„Išsipildymo akcija“ ir toliau tęsia savo misiją – padėti sunkiai sergantiems vaikučiams ir jų tėveliams bei palengvinti jų gyvenimą.
Taip pat, vienas iš tikslų yra ne tik palengvinti finansinę sergančių vaikų tėvų naštą, tačiau ir suteikti paramą gydymo ir slaugymo įstaigų medicininei įrangai bei priemonėms, kurioms nepakanka valstybės lėšų įsigyti.
Šį kartą dalinamės mažosios Emilijos istorija, kuomet vos tik gimus mergaitei gydytojams ir jos tėveliams teko susidurti su sunkia mažylės būkle. Mažoji Emilija gimė stipriai pridususi (asfikcijoje), todėl imtis gydymo gydytojams prireikė nedelsiant.
Asfikcija – kitaip žinomas pridusimas yra neretai gimimo metu pasitaikanti akušerinė situaciją, kuri yra be galo pavojinga naujagimiui ir netgi jo gyvybei. Teigiama, kad asfikcija gali sukelti ilgalaikes, nepalankias pasekmes, pavyzdžiui, cerebrinį vaikų paralyžių, bendrą sveikatos negalią, psichinio vystymosi atsilikimą ir panašiai.
Mažoji Emilytė
Prieš 7 mėnesius Lentvaryje gyvenančios šeimos gyvenimą papildė pirmagimė Emilija. Jos mama Erika Kiršytė pasakoja, kad iki gimdymo viskas ėjosi puikiai – nėštumas buvo lengvas, moteris jokių nusiskundimų neturėjo.
„Jaučiausi puikiai visą neštumą, priaugau tik 6 kilogramus. Einant pasitikrinti savo ir mažylės sveikatą, visi tyrimai visada būdavo geri. Tačiau būdama 8 mėnesį nėščia, persirgau Covid-19 infekcija“, – pradeda pasakoti Erika.
Kalbėdama apie ilgai lauktą akimirką, kuomet pamatys savo mažylę, E. Kiršytė sako, kad jai yra sunku įvardinti gimdymo sunkumą, tačiau ji priduria, kad gimdymo eigoje ir pati pajuto, kad vis silpnėjo gimdymo veikla.
Gimusi Emilytė nekvėpavo dėl patirtos sudėtingos būklės – asfikcijos. Iki pat dabar mama su jauduliu gerklėje prisimena akimirką, kuomet išgirdo, kad jos ką tik gimusi dukrelė nekvėpuoja.
„Nupasakoti tuos jausmus yra neįmanoma. Tik tėvai, kurie buvo susidūrę su panašia situacija, gali suprasti ir žino šiuos jausmus. Prisimenu tik vieną – kuomet išgirdau, kad Emilytė vos tik gimusi atsidūrė medikų rankose ir išgirdau žodžius: „Nekvėpuoja“, tuo metu kvėpuoti nustojau ir aš.
Po gimdymo neturėjau laiko net ir galvoti, kas, kaip ir kodėl įvyko, nes visos mintys, emocijos ir energija buvo sutelktos ties vaiko būkle“, – atvirauja mama.
Po gimimo mergaitei iškart buvo taikytas 3 parų pasyvus šaldymas – terapinė hipotermija. Erika pasakoja, kad pirmąsias dienas dukros būklė buvo sunki, tačiau gydymo eigoje, viskas pamažu gerėjo.
Tuo metu, kai Emilija buvo gydoma hipotermija, nelaimė ištiko ir kitą kūdikėlį, kuriam taip pat buvo reikalingas hipoterminis gydymas. Laimei, viskas išsisprendė laimingai, nes mažylė buvo atšildymo būsenoje ir kitas mažylis taip pat laiku sulaukė pagalbos.
„Po trijų parų hipotermijos taikymo Emilytė dar buvo reanimacijoje stebima medikų. 7 parą jos vieta buvo reikalinga kitam vaikeliui dėl patirtos asfiksijos, todėl Emilija buvo perkelta į naujagimių skyrių. Vėliau buvo taikytas medikamentinis gydymas, o po mėnesio mes sugrįžome namo“, – priduria mama.
