A. Kaluginas pateikia situacijos pavyzdį – atrodo, kad santykiuose viskas klostosi gerai ir sklandžiai, aplinkiniai jus vadina gražia ir dora pora, tačiau vakarais tenka gniaužyti kumščius, nes santykiai darosi panašūs į amerikietiškus kalnelius nei į rožėmis klotą kelią.
„Dauguma iš mūsų savo aplinkoje turi žmonių, su kuriais santykiai nuolat komplikuojasi banguoja ir jaučiama įtampa poroje, tarp pažįstamų ar kolegų. Vienas iš svarbesnių požymių atpažinti žmogų, su kuriuo santykiai tikrai bus komplikuoti pasireiškia per konfliktus, o tiksliai po susitaikymo po konfliktų“, – sako psichoterapeutas.
Pykčiai neišvengiami
Žinoma, nesutarimai, pykčiai ir barniai yra neišvengiama bet kurių santykių ir bendravimo dalis, kadangi nemokame skaityti kitų minčių ir ne visada suprantame vienas kitą teisingai, savaip interpretuojame kitų žodžius ar veiksmus.
„Dažniausiai po kivirčų žmonės vienaip ar kitaip taikosi ir čia galima atpažinti ar verta tęsti su žmogumi rimtus santykius ar laikas susimąstyti dėl tolesnių bendravimo perspektyvų, o gal net nutraukti bendravimą apskritai.
Susitaikymo scenarijus visada vienodas: kas nors iš poros pirmas nusprendžia žengti žingsnį ir siūlyti susitaikyti. Kas ir kaip konkrečiai tai sako ar daro nėra svarbu, svarbiausia, kad kažkas pirmas tai padaro. Kaip žmogus gali reaguoti į pasiūlymą taikytis? Iš esmės tik dviem būdais: sutikti ir atsisakyti“, – sako A. Kaluginas.
Psichoterapeutas nurodo, kad jeigu jums atsiprašius, jūsų draugas ar antroji pusė lengviau atsikvepia lyg tebūtų to laukia – nerimauti, ar esate su tinkamu žmogumi, neverta.
Tinkamumas išryškėja susitaikant
„Jeigu atsiprašote, o kitas žmogus reaguoja vangiai, raukosi ir paleidžia jums kaltinimų laviną, tai labai rimtas ženklas susimąstyti dėl to žmogaus. Pagrindinis dalykas yra kitur. Jeigu jūs siūlote taikytis, o kitas žmogus buvo kažkiek neteisus, perlenkė lazdą, nesuvaldė emocijų, neįvertino konteksto ir panašiai, su tokiu žmogumi galite drąsiai turėti reikalų.
Tačiau jeigu kitas sako, kad tik jūs esate neteisus, tik jūs esate blogas, piktas, tik jums pačiam reikia ramintis ir valdyti emocijas, galvoti, ką sakote, nenusišnekėti, kad galite susikišti savo atsiprašymą į vieną vietą ar panašiai, tai nuo tokio žmogaus reikėtų laikytis kuo toliau. Kodėl taip yra? Žmogus, kuris pripažįsta ir savo pačio kaltę, kad ir minimalią, dėl kilusio konflikto, iš esmės supranta, kad santykių kokybė priklauso nuo abiejų dalyvių ir viskas, kas vyksta, yra abiejų žmonių atsakomybė.
Toks žmogus yra subrendęs santykių, o žmogus, kuris moka tik kaltinti kitus ir jokiais būdais nesvarsto, kad ir pats šiek tiek prisiėjo prie konflikto, jokiais būdais nėra subrendęs rimtiems santykiams. Su tokiu žmogumi yra smagu tiesiog susitikti ir leisti laiką, linksmintis, bet rimti santykiai visada bus komplikuoti“, – sako psichoterapeutas A. Kaluginas.
Specialistas priduria, kad pagal šią skalę galime spręsti tuomet, jeigu konfliktas kyla dėl paprastų, buitinių priežasčių. Jeigu pykčiai kyla dėl grubių santykių pažeidimo, tai yra dėl išdavystės ar smurto, nusižengęs žmogus privalo pripažinti savo kaltę, o nukentėjęs turėtų labai rimtai apsvarstyti santykių ateitį.
Laidą „Psichologo komentaras” galite išgirsti čia: