Insulto rizika išgėrus vos vieną gėrimą – tai gali būti alus, vynas ar stiprieji alkoholiniai gėrimai – padvigubėja per valandą.
„Alkoholio įtaka išeminio insulto rizikai priklauso nuo to, kiek ir kaip dažnai geriate”, – sakė Murray A. Mittlemanas, medicinos mokslų daktaras, dr. P. H. , vyresnysis insulto pradžios tyrimo (SOS) autorius ir dekanės Beth Israel medicinos centro širdies ir kraujagyslių epidemiologijos tyrimų skyriaus direktorius Harvardo medicinos mokykloje Bostone, Masačusetse.
Iki SOS mokslininkai nežinojo, ar alkoholio vartojimas turi tiesioginį poveikį išeminiam insultui (kurį sukelia smegenų kraujagyslėse esantis arba į jas keliaujantis kraujo krešulys).
Tyrinėtojai apklausė 390 išeminį insultą turėjusių pacientų (209 vyrai, 181 moteris) praėjus maždaug trims dienoms po insulto dėl daugelio jų gyvenimo aspektų.
Pacientai nebuvo apklausti, jei insultas rimtai pakenkė jų gebėjimui kalbėti arba jei jie jautėsi per prastai, kad sudalyvautų, rašo express.co.uk.
Keturiolika pacientų alkoholį vartojo valanda iki insulto pradžios
Palyginti su atvejais, kai alkoholis nebuvo vartojamas, santykinė insulto rizika pavartojus alkoholio buvo 2,3 karto didesnė per pirmąją valandą po alkoholio vartojimo.
Mokslininkai taip pat nustatė, kad rizika per pirmąsias dvi valandas po alkoholio vartojimo yra 1,6 karto didesnė, o per pirmąsias 24 valandas – 30 procentų mažesnė už pradinę riziką (nustatyta tyrimo pradžioje).
Modeliai nesikeitė, nesvarbu, ar dalyviai gėrė vyną, alų ar distiliuotą spiritą. Kai tyrėjai neapklausė pacientų, kurie prieš pat insultą susidūrė su kitais veiksniais, galimai iššaukusiais šią būklę (pvz., energingai mankštinosi arba gėrė gėrimą su kofeinu), ryšys su alkoholiu nepasikeitė.
Vos išgėrus, kraujospūdis padidėja, o trombocitai tampa lipnesni, todėl gali padidėti krešulių susidarymo tikimybė.