, sumažinamas kraujospūdis, sužiūrimos chroninės ligos, tokios kaip diabetas, hipertenzija, ir valdoma psichologinė trauma, tarkime, skiriami raminamieji, migdomieji.
„Pacientė sunkiai užmiega, dėl to, kad matė, kaip žuvo jos dukra, nes ji bėgo per kiemą slėptis į rūsį. Pacientė blogai jaučiasi, nes po antskrydžio matė, kaip nukrito jos vyro galva. Mes kalbame apie tokio spektro traumas“, – pavyzdžius vardija gydytojas.
Pašnekovas sako, kad pirmųjų misijų metu stebėdavosi, kad kaimo vidutinis kraujospūdis būdavo 200-210, bet pritaikius paprastą ir nebrangų gydymą jį pavyksta sumažinti iki 150 ir tai jau yra ganėtinai apčiuopiamas rezultatas.
Rūpinamasi, kad žmogus be turimų lėtinių ligų galėtų turėti ir bazinę psichinę sveikatą: geriau užmigti, nesapnuotų košmarų, pradėti bazinį depresijos ar potrauminio streso sindromo gydymą.
Dažniausiai gydytojų pacientai – nepasiturintys, negalėję evakuotis, vyresni žmonės.
Ir nors S. Krunkaitis papasakojo, kaip jie buvo apšaudyti ir slėpėsi – į misijas ir toliau vyksta savanoriškai, savo atostogų sąskaita. Pašnekovas paaiškina, iš kur kyla motyvacija: kad kai padedi, jauti, kad kovoji su blogiu.
Blue/Yellow Medical – nedidelė, bet labai reikšmingai tūkstančiams padėjusi misija
Nedidelė Blue/Yellow Medical komanda nelaukia karo pabaigos ir jau dabar kovoja su baisiais karo padariniais. Jūs galite jiems padėti – telefono numeriu 1499 (10 Eur). Keturi skambučiai, 40 eurų, leidžia užtikrinti vieno žmogaus gydymą ir vaistus 3 mėnesius.
Savanoriškos Lietuvos gydytojų misijos į labiausiai nuo karo nukentėjusias Ukrainos vietoves. Šiuo metu 16 gydytojų-savanorių pasikeisdami vyksta į deokupuotas Ukrainos-Rusijos pasienio ir pafrontės gyvenvietes teikti kritiškai reikalingą medicininę ir odontologinę pagalbą ten likusiems civiliams.
Štai S. Krunkaitis važiavo padėti į Ukrainą pats vyko mažiausiai 8 kartus. Jis sako, kad tai padeda ne tik kovoti su blogiu, bet ir pačiam pasijausti ne tokiu ir bejėgiu.
Per visą misijos Blue/Yellow Medical laiką reikšmingai padėta tūkstančiams žmonių, o iš dėkingumo atsiranda net ir lietuvių gatvės.
2024 m. rugsėjį į Ukrainą išvyko jau 9-ta lietuvių medikų misija. Vienos misijos trukmė – 2-4 savaitės. Medikai vyksta į misijas nedidelėmis, bet efektyviai veikiančiomis grupėmis po 3-4 skirtingų sričių specialistus – kartu keliauja šeimos gydytojai, odontologai, slaugytojai. Visi gydytojai yra savanoriai, į Ukrainą vykstantys savo atostogų metu. Jie negauna atlyginimo už darbą, bet Blue/Yellow pasirūpina jų transportu, apgyvendinimu bei darbo priemonėmis.
Šių misijų oficiali pradžia – 2023 m. antra pusė. Vis dėlto viskas prasidėjo daug anksčiau. Blue/Yellow Medical organizatoriai Skirmantas ir Vaiva pirmą kartą vyko į Ukrainą teikti pagalbą ką tik išvaduotos Bučos gyventojams dar 2022 m. pavasarį. Jų sukaupta patirtis – neįkainojama. Ji leidžia užtikrinti, kad Blue/Yellow medikų misijos suteiktų realią, apčiuopiamą pagalbą ten, kur jos labiausiai reikia.
Visą pokalbį su gydytoju, rezervo karininku Skirmantu Krunkaičiu kviečiame pamatyti tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“.
Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar!
„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.