Pasiteiravus, kokias prognozes dėl būklės sudėtingumo mažylei ir jos tėveliams tuo metu prognozavo medikai, Erika teigia, kad šiuo atveju medikai jokių prognozių pažadėti negalėjo:
„Žmogaus organizmas yra labai individualus ir koks gali būti poveikis niekas nežino. Tad dar kelis metus busime stebimi medikų.“
Visgi, tėveliai džiaugiasi, kad šiuo metu jų 7 mėnesių pirmagimė jaučiasi gerai ir gydytojai kol kas nemato jokių šalutinių poveikių, nutikusių dėl asfikcijos.
„Kadangi sveikatos ir raidos nusiskundimų jokių neturime, tad ir reabilitacijos kol kas mums neprireikė. Emilytė ir mes, tėveliai, esame dėkingi visiems Santariškių klinikų Naujagimių skyriaus ir intensyvios terapijos skyriaus medikams ir personalui už laiku suteiktą pagalbą bei taikytą gydymą“, – nusišypsodama dėkoja E. Kiršytė.
Reikalingas hipoterminis aparatas
VUL Santaros klinikų Neonatologijos centro vadovas dr. Arūnas Liubšys pasakoja, kad dažna asfiksijos komplikacija yra plautinė hipertenzija. Ji būna ir esant kitoms sunkioms ligoms: sepsiui, įgimtai diafragminei išvaržai ir panašiai.
Dėl padidėjusio spaudimo plaučių kraujagyslėse, kraujas pakankamai nebeaprūpinamas deguonimi, sutrinka organizmo metaboliniai procesai, vystosi širdies nepakankamumas ir pacientas žūva. Savalaikė diagnostika ir ypač savalaikis gydymas gali ženkliai pagerinti šių pacientų išeitis.
Anot gydytojo, svarbiausias ir įrodymais pagrįstas asfiksijos gydymas – terapinė (valdoma) hipotermija, kurios metu naujagimis yra atšaldomas iki 33.5-34.5 laipsnių Celsijaus temperatūros tam, kad būtų galima sustabdyti smegenis pažeidžiančius mechanizmus.
Paprastai, hipotermijos metu naujagimis yra šaldomas 72 valandas, o po to laipsniškai atšildomas. Tačiau šiai procedūrai yra reikalinga speciali įranga – hipotermijos aparatas, kuris leidžia kontroliuoti ir palaikyti tokią temperatūrą.
VUL Santaros klinikų Neonatologijos centro vadovas dr. A. Liubšys pasakoja, kad klinika naudoja 9 metų senumo hipotermijos aparatą, tačiau jį turi tik vieną, kuris dažnai genda.
Paskutinio gedimo metu klinika reikiamo aparato neturėjo net pusantro mėnesio, kadangi tiek laiko prireikė aparatui sutvarkyti. Be to, kartais hipotermijos aparatų prireikia ir dviejų, todėl tokiais atvejais tenka rinktis. Esant ne vienam ligoniui, o daugiau, kažkuriam tokio gydymo taikyti negalima. Kaip pasirinkti kurį vaikelį gelbėti?
Gydytojas priduria, kad turimo aparato resursai pamažu eina į pabaigą, todėl Neonatologijos centrui yra gyvybiškai svarbu turėti dar vieną tokį aparatą, kad gydytojai galėtų teikti savalaikę ir kokybišką pagalbą asfiksijoje gimusiems naujagimiams.
Dr. A. Liubšys prašo „Išsipildymo akcijos“ pagalbos nupirkti neonatologijos centrui hipotermijos aparatą, kuris kainuoja apie 30 tūkst. eurų.
„Išsipildymo akcija“ bendradarbiauja su aukojimo internetu portalu aukok.lt, telekomunikacijų operatoriumi TCG, operatoriais Bitė, Tele2 ir Telia. Skambinti ar rašyti trumpąsias SMS žinutes ir paaukoti galite šiais numeriais:
1891 – 3 EUR;
1892 – 5 EUR;
1893 – 10 EUR.
Visa paaukota suma keliauja į „Išsipildymo akcijos“ sąskaitą – akcijos partneriai netaiko jokių kitų mokesčių.
Kitus aukojimo būdus rasite čia: https://www.tv3.lt/issipildymo-akcija
„Išsipildymo akcijos“ skaidrumu rūpinasi audito įmonė Grand Thorton Baltic.