Remiantis Mėnulio sėjos kalendoriumi, Lietuvoje geriausias laikas sėti paprikas ir pomidorus – vasario 1, 4–9, 13–16 d.
Paprikos – nelietuviška daržovė
Paprikos – skani ir sveika daržovė, auginama daugelyje šiltnamių ir darželių. Paprikos pasižymi ilgu vegetaciniu laikotarpiu, todėl ši daržovė sėjama dar šaltuoju metų laiku. Priklausomai nuo paprikų auginimo vietos, sėklas galima sėti nuo sausio pradžios iki kovo vidurio.
Paprikas nesudėtinga užsiauginti pačiam, tačiau yra keletas skirtumų, lyginant su kitomis daržovėmis. Būtent šie skirtumai dažniausiai lemia, kodėl derlius pradeda nokti per vėlai ir sodininkai nusivilia nesulaukę derliaus.
Paprika yra nelietuviška daržovė. Didžiausia problema – paprikų vegetacijos laikas ilgas, o mūsų vasara joms per trumpa. Kol sėkla išdygsta ir išauga iki daigo, sodinamo į dirvą, praeina 60–80 dienų. Dar nemažai laiko praeina, kol paprikos ima megzti vaisius ir kol jie pradeda nokti.
Jei šiek tiek pavėluosite arba ką nors padarysite netinkamai – gali atsitikti taip, kad jūsų paprikos tiesiog nespės sunokti. Su tuo susiduria nemažai pradedančių paprikų augintojų. Ne ligos ar prasti daigai, o būtent tai, kad vaisiai nespėja sunokti, yra dažniausia nesėkmės priežastis.
Auginimas
Jei norime viską padaryti laiku, paprikas turime pradėti sėti į lovelius ar vazonėlius dar nepasibaigus žiemai. Paprikų sėklas sėkite į vazonėlius vasario antroje pusėje arba vėliausiai kovo pradžioje. Paprikų yra ankstyvųjų, vidutinio ankstyvumo ir vėlyvųjų – rekomendacijas dėl sėjimo laiko žiūrėkite ant pakuotės.
Geriausiai paprikas sėti į plastikinius ar durpinius vazonėlius, pripildytus durpių substrato, arba į kambario temperatūroje pabuvusį kompostą.
Sėjama po vieną sėklą, į 0,5–1,5 cm gylį. Vazonėliai uždengiami plėvele ir laikomi 20–30 laipsnių temperatūroje. Kaip ir bet kuriuos daigus, iš pradžių vazonėlį uždengiame plėvele arba stiklu, kuriuos kasdien nuimame leisdami prasivėdinti.
Pasirodžius daigeliams (daugmaž po savaitės), tą uždangalą nuimame ir leidžiame augalui stiebtis į viršų. Rekomenduojame vazonėlius su ūgtelėjusiais daigais laikyti kiek vėsiau, ypač jeigu dienos apniukusios.
Per daug šilumos ir per mažai saulės – daigai bus netvirti, išstyps į viršų. Šiek tiek vėsiau ir daugiau saulės – tai, ko reikia, kad paprikų daigai būtų tvirti, neaukšti, sodriai žali.
Persodinimas
Paprikų daigus persodinkite į dirvą gegužės pabaigoje ar birželio pradžioje. Iki to laiko saulė jau maloniai kutens žandus, tad laikyti daigus namuose nebebus prasmės – jei tik galite, kasdien nuneškite vazonėlius su daigais į šiltnamį, kad pasipratintų.
Persodinti tinkami daigai turi būti 20–30 cm aukščio, tvirti, išsišakoję, jie gali turėti net 10–15 lapų ir kelis besimezgančius žiedus. Jei esate susidūrę su daržovių auginimu daigais, tikriausiai jau atkreipėte dėmesį, kad nieko nepasakyta apie pikavimą.
Nesupainiokite: pomidorams pikavimas ir persodinimas labai patinka, net sustiprina augalą. Tačiau paprikos nemėgsta bet kokio šaknų judinimo.
Nemažai sodininkų pirmuosius daigelius pikuoja, tačiau taip laikinai sustabdomas paprikos augimas. Vieni šaltiniai teigia, kad taip paprikos vegetacija sulėtinama 1–2 savaitėmis – būtent šių savaičių jums gali pritrūkti, kai lauksite derliaus artėjant rudeniui.
Kiti teigia, kad nepikuotos paprikos suformuoja 1,5 karto didesnį šaknyną negu tos, kurios buvo pikuojamos. Vadinasi, jei norite, kad kuo daugiau vaisių sunoktų laiku, sėkite po vieną sėklą į talpesnius vazonus. Tada pikuoti nebereikia, viename vazone auginsite iki tol, kol persodinsite į dirvą – šio persodinimo jau neišvengsite.
Stenkitės daigo neperlaikyti namuose. Persodinamas daigas turi turėti baltas šaknis; ši spalva reiškia, kad jos elastingos ir prisitaikančios. Jei šaknys rudos, vadinasi, augalas jau susiformavęs – persodinti jį vis tiek galite, bet pats augalas galimai nebus aukštas, derlius gali būti menkesnis.
Persodinant į dirvą stenkitės kuo mažiau judinti šaknis: perkelkite atsargiai su visomis žemėmis, nekratykite ir nedraskykite.
Dieną prieš persodinimą paruoškite duobeles, palaistykite jas ir vazonėlius. Tegul perkėlimas būna kuo lengvesnis. Ir vėliau, kai prižiūrėsite, aplink paprikas ravėkite atsargiai, kad nepažeistumėte šaknų.
Paprikų draugystė
Ir saldžiosios, ir aitriosios paprikos auginamos iš esmės taip pat, tad drąsiai eksperimentuokite. Jei planuojate auginti šiltnamyje, iš esmės paprikoms reikalingos sąlygos nesutampa nei su tokiomis, kokių norėtų pomidorai, nei su tokiomis, kokių reikalauja agurkai.
Vargu ar galėsite skirti šiltnamį tik paprikoms, tad iš šių dviejų pasirinkimų paprikos labiau „draugautų“ su pomidorais. Esminis skirtumas tas, kad pomidorams drėgmės reikia labai mažai, o paprikoms drėgmė būtina (kaip ir agurkams).
Tačiau neapsiribokite tik auginimu šiltnamyje! Paprikos gali augti neuždengtos – yra keletas veislių, kurias galima auginti lauke. Lietuvos klimato sąlygomis tai pasiteisina. Atidžiai skaitykite veislių aprašymus, nes ne visos paprikos gali augti lauke be priedangos. Ir, žinoma, paprikos gali augti balkone ar terasoje – tiesiog erdviame vazone.
Nepamirškite tręšti ir laistyti – šilumamėgėms paprikoms toks auginimas tikrai patiks. Jeigu paprikoms norisi draugijos, netoliese sodinkite špinatus, kalendras, bazilikus, morkas, mairūnus, serenčius, nasturtes, katžoles. Šie augalai puikiai suderinami su paprikomis, tik svarbu išlaikyti reikiamą atstumą.
O su kuo paprikas derinsite lėkštėje, kai jau užauginsite ir nuskinsite pirmuosius vaisius – planuokite jau dabar. Tinkamas veislės pasirinkimas yra pirmas žingsnis, kad derlius pavyktų ir džiugintų.
Pomidorai
Pomidorai – dar viena daržovių rūšis, kurią galima sėti šaltuoju metų laiku. Kaip ir paprikos, pomidorai yra ilgos vegetacijos daržovė. Pasėti pomidorai sudygsta maždaug po savaitės, tačiau daigams išaugti gali prireikti ir 60–70 dienų. Pomidorus, kaip ir paprikas, galima sodinti tiek į plastikinius, tiek į medinius ar durpinius indelius.
Pomidorams sodinti labiausiai tinka durpių ir rupaus smėlio mišinys. Sėklos sėjamos į 1–1,5 cm gylio duobutę, užbarstomos smėlio sluoksniu. Pasodinti pomidorai uždengiami plėvele. Rekomenduojama laikyti 20–25 laipsnių temperatūroje.
Kada sėti?
Pomidorų sėją galima pradėti vasario mėnesį, jei augančius daigus papildomai apšviesite, o vėliau auginsite šildomame šiltnamyje. Mėgėjai namuose (ant palangių) pomidorus turėtų sėti kovo viduryje–balandžio pradžioje. Net gegužę lauke pasėti pomidorai spėja užauginti šiokį tokį derlių.
Kovo mėnesį daigai auga daug greičiau nei vasarį. Ir taip iki vasaros: kuo vėliau jie pasėjami, tuo labiau „skuba“. Augalai reaguoja į dienos ilgumą, todėl perdėtas skubėjimas naudos neduoda. Tačiau labai susivėlinti irgi nereikėtų.
Nėra prasmės pomidorus sėti namuose sausio ar netgi vasario mėnesį: dienos labai trumpos, saulės spindulių mažai, augalai kankinasi, ištįsta, sumenksta. Optimalus sėjos laikas – kai pakanka šviesos.
Galimybė būti nepriklausomiems nuo dienos ilgumo yra tik viena – reikia įrengti dirbtinį apšvietimą. Įjungti jį ypač svarbu apsiniaukusiomis dienomis ir vakarais.
Kuo ilgesnė diena, tuo greičiau augalai vystosi. Jei lempas laikysite įjungtas 14 valandų per parą, žiedinius pumpurus jie sukraus po 4–5 savaičių. Žinoma, būtina palaikyti ir tinkamą temperatūrą.
Daiginimas
Pomidorai sudygsta maždaug po savaitės. Dygimas paankstės, jei sėklos bus brinkinamos. Daigai išauga per 60–70 dienų. Jei norima ir vėlyvesnio pomidorų derliaus, juos rekomenduojama sėti keletą kartų.
Vasario viduryje, pabaigoje ir kovo pradžioje gerai sėti vidutinio ankstyvumo ar vidutinio vėlyvumo veislių pomidorus, kurie auginami stikliniuose ar storesne polietileno plėvele dengtuose šildomuose šiltnamiuose.
Jei pomidorai augs visai nešildomuose plėvele dengtuose šiltnamiuose, sėti juos reikia vėliau – antroje kovo pusėje. Vėliausiai pomidorus galima sėti balandžio pradžioje.
Sėklos sėjamos į kambario temperatūros kompostą ar specialiai daigams skirtą