Kokie svarbiausi LOPL rizikos veiksniai?
- Ilgalaikis pasyvus ir aktyvus rūkymas;
- Gyvenimas užterštoje aplinkoje;
- Darbas užterštoje aplinkoje;
- Vaikystėje ar vyresniame amžiuje persirgtos kvėpavimo sistemos infekcijos;
- Tam tikras genetinis polinkis ir kt.
Tabako rūkymas (ypač ilgalaikis ir gausus) yra be abejonės svarbiausias rizikos veiksnys, tačiau itin didelė rizika yra susirgti į penktą dešimtį įžengusiems ir vyresniems asmenims, kurie rūko jau labai ilgą laiką, tai daro labai gausiai ir renkasi itin stiprius rūkalus.
Ne taip jau ir retai LOPL diagnozuojama po persirgimo kokia nors kvėpavimo takų infekcija, pavyzdžiui, gripu ar plaučių uždegimu. Didesnė rizika būdinga ir tiems, kurie gyvena labai užterštoje aplinkoje ar dirba ten, kur daug profesinių dulkių, nuodingų dūmų, plaučių reaktyvumą sukeliančių dalelių ir pan. Jei vaikas vaikystėje dažnai sirgo respiracinėmis kvėpavimo takų infekcijomis, rizika susirgti LOPL jau suaugus taip pat didesnė. Itin retais atvejais LOPL jaunesniame amžiuje nulemia tam tikras genetikos nulemtas ypatumas, kai asmeniui būdinga alfa-1 antitripsino stoka/ deficitas/ nepakankamumas.
Kokie pagrindiniai LOPL simptomai ir galimos komplikacijos?
- Kosulys (iš pradžių retas, tačiau vis dažnėjantis);
- Skrepliavimas (iš pradžių negausus, tačiau vis gausėjantis);
- Dusulys (iš pradžių tik aktyviai judant, vėliau – net ir ramybės būsenoje);
- Spaudimo ir veržimo jausmas krūtinėje;
- Švokštimas, cypimas ir kiti pašaliniai garsai kvėpuojant;
- Nuolatinė kvėpavimo takų obstrukcija;
- Sumažėjusi tolerancija fiziniam aktyvumui (iš pradžių nebeįmanoma aktyviai sportuoti, o vėliau tampa sunku net atsistoti, apsirengti ir pasirūpinti savimi);
- Sumažėjęs darbingumas;
- Bendras nuovargis ir bendras negalavimas, nes organizmui nuolat trūksta deguonies.
Progresuojant ligai gali deformuotis krūtinės ląsta, pamėlynuoti oda, atrofuotis raumenys, sutrikti širdies ritmas, atsirasti kitų komplikacijų, galinčių tapti net mirties gana ankstyvame amžiuje priežastimi. Jei liga nediagnozuojama ir negydoma ankstyvose stadijose, pacientui gali pasireikšti lėtinė plautinė širdis, kraujyje žalingai padaugėti eritrocitų, gali kamuoti stiprus viso kūno išsekimas ar net depresija. LOPL laikoma įvairialype liga, galinčia pažeisti ne tik plaučius, bet ir visą organizmą. Juk visai nesunku suprasti, kad dėl šios ligos sukeliamo deguonies trūkumo, deja, bet kenčia kiekviena organizmo ląstelė.
Kodėl taip svarbu laiku kreiptis į gydytoją?
Jei kurį laiką kamuoja lėtinis kosulys, dusulys, skrepliavimas ir pasireiškia tokios būklės pablogėjimų, tuomet reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją ir atlikti keletą tyrimų. Svarbu nuoširdžiai atsakyti į visus gydytojo užduodamus klausimus – rūkymo trukmę ir dažnį (jei rūkoma), darbo ir gyvenimo sąlygas, simptomus, amžių, šeimos ligos istoriją, asmeninę ligos istoriją (galbūt vaikystėje labai dažnai kartodavosi kvėpavimo sistemos infekcijos). LOPL diagnostikai itin svarbi plaučių funkcijos diagnostika – spirometrija, kuri padeda įvertinti bronchų laidumą ir kvėpavimo funkciją. Kuo anksčiau diagnozuojama ir pradedama gydyti ši klastinga liga, tuo geresnės prognozės. Jei pacientas atsakingai laikosi gydymo plano, labai tikėtina, kad ligos progresavimas bus pristabdytas, paūmėjimai suretės arba visai išnyks ir bus ženkliai sumažinta mirties tikimybė. Tad jei ir Jūs jaučiate minėtuosius simptomus ir (arba) jei Jums būdingi išvardinti rizikos faktoriai, pasitikrinkite savo sveikatą – Jums padėkos ne tik Jūsų plaučiai, bet ir visas organizmas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!