„Tai buvo žmogus, kuris, aš manau, kabino pilnu šaukštu, nugyveno spalvingą, įdomų, tokį pilnavertį gyvenimą“, – BNS sakė žurnalistė, televizijos laidų vedėja Edita Mildažytė.
„Iš esmės nugyventi 90 metų ir atsisukus pamatyt, kad nieko taip jau labai ypatingai prasto nenuveikei, o nuveikei tai, kas lieka žmonių atminty, yra labai daug“, – kalbėjo ji.
A. Čekuolis mirė eidamas 94-uosius. Jis dirbo vertėju, įvairių šalių žiniasklaidoje, buvo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariu, buvo poliglotas, mokėjo anglų, ispanų, portugalų, lenkų, rusų, italų, prancūzų kalbas, yra parašęs 22 knygas.
Rašytojas buvo apdovanotas Lietuvos nepriklausomybės medaliu, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi, Portugalijos Nuopelnų ordino Komandoro kryžiumi, Krašto apsaugos ministerijos medaliu.
Anot E. Mildažytės, A. Čekuolis buvo charizmatiška, plataus spektro asmenybė, kuris galėjo sau leisti daugiau negu tik žurnalistas.
„Jam priklauso tokia frazė, pavyzdžiui, kad ką gali atrodo padaryti pelė prieš dramblį? Tai yra Lietuva prieš Sovietų Sąjungą. Bet jeigu pelė nutaiko momentą ir įlenda drambliui į straublį, tai ojojoj, kaip jis gali pašokinėti“, – sakė E. Mildažytė.
Kovo 11-osios Akto signataras Česlovas Juršėnas sako kolegą prisimenantis kaip „labai energingą ir pilną visokių fantazijų, pasiūlymų žurnalistą“, kurio pozicija buvo svarbi bei matoma ir už Lietuvos ribų.
„Vadovaudamas „Gimtajam kraštui“, priešinantis kai kuriems žmonėms, taip pat ir CK stagnatoriams, jis publikavo temas apie lietuviškus papročius, apie Kalėdas ir jų šventimą, istorines temas, kurios tada būdavo nutylimos. Jis ir švietė žmones, ir kėlė tam tikras idėjas, plius kaip visuomenės veikėjas jis dalyvavo viso to realizavime“, – BNS pasakojo Č. Juršėnas.
„Man atrodo, kad jo pozicija buvo labai svarbi ir matoma ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje“, – teigė jis.
Dabartinis „Lietuvos ryto“ televizijos vadovas Audrius Siaurusevičius BNS sakė su A. Čekuoliu susipažinęs Sąjūdžio laikais, vėliau savaitraštyje „Gimtasis kraštas“ atliko praktiką.
„Paskui suvedė tas likimas mus LRT. Iš pradžių buvom abu laidų vedėjai, paskui aš jo viršininkas, kaip jis mane vadindavo. Man atrodo, 80-mečio proga aš įteikiau jam ne juridinę, bet šiaip tokią dovaną, kad sutartis su laidos vedėju „Popietė su Čekuoliu“ galioja neribotai, nutraukiama tik vienu atveju – paties autoriaus prašymu. Maždaug taip buvo suformuluota“, – BNS pasakojo žurnalistas.
„Tai čia buvo truputį humoras, bet daug kas priėmė labai rimtai ir rašė apie tai. Aš galiu pasakyt, kad jis sakė: aš pasakysiu, kada aš išeinu. Ir atėjo viena diena, kad aš radau jo pareiškimą: informuoju, kad vadovaudamasis maždaug ta sutartim, aš nutraukiu“, – sakė A. Siaurusevičius.
Užuojautą A. Čekuoliui penktadienį socialiniuose tinkluose išreiškė jį pažinoję kolegos, žurnalistai, visuomenininkai.
„Išėjo vienas didžiausių mano žurnalistikos ir publicistikos autoritetų. Užuojauta Justui Čekuoliui ir visiems pažinojusiems Algimantą“, – feisbuke rašė visuomenininkas, laidų vedėjas Andrius Tapinas.
„Netekome kolegos. Neteko Lietuva. Ir paliko jis tiek daug ir tokį ryškų, neišdildomą pėdsaką žurnalistikoje, prozoje, politikoje. Ilgam“, – rašė Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.
„Žinia skaudžioji tiems, kurie pažinome ne vien tik iš ekrano, o iš ekrano ir iš rašinių, iš knygų – Jį pažinojo daugel metų Lietuva“, – poetas, vertėjas Vladas Braziūnas
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!