Kas tai per vabzdžiai, kur jie veisiasi ir kaip nuo jų apsiginti portalui tv3.lt pasakojo entomologas Vytautas Tamutis.
Kurkliai yra tamsiai rudos spalvos vabzdžiai, turi ilgus ūselius ir letenėles, kurie ir padeda rausti urvelius. Tikslaus laiko, kada kurkliai išlenda į žemės paviršių, nėra, bet atšilus orams jie suaktyvėja.
„Kurkliai yra vieni iš egzotiškiausių nariuotakojų Lietuvoje, vieni didžiausių, jų dydis kartais siekia iki 6-7 centimetrų. Žiemoja giliai, žemiau pašalo zonos, maždaug pusės metro gylyje. Pavasarį, atšilus orams, išlenda į paviršių, bet, matot, vakar buvo ruduo, šiandien žiema, o gal rytoj bus pavasaris ir išlįs“, – kalbėjo V. Tamutis.
Vabzdžiai įdomūs tuo, kad bręsta maždaug du metus – pirmaisiais metais auga lervos, o tik praėjus nemažam laiko tarpui suauga ir poruojasi: „Patelės padeda apie 70 kiaušinėlių lizdelyje, po to būna lervos, kurios gyvena metus ir ilgiau, antrais-trečiais metais poruojasi.“
Vystantys augalai išduoda apie nelauktus gyventojus
Kurkliai dažnai dauginasi drėgnose vietose, tad nevertėtų daržo ar šiltnamio įsirengti greta vandens telkinių, kūdrų.
„Jie yra tipiški durpingų vandens telkinių pakrančių gyventojai. Mėgsta durpingą dirvožemį, kur yra daug maisto medžiagų. Dažniausiai įsikuria prie atvirų melioracijos griovių, kūdrų, tvenkinių, upių pakrantėse. Dažnai įsikuria ir žmogaus sklype, jeigu jiems tinka sąlygos. Kartais mėgsta žmonės išsikasti kūdrą savo valdose, į sklypus atsiveža durpžemio, pasikasę greičiausiai su tais visais kurkliais, tada jie ir įsiveisia daržuose“, – aiškino entomologas.
Tiesa, šie vabzdžiai nemėgsta sauso, molingo ar itin smėlingo dirvožemio, todėl tokioje dirvoje jų užsiveisti neturėtų.
Jei manote, kad jūsų sklype apsigyvenę kurkliai, juos galima atpažinti pagal skleidžiamą garsą: „Kurklių patinėliai, ypatingai pavasario metu, skleidžia specifinį, kurkiantį, tylų garsą. Iš toli jis nesigirdi, bet, priėjus arčiau ir žinant, kas tai yra, galima suprasti, kad kurklys, išlindęs iš urvelio, skleidžia garsą.“
Kurkliai itin baikštūs, be to, dažniausiai išlenda naktimis, todėl pamatyti juos gali būti itin sunku.
Kad darže ar šiltnamyje darbuojasi kurkliai, gali išduoti nuvytę augalai – po kiek laiko, juos itin lengva išrauti, o išrovus augalą matomi iškasti urveliai.
„Jie palieka piršto dydžio ertmes. Purenant dirvą, dažnai pasitaiko, kad jie iškasami. Matosi, kad nugraužtas daigas – bulvės, morkos ar burokėliai pagraužti. Be abejo, galima pagalvoti, kad tai kitos lervos, bet kurkliai palieka stambesnę landą“, – kaip atpažinti kurklių urvelius patarė V. Tamutis.
Tiesa, pagrindinis kurklių maisto šaltinis nėra augalų šaknys – jie minta sliekais bei kitais žemėje gyvenančiais bestuburiais, įvairiais vabalais.
Kurklių naikinimas
Darže ar šiltnamyje įsiveisus kurkliams, specialistas pataria dažnai purenti žemę bei ją ravėti. Vabzdžiams tai nepatiks, o ir urveliai bus sugriaunami, sugadinami. Norint greičiau jų atsikratyti, išbandykite specialiai tam skirtas priemones.
„Parduotuvėse dabar yra statomi užnuodyti masalai taip vadinami, ant dirvos išbarstomi grūdai, kuriuos kurkliai suėda ir numiršta. Jų būna parduotuvėse, kurios pardavinėja augalų apsaugos priemones“, – pataria entomologas.
Kitas efektyvus būdas – plastmasiniai barjerai, kurie, įkasti pakankamame gylyje, neleis kurkliams prieiti prie lysvių: „Galima daryti barjerus iš plastiko, apjuosti lysves ir tokiu būdu apsisaugoti nuo kenkėjų. Mažiausiai 10 centimetrų gylyje reikėtų įkasti, kad jie negalėtų pralįsti pro apačią. Sienelių gale galima įkasti indelį lygiai su žemės paviršiumi, įpilti vandens kad paskestų.“
Yra ir natūralių būdų kovoti su kurkliais, tačiau tada teks padirbėti ir žiemą. Rudens pradžioje, kai kurkliai pradeda ruoštis žiemai, į duobę galima įdėti arklio mėšlo – ten jie susirinks žiemoti, o, prasidėjus šalnoms, jį reikia iškasti ir išbarstyti, kad kurkliai sušaltų. O didžiausi kurklių konkurentai – kiti soduose nepageidaujami gyvūnai.
„Didžiausi kurklių priešai ir konkurentai yra kurmiai. Galima įsiveisti kurmių, o, kai jie išnaikins kurklius, kurmius išgaudyti.“
Nepatariama naudotis insekticidais – priemonėmis naikinti vabzdžius, mat toks būdas yra neefektyvus: „Kas liečia insekticidų purškimą, jis nėra efektyvus, kadangi kurklių nepasiekia, nes jie gyvena žemėje. Pripylus tiek insekticidų, kad kurkliai išnyktų, nemanau, kad užaugintą derlių dar bus galima valgyti.“