• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors apie kirmėlių veisimąsi organizme neretai kalbėti nejauku ar gėda, tačiau ši tema labai svarbi. Parazitai, besiveisiantys mūsų organizmuose, gali sukelti nemalonius pojūčius ir trukdyti kokybiško gyvenimo ritmą.

Nors apie kirmėlių veisimąsi organizme neretai kalbėti nejauku ar gėda, tačiau ši tema labai svarbi. Parazitai, besiveisiantys mūsų organizmuose, gali sukelti nemalonius pojūčius ir trukdyti kokybiško gyvenimo ritmą.

REKLAMA

Apie kirmėlių žalą suaugusiam žmogui papasakojo Karoliniškių poliklinikos vaikų ligų skyriaus medicinos gydytojas Irmantas Aleksa.

Nors kirmėlių suaugusiojo organizme gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, tačiau gydytojas pasakoja, kad dažniausiai užsikrečiama per maistą.

Dažniausios priežastys užsikrėtimui kirmėlėmis yra bet būtent infekcinės kilmės. Užsikrėsti galima valgant netinkamai apdorotą mėsą, dėl, pavyzdžiui, trechineliozės. Dar galima užsikrėsti valgant netinkamai termiškai apdorotą žuvį, tada gresia platusis  kaspinuotis“, paaiškino gydytojas.

Sukelia nemalonius simptomus

Ne gana to, kirmėlės taip pat plinta per gyvūnus. Apie vieną iš jų papasakojo I. Aleksa: „Aišku, gali būti kitų gyvūnų pernešamos kirmėlės. Pavyzdžiui, uodai perneša dirofilaria kirmėles, kurios dažniausiai sutinkamos gyvūnų organizmuose, bet gali atsirasti ir žmoguje. Jos gyvena po oda.“

REKLAMA
REKLAMA

Turint kirmėlių, dažniausiai pasireiškia įvairūs nemalonūs simptomai. Kelis iš jų įvardijo gydytojas I. Aleksa.

„Kirmėlės minta mūsų maistu ir gali sukelti įvairius simptomus. Gali pasireikšti išangės niežėjimas, pseudoalerginės reakcijos, kai atrodo, kad pasireiškė alergija, bet taip nėra.

REKLAMA

Aišku, galimi ir žarnyno užsikimšimai, nes, pavyzdžiui, kai askaridžių būna labai daug, jos užkemša žarnyno skersmenį“, apie simptomus pasakojo gydytojas.

Kai kurias kirmėles aptikti sunku

Visgi, anot jo, neretai kirmėles aptikti patiems nėra lengva. Dėl to svarbu pajutus nemalonius simptomus kreiptis į gydytojus.

„Dažniausiai atliekamas išmatų tyrimas dėl kirmėlių kiaušinių. Taip galima nustatyti pagrindines kirmėles, kurios pasitaiko žmogaus organizme: skalines, askarides, kaspinuočius.

REKLAMA
REKLAMA

Kitos kirmėlės, kurios ilgai buvo po oda, taip paprastai nerandamos. Jos aptinkamos jau pasireiškus tam tikriems simptomams. Pavyzdžiui, po oda susidarius dariniui, guzeliui. Ir tik kreipusis į gydytoją gali paaiškėti, kad tai gali būti kirmėlių infekcija“, perspėjo gydytojas.

Jeigu tyrimo metu aptinkama kirmėlių, tuomet gydytojai paskiria reikalingas medikamentines priemones: „Gydymas vyksta vaistais, jie naikina kirmėles. Jų grupių yra įvairių, priklauso nuo kirmėlių rūšies. Suvartojus visą vaistų kursą, 90 proc. žmonių pasveiksta.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbu palaikyti kasdienę higieną

Gydytojas atskleidė kelis metodus, kurie gali padėti išvengti kirmėlių veisimosi organizme.

„Pirmiausia, svarbi rankų higiena: parėjus namo plauti rankas, po tualeto plauti rankas. Dar reikia laikytis maisto švaros – visas daržoves, augančias žemėje, plauti ir tai daryti kruopščiai.

Toks elgesys reikalingas, nes žemėje galima rasti ne tik kirmėlių kiaušinių, pavyzdžiui, ant salotų lapų, bet dar galima užsikrėsti šalia esančia helicobabter pylori infekcija. Tai siekiant to išvengti labai svarbi maisto ir rankų higiena“, akcentavo medikas.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų