Ką daryti, jei nerimas tapo kasdienybe ir nebesinori gyventi kaip visko bijančiam kiškiui? Kaip pakeisti savo gyvenimą, kad kasdienybę persmelkiantis nerimas pagaliau išsigąstų mūsų pačių ir paliktų mus ramybėje?
Kada tai – normalus nerimas, o kada – jau problema?
Retkarčiais jausti nerimą – normalu. Jis padeda pasijusti labiau motyvuotiems ir energingesniems prieš kokį nors mums svarbų įvykį, pavyzdžiui, egzaminą, darbo pokalbį, viešą pristatymą ir pan.
Kaip nerimas veikia fiziologiją? Kai mes jaučiame pavojų arba kokią nors grėsmę, organizme inicijuojami tam tikri procesai, skatinantys vyzdžių išsiplėtimą, kvėpavimo pagreitėjimą, širdies susitraukimų dažnio ir kraujo spaudimo padidėjimą, griaučių raumenų įsitempimą, prakaitavimo padidėjimą ir įvairių pojūčių paaštrėjimą. Šie fiziologiniai procesai žmogui padeda greičiau bėgti, sukoncentruoti dėmesį, geriau išgirsti ar užuosti pavojų ir pan. Tuo tarpu kiti, ne tokie tam tikroms situacijoms svarbūs procesai sulėtėja, pavyzdžiui, sutrinka virškinimas, kamuoja pykinimas ir viduriavimas ar, priešingai, vidurių užkietėjimas.
Kas nutinka, kai nerimas tampa lėtiniu? Suprasti nesudėtinga – nuolat aktyvuojama ir „įdarbinama“ simpatinė nervų sistema. Tai vegetacinės nervų sistemos dalis, atsakinga už sėkmingą organizmo išsaugojimą kokios nors grėsmės ar pavojaus metu. Ne be reikalo ši sistema dar vadinama „kovos arba pabėgimo“ nervine sistema, nes ją aktyvuojant išsiskiria didesni kiekiai adrenalino, padedančio praplėsti bronchus, padidinti širdies susitraukimų dažnį, išplėsti vyzdžius, suaktyvinti kraujotaką į griaučių raumenis, „pašiaušti“ odą, padidinti prakaitavimą ir tuo pačiu sulėtinti storosios žarnos judesius, sulėtinti virškinimo žarnyne procesus. Kai žmogus nuolat jaučiasi įsitempęs ir išsigandęs bei kenčia lėtinį nerimą, kenkiantį normaliai gyvenimo kokybei, problemą būtina spręsti nedelsiant. Geriausia, kai pirmieji lėtinio nerimo požymiai pastebimi dar tuomet, kai jis yra lengvas – tuomet gali pakakti augalinių vaistinių preparatų.
Sunkesniems nerimo sutrikimams gali tekti derinti vaistinių preparatų vartojimą su psichoterapija – šis derinys pripažįstamas kaip veiksmingiausias gydymas; vis dėlto reikėtų nepamiršti, kad būtina keisti ir gyvenimo būdą, tarkime, atsisakyti kavos, nikotino, alkoholio (arba bent jau apriboti suvartojamus jų kiekius).
Kokie trys natūralūs būdai galėtų padėti įveikti kasdien kamuojantį nerimą?
Lengvus nerimo sutrikimus įveikti padeda gyvenimo būdo korekcijos. Ką galėtume pasiūlyti?
Jei vartojate kavą, pirmiausia, ką reikėtų padaryti, tai apriboti jos kiekį. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad kofeinas, ypač didesni jo kiekiai, sukelia pulso (širdies susitraukimų) ir kraujo spaudimo padidėjimą, drebulį ir nervingumą, o šie simptomai gali būti ypatingai varginantys, kai asmenį ir taip kamuoja lėtinis nerimas. Moksliniai tyrimai rodo, kad kofeinas gali ne tik sukelti, bet ir pabloginti jau esančius nerimo sutrikimus, o panikos sutrikimu sergantiems asmenims kava gali netgi iššaukti priepuolių pasireiškimą. Jei per parą išgeriami daugiau nei du puodeliai kavos, pirmiausia rekomenduojama sumažinti šį kiekį bent jau iki dviejų puodelių ir, jei bus pastebimas teigiamas poveikis, kavos galima ir visai atsisakyti. Tai daryti reikėtų po truputį, nes kavoje esantis kofeinas traktuojama kaip lengvą priklausomybę sukelianti medžiaga.
Vertėtų apsvarstyti ir cigarečių atsisakymą. Moksliniai duomenys rodo, kad anksčiau jaunystėje pradėję rūkyti asmenys daug dažniau susiduria su nerimo sutrikimu ir tai įvyksta bent vieną kartą gyvenime. Tas pats ir su alkoholio vartojimu – iš pradžių jis gali „padėti“ kovoti su trumpalaikiais nerimo priepuoliais, tačiau ilgalaikės pasekmės akumuliuojasi, kol suprantama, kad žalingi įpročiai ilgalaikėje perspektyvoje tik pasunkina nerimo sutrikimus.
Žolelių arbatos – vienas natūraliausių ir sveikiausių būdų, kai mėginama įveikti varginantį kasdienybės nerimą. Puikus pavyzdys – ramunėlių žiedų arbata, kurios galima rasti visose vaistinėse. Tikrai verta išmėginti šią kvapnią ir raminamųjų savybių turinčią arbatą – taip su nerimu ir „sunkumu ant krūtinės“ kovojo mūsų močiutės.
Gali padėti ir kitos natūralios priemonės iš gamtos, pavyzdžiui, eterinis levandų aliejus – nuo seno žinoma visiškai natūrali, kvapni ir veiksminga augalinė priemonė, padedanti sutelkti gyvybines organizmo galias ir geriau pailsėti. Jei kamuoja tik lengvas nerimas ir lengvi miego sutrikimai, gali padėti nereceptiniai augaliniai vaistiniai preparatai, kurie nesukelia pripratimo, dieninio mieguistumo ir pan.
LILANDOR yra tradicinis augalinis vaistinis preparatas, skirtas lengvam nerimui malšinti ir miegui palengvinti. Šis vaistinis preparatas yra tradicinis augalinis preparatas, vartojamas pagal nurodytas indikacijas, pagrįstas išimtinai ilgalaikio vartojimo patyrimu. Visada būtina vartoti šį vaistą tiksliai kaip aprašyta jo pakuotės lapelyje arba kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką, nes neteisingai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Rekomenduojama dozė yra: suaugusiesiems ir vyresniems kaip 12 metų vaikams - viena minkštoji kapsulė vieną kartą per parą. Minkštąją kapsulę reikia nuryti nesukramtytą užsigeriant pakankamu skysčio kiekiu (geriausia stikline vandens). Jeigu simptomai išlieka po vaisto vartojimo dvi savaites, reikia kreiptis į gydytoją arba kvalifikuotą sveikatos priežiūros specialistą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!