„Neseniai pajaučiau peršalimo simptomus. Susirūpinau, kad galiu būti susirgusi koronavirusu. Nuėjus į keletą skirtingų vaistinių, šiandien gavau tą patį atsakymą iš vaistininkių – per savaitgalį visi testai buvo išparduoti. Ar ir kituose miestuose yra ši problema? Kalbėjausi su kolege, ji savaitgalį taip net nerado testo keliose vaistinėse“, – rašo vilnietė moteris.
Greituosius COVID-19 antigenų testus, kurie atliekami imant mėginį iš nosies ar seilių, vaistinėse bei prekybos centruose pradėta pardavinėti dar šių metų pavasarį. Tokie testai skirti savarankiškai savitikrai namuose, kai žmogus nori pasitikrinti profilaktiškai ar įtaria, kad yra užsikrėtęs virusu.
Testų poreikis išaugęs
Vaistinių atstovai vienbalsiai pritaria, kad greitųjų testų poreikis išaugęs, tačiau jų parduotuvėse tikrai netrūksta.
„Poreikis testams smarkiai išaugo rugpjūtį, o rugsėjį dar labiau – beveik 2,5 karto lyginant su rugpjūčiu. Šiuo metu kol kas parduodame didžiausius testų kiekius nuo to laiko, kai jie pasirodė vaistinės. Savaitgalį poreikio padidėjimo nefiksuojame, jis buvo labai panašus kaip ir praėjusių rugsėjo savaitgalių“, – teigia „Camelia“ komunikacijos projektų vadovė Žiedūnė Juškytė.
Pasak jos, trumpalaikis testų trūkumas atsiranda tuomet, kuomet vaistinės išparduoda turimą prekės kiekį. Neradus norimos prekės, galima kreiptis pagalbos į vaistininką.
„Neradus prekės vienoje vaistinėje, galima paprašyti, kad vaistinės darbuotojai užsakytų iš mūsų sandėlio ir rezervuotų prekę ar suteiktų informacijos, kurioje kitoje „Camelia“ vaistinėje galima rasti tokią prekę“, – sako „Camelia“ vaistinės atstovė.
Pasak „Limedika“ rinkodaros vadovės Indrės Tėvelienės, „Gintarinės“ vaistinės parduotų greitųjų antigenų testų poreikio pokytis padidėjo 3 procentais. Tačiau, didelių pokyčių teigia nepastebėję.
„Rugpjūtį ir pirmomis rugsėjo savaitėmis buvo išaugęs susidomėjimas greitaisiais testais, kai buvo įvedamas Galimybių pasas. Rugpjūtį buvo parduota beveik 36 procentais daugiau greitųjų testų nei per birželio ir liepos mėnesius kartu sudėjus.
Vien per pirmas rugsėjo savaites buvo parduota beveik tiek pat testų kiek per visą liepos mėnesį“, – teigia „Gintarinės“ vaistinės atstovė I. Tėvelienė.
Susidomėjimas šiais testais, anot „Eurovaistinės“ komunikacijos vadovės Lauros Bielskės, nedingsta jau trečią mėnesį. „Klientai juos įsigyja namų vaistinėlei arba siekdami pasitikrinti vos sugrįžę į namus. Be to, dažnai šiuos testus didesniais kiekiais įsigyja įmonės“, – sako „Eurovaistinės“ atstovė L. Bielskė.
Dirba operatyviai
Galimam šių greitųjų COVID-19 antigenų testų poreikio išaugimui vaistinės ruošėsi atsakingai. Užsisakė didesnius testų kiekius iš anksto.
„Buvome tam pasiruošę ir visos „Eurovaistinės“ testų vis dar turi, be to kelių dešimčių tūkstančių testų papildymas vaistines pasieks dar šią savaitę. Esame tikri, kad šio, gyventojams dabar taip reikalingo, testo nepritrūksime jokiame šalies mieste“, – teigia „Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė L. Bielskė.
Su testų tiekėjais nesklandumų taip pat nekyla.
„Šiuo metu šių prekių tiekimas sklandus, operatyviai pavyksta užtikrinti reikiamus kiekius. Internetinėje vaistinėje turime 4 skirtingų gamintojų greituosius antigenų testus, kurie atliekami iš kraujo arba iš seilių. Testų netrūksta“, – sako „Camelia“ komunikacijos projektų vadovė Ž. Juškytė.
Pasak „Limedika“ rinkodaros vadovės I. Tėvelienės, „Gintarinė“ vaistinė šiuos namų darbus atliko taip pat anksti.
„Esame sudarę ilgalaikes sutartis su patikimais tiekėjais ir šios prekės trūkumo nejaučiame. Tiek fizinėse mūsų tinklų vaistinėse, tiek elektroninėse vaistinėse pirkėjai gali įsigyti tiek greitųjų testų, kiek jiems reikia. Mūsų darbas užtikrinti, kad jų sveikata būtų pasirūpinta“, – tvirtina I. Tėvelienė.
Pagrindiniai aspektai, kodėl išaugo greitųjų testų poreikis, vaistinių atstovės minėjo, kad tam įtakos turėjo vaikų grįžimas į mokykla, iškelti testavimosi reikalavimai bei, žinoma, padidėjęs žmonių atsakingumas ir sąmoningumas.