Kandys yra ne tik labai žalingi kenkėjai, bet ir palieka savo ekskrementus bei dauginasi lervomis minkštuose balduose. Jus gali pulti viena iš dviejų kandžių rūšių – maistinių arba drabužių kandžių.
Įdomu tai, kad jų pavadinimai rodo, kad jas traukia skirtingi namų apyvokos daiktai. Maistinės arba „sandėliavimo“ kandys renkasi grūdus ir sausas gėrybes, taigi, jei virtuvėje jų pastebėjote, tikėtina, kad tai būtent šios rūšies kandys.
Audinių kandys pastaraisiais metais tampa vis didesne britų problema, rašo express.co.uk. „English Heritage“ pranešė, kad per pastaruosius penkerius metus jų skaičius padvigubėjo ir skundžiasi, kad šie kenkėjai kenkia saugomiems antikvariniams audiniams.
Taigi atrodo, kad dabar labiau nei bet kada anksčiau britų drabužių spintoms gali kilti grėsmė dėl šių destruktyvių būtybių. Kaip išvaryti kandis iš namų?
Išmeskite šiukšles
Deja, pirmas dalykas, kurį turėsite padaryti, jei pasirodys šie kenkėjai, tai išmesti bet kokį užterštą maistą arba pakenktas medžiagas. Jei jūsų minkštuose balduose, drabužiuose ar maiste matote skylutes, tai yra signalas, kad juos ėda kandys.
Visi šie namų apyvokos daiktai turi būti išmesti, nes jie gali būti pilni kiaušinėlių, todėl net jei išnaikinsite skraidančias kandis, netrukus gali atsirasti jų palikuonys. Jei nenorite išmesti drabužių, skalbkite juos aukštoje temperatūroje su stipriais skalbimo milteliais ‒ to turėtų pakakti lervoms sunaikinti.
Nuodugniai išvalykite namus
Valykite ir siurbkite visur, kur tik šie įkyrūs padarai galėjo padėti kiaušinius. Jei tam tikrų paviršių, pvz., lentynų, negalima išsiurbti, kruopščiai nuvalykite juos muilu bei šiltu vandeniu ir dezinfekuokite. Nepamirškite išmesti dulkių siurblio maišelio, nes šie kenkėjai gali daugintis jame.
Tinkamai laikykite drabužius
Akivaizdu, kad nuolat turėtumėte juos tinkamai prižiūrėti, tačiau atsiradus kandims, tai daryti būtina. Kandis traukia žmonių plaukai ir kūno kremas, likę ant neskalbtų drabužių, todėl labai svarbu, kad juos reguliariai išskalbtumėte prieš padėdami į spintą.
Jei kandys tampa rimta problema, gali tekti drabužius laikyti sandariuose maišuose. Įsitikinkite, kad spinta yra gerai vėdinama arba, dar geriau, investuokite į atvirą spintą. Jei įmanoma, drabužiams naudokite kedro medienos pakabas, nes kedras atbaido kandis.
Naudokite kvepiančias žoleles
Kai kurios kvapnios žolelės gali išnaikinti kandis, pavyzdžiui, rozmarinas, čiobreliai, gvazdikėliai, levandos ir lauro lapai. Sudėkite žoleles mažuose maišeliuose į spinteles arba papurkškite eterinio aliejaus į didelės rizikos vietas.