„Lietuvoje yra be galo daug įdomių ir gražių vietų, ypač jei žiūrėsite smalsiu žvilgsniu. Paskutiniu metu populiaru lankyti pažintinius takus, apžvalgos bokštus, kurortus. Tačiau neretai dar labiau nustebina mažiau žinomi objektai.
Todėl šią vasarą keliautojams norėčiau palinkėti atrasti Lietuvoje kažką naujo, ką nors daugiau nei populiarios ir išreklamuotos vietos. Džiuginančių atradimų gali slypėti visur, bet kuria kryptimi keliaujant verta pasidomėti, kas įdomesnio yra aplinkui.
Na, o ieškantiems idėjų galiu parekomenduoti keletą vietų, kurios manau dar nėra pakankamai įvertintos ir pastebėtos“, – sako keliautoja, kuri „Instagram“ patarimais dalijasi pasivadinusi @keliauju_po_lietuva.
Maršrutas kairiuoju Nemuno krantu nuo Kauno iki Sudargo
Jovita sako, kad daugeliui gerai žinomas legendinis maršrutas dešiniuoju Nemuno krantu, tačiau ir kairiajame slypi ne ką mažiau perliukų.
„Tiesa, pats kelias čia gal nėra toks patogus – tenka ir nutolti nuo Nemuno, ir žvyrkeliu pavažiuoti, priklausomai nuo pasirinkto kelio. Tačiau dulkės nuo automobilio nusiplaus, o įspūdžiai liks ilgiems metams.
Prie kairiojo Nemuno kranto glaudžiasi tokie objektai kaip Plokščių kaimas su vienintele Lietuvoje gatve upės vagoje (beje, labai įdomus kaimas, yra jame ir daugiau lankytinų objektų, ir pažintinis takas), Gelgaudiškio ir Ilguvos dvarai, Žemosios Panemunės ir Pyplių piliakalniai, senoji Zapyškio bažnyčia, na ir, maršruto pabaigoje, nebetoli sienos su Kaliningrado sritimi, Sudargo piliakalnių kompleksas, savo grožiu ir didingumu nenusileidžiantis net Kernavės piliakalniams“, – sako ji.
Keliautoja priduria, kad kelionei užteks vienos dienos vykstant iš Kauno, o keliaujant iš tolesnių miestų gali reikėti susirasti ir nakvynės vietą.
„Labai tinka važiuoti vasarą, kai Vaiguvos upelio-gatvės vagoje galima ir pabraidyti, o jei atidėsite rudeniui, tuomet spalvomis džiugins nuo piliakalnių atsiveriantys vaizdai“, – priduria ji.
Nepravažiuokite pro šiuos miestelius
Jovita rekomenduoja atkreipti dėmesį ir į Lietuvos mietelius, mat jie susitvarkę ir išgražėję. Daugumoje miestelių galima tikrai rasti ir kur akis paganyti.
„Aplankykite Švėkšną. Čia esantis išpuoselėtas Švėkšnos dvaro parkas su žavinga vila „Genovaitė“ man priminė kurortą su Viduržemio jūros atmosfera, ypač nuostabiai atrodo vasarą tarp žydinčių gėlių. Miestelis taip pat didžiuojasi viena didingiausių bažnyčių Lietuvoje bei puošniu arkiniu viaduku.
Tik už dviejų kilometrų nuo miestelio centro yra ir kitas – Vilkėno dvaras, čia restauruoti ne tik dvaro rūmai, bet ir XIX amžiaus vandens malūnas. Į Švėkšną galite užsukti kelioms valandoms, bet galite čia praleisti ir visą dieną“, – sako keliautoja.
Ji rekomenduoja užvažiuoti ir į Viekšnių mietelį, kuris yra Mažeikių rajone. Pasak Jovitos, miestelis stebina lankytinų vietų gausa:
„Vaistinės muziejus žavi autentiška XIX amžiaus kaimiškos vaistinės aplinka, o aviacijos pradininko A. Griškevičiaus memorialinis muziejus supažindina su aviacijos pradžia Lietuvoje bei Griškevičiaus suprojektuoto garlėkio modeliu. Iš Viekšnių yra kilęs Nepriklausomybės akto signataras Mykolas Biržiška; atstatytame Biržiškų šeimos gyvenamajame name veikia Biržiškų memorialinė ekspozicija, o miestelio centre stovi paminklas Biržiškoms – vienas pirmųjų Lietuvoje paminklų ne atskiram asmeniui, o visai šeimai.
Miestelyje taip pat galima apžiūrėti buvusį vandens malūną, plačią Ventos upės užtvanką, tarpukariu pastatytą paminklą Vytautui Didžiajam, išstovėjusį per visą sovietmetį, praeiti kabančiu tiltu per Ventą. Beje, jei rengsitės aplankyti Viekšnius, atkreipkite dėmesį, kad išvardinti muziejai nedirba sekmadieniais“.
Taip pat nepamirškite ir Papilės miestelio, kuriame gyveno pats Simonas Daukantas. Šis miestelis taip pat gali pasigirti išskirtinių objektų gausa.
„Pasidairyti į apylinkes kviečia Jurakalnio apžvalgos bokštas, palei Ventos upę vingiuoja pažintinis-geologinis takas, o miestelio parke auga net penkiolika kamienų turinti liepa. Juros periodo atodangoje prie Ventos galima pamatyti išlikusių to periodo fosilijų ir ši atodanga yra vienintelė tokia Europoje, nes kitur fosilijos glūdi giliai po žeme.
Papilėje reikėtų aplankyti ir S. Daukanto memorialinį muziejų. Miestelį puošia žymaus skulptoriaus Vinco Grybo sukurtas paminklas S. Daukantui, o kapinėse galima rasti ir šio rašytojo, istoriko kapą. Be visų šių objektų, Papilėje yra net du piliakalniai, daili bažnyčia, kabantis tiltas per Ventą“, – lankytinas vietas vardija ji.
Suvalkijos perlas
O dvarų mėgėjus Jovita ragina aplankyti didingą Paežerių dvarą Vilkaviškio rajone, kurį skambiai vadina Suvalkijos perlu.
„Būtinai reiktų apžiūrėti ne tik dvaro išorę, bet ir vidų. Restauruotuose dvaro rūmuose atkurta XVIII amžių menanti aplinka, kuri nustebins grožiu ir prabanga. Kituose dvaro pastatuose veikia įvairios ekspozicijos. Taip pat čia galima užlipti į Belvederio bokštą ir apžvelgti dvaro teritoriją iš aukštai“, – sako Jovita ir linki kitiems keliautojams gerų kelionių ir atradimų.