„Augalinė mityba yra naudinga sveikatai – mokslininkų teigimu, ji gali padėti sumažinti širdies bei kraujagyslių ligų riziką, pagerinti savijautą ir suteikti organizmui reikalingų maistinių medžiagų.
Visgi kardinalūs pokyčiai mitybos įpročiuose dažnai būna sudėtingi ir reikalauja kantrybės bei nuoseklumo, todėl naudinga pradėti nuo mažų žingsnių. Pavyzdžiui, į racioną įtraukiant daugiau augalinės kilmės produktų ar išbandant įvairias alternatyvas“, – sako minėto parduotuvių tinklo tvarumo vadovė Monika Anilionė.
Svarbu pradėti pamažu
Ketverius metus kiekvieną sausį organizuojamos augalinių atradimų programos „Nori Gali“ vadovės Austėjos Vakarinaitės teigimu, svarbiausias žingsnis, siekiant pereiti prie augalinės mitybos – neskubėti ir į savo kasdienį meniu augalinės kilmės produktus įtraukti palengva, rašoma pranešime spaudai.
„Mūsų patirtis rodo, kad geriausių rezultatų pasiseka pasiekti tada, kai prie augalinės mitybos pereinama palaipsniui. Taip organizmas nepatiria šoko, o įprasti arba nuo seno pamėgti produktai pamažu pakeičiami kokybiškomis augalinėmis alternatyvomis.
Pradėkite nuo vienos augalinės dienos per savaitę, vieno augalinio patiekalo per dieną, pabandykite paieškoti, kuo pakeisti labiausiai kasdieniniame racione dominuojančius produktus – pavyzdžiui, vietoje karvės pieno išmėginkite augalinį“, – pasakoja A. Vakarinaitė.
Pasak M. Anilionės, puikiu keliu augalinės mitybos link gali tapti pasaulyje sparčiai populiarėjantis „30 augalinės kilmės produktų per savaitę“ (angl. 30 plants per week) iššūkis.
„Jo tikslas – per savaitę vartoti bent 30 skirtingų augalinių produktų, įskaitant daržoves, vaisius, grūdus, ankštines kultūras, riešutus ir sėklas.
Toks metodas ne tik skatina valgyti daugiau augalinės kilmės produktų, bet ir padeda lengviau pereiti prie subalansuotos augalinės mitybos, nes su kiekvienu produktu atrandame naujų skonių ir maistingų derinių“, – teigia tvarumo vadovė.
Rinkitės kuo įvairesnius produktus
Pasak A. Vakarinaitės, staigus bandymas pakeisti savo mitybos įpročius – ne vienintelė dažnai pasitaikanti klaida.
„Kai kurie prie augalinės arba augalinio pagrindo mitybos bandantys pereiti žmonės neapgalvoja, kaip į savo mitybą įtraukti pakankamai baltymų. P
alaipsniui iš savo raciono išimdami gyvūninės kilmės produktus, turėtumėte juos pakeisti maistingomis augalinėmis alternatyvomis – pavyzdžiui, baltymais turtingais sojos produktais, lęšiais, pupelėmis, kanapių sėklomis, grikiais, bolivine balanda ar iš kviečių gaminamu seitanu.
Taip pat svarbu, kad augaliniai baltymų šaltiniai būtų skirtingi – taip drauge su maistu įsisavinsite visas būtinąsias aminorūgštis“, – tvirtina A. Vakarinaitė.
Ji priduria, kad klaidingus sprendimus augaliniu maistu susidomėję žmonės priima ir pasirinkdami jiems netinkančią pokyčių siekimo strategiją.
„Dažnai gyvūninės kilmės produktų yra atsisakoma per greitai, taip sukeliant organizmui šoką. Dar viena būdinga klaida – nepakankamas įsigilinimas į produktų sudėtis. Svarbu rinktis pilnavertišką, kuo mažiau perdirbtą maistą“, – akcentuoja „Nori Gali“ atstovė.
Gausybė organizmui naudingų produktų
Augalinė mityba – labai įvairi ir gausi skirtingų skonių bei tekstūrų, minėtos augalinių atradimų programos atstovės teigimu, pasirinkus tinkamus produktus, galima mėgautis sveikesnėmis pamėgtų patiekalų alternatyvomis.
„Rekomenduoju išmėginti kiaušinio alternatyvų įvairovę – tam pasitarnauti gali bananai, trinti linų sėmenys, avinžirnių skystis ar riešutų sviestas. Taip sumažinsite blogojo cholesterolio kiekį kraujyje didinančių produktų dalį savo racione.
Taip pat rekomenduojama įtraukti ypač gerai skonius sugeriančios sojų pupelių varškės – tofu – kurios sudėtyje visai nėra cholesterolio.
Be abejo, besijaukinantiems augalinę mitybą nuolat rekomenduoju į savo lėkštę įtraukti ne tik gyvūninės kilmės produktų alternatyvų, bet ir kuo įvairesnio tradiciškai augaline sudėtimi pasižyminčių maisto – kruopų, ankštinių daržovių, sėklų, riešutų, fermentuotų produktų“, – pataria A. Vakarinaitė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!