Jis vardija, kad yra keli esminiai dalykai, kuriuos žmonės turėtų daryti. Pirmiausia, labai svarbu nepersivalgyti, antra – skirti pakankamai laiko fiziniam aktyvumui.
„Savo pacientams rekomenduoju ir pats stengiuosi, kad kiekvieną dieną turi būti 45 minutės kardio treniruotė. Ką reiškia tokia treniruotė? Na, tai bėgimas, ėjimas, šiaurietiškas ėjimas su lazdomis ar be jų, dviratis, plaukimas. Kardio tokia treniruotė yra privaloma, kaip dantukus išsivalyti“, – sako gydytojas.
Reikia pastebėti tyliuosius uždegimus
J. Fišas teigia, kad visų pirma mūsų sveikatai didelę įtaką turi mikrobiota arba holobioma – visas mus supantis pasaulis ir tas pasaulis, kuris yra mumyse.
„Mikroorganizmai, mikrobiotas su mikrobiomu, su savo genetine struktūra ir tas mikropasaulis, kuris yra ant mūsų – mes esame kupini mikrobų ir tų mikrobų genų yra daugiau nei mūsų paveldimų genų. Mikrobai yra įvairesni nei mes patys.
Jų yra visur, daugiau žarnyne, bet yra ir sinusuose, genitalijose. Mikrobų puoselėjimas ir palaikymas sveikais, turi didelę įtaką mūsų sveikatai, todėl vienas iš kertinių dalykų yra mikrobioma.
Kitas labai svarbus klausimas yra uždegimo slopinimas, jo pastebėjimas. Amžėjimas ir ligos priklauso nuo uždegimų, kurie vadinami tyliaisiais uždegimais. Jie nebylūs. Tai nėra tulžies pūslės uždegimas ar inkstų uždegimas, toks, kurio turime visą kaskadą simptomų. Tie uždegimai yra nepastebimi ir jie skatina onkologinių ligų atsiradimą“, – apie tyliuosius uždegimus pasakoja gydytojas neurologas.
Nepamirškite hormoninės pusiausvyros
J. Fišas neslepia, laboratoriniai tyrimai tyliųjų uždegimų neparodo. „Nei leukocitų kiekis, nei C reaktyvinis baltymas jų neparodo, yra subtilesni tyrimai, kurie nėra visai prieinami. Savęs sekimas, užčiuopimas patologijos formų, pavyzdžiui, dantų šaknyse, plytinėje sferoje ar bet kur kitur organizme, kur gali būti uždegimas.
Uždegimo šalinimas yra svarbus klausimas patologinio amžėjimo stabdymui. Netgi yra koncepcija, kad aterosklerozę sukelia kraujagyslių vidinės sienelės uždegimas. Šis uždegimas yra lėtinis, nepastebimas ir skatina aterosklerozės vystymąsi, kadangi tos aterosklerozinės plokštelės, cholesterolis atsideda tam, kad išlyginti sienelės uždegimą. Patologiškai, kai jis pradeda atsidėti, tai užkemša kraujagysles ir sukelia miokardo infarktą arba insultą.
Tai pagrindinės ligos, dėl kurių miršta daugybė žmonių visame pasaulyje. Pirmoje vietoje turi būti kova su lėtiniais uždegimais ir tų uždegimų pastebėjimas. Taip pat labai svarbu ir hormoninė pusiausvyra. Mes turime stebėti skydliaukės veiklą, antinksčius, kasą, lytines liaukas. Jos gamina hormonus ir yra pagrindinis gyvybės reguliatorius, jų pusiausvyra ir sveikata yra labai svarbi.
Net jei šeimos gydytojas nenori duoti siuntimo pasidaryti tyrimams, vis vien reikėtų pasitikrinti laboratorijoje, nes užčiuopimas laiku hormoninės pusiausvyros sutrikimų gali sustabdyti vėlesnių ligų atsiradimą ir senėjimą“, – teigia gydytojas neurologas Jokūbas Fišas.
Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar! „Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.
00:20 Temos ir pašnekovų pristatymas
01:50 Patarimai, kaip išsaugoti sveikatą – keičiasi
03:00 Psichika yra susijusi su fizine sveikata
04:35 Kas lemia žmogaus sveikatą, ilgaamžiškumą
06:50 Kaip pastebėti tyliuosius uždegimus
09:30 Kokių tyrimų prašyti, kad pasitikrintume sveikatą iš esmės
11:33 Ketogeninė dieta: efektyvi, bet gali pridaryti daug žalos
13:15 Fizinis aktyvumas – svarbu ne tik kūnui, bet ir protui: kiek reikia judėti
18:43 Psichinė pusiausvyra – viena svarbiausių mūsų sveikatai
21:43 Mūsų sveikatai itin svarbu, kokie aplink mus yra žmonės
24:16 Genomo tyrimai: kai kurie juos darosi ir Lietuvoje
26:10 Vienas iš svarbiausių dalykų sveikstant: optimizmas
31:25 Kaip dažnai turėtume pasitikrinti
33:55 Sveikatos dienoraštis: ką jame reikėtų pasižymėti
37:50 Mityba ir dietos: visos turi įtakos svorio metimui, bet dalis maisto prisideda prie ilgaamžiškumo
46:40 Protarpinis badavimas ir intervalinis valgymas: medikas turi aiškią nuomonę
51:05 Gydytojo patarimas žiūrovams: tai turite pradėti daryti jau dabar
52:30 antroji laidos dalis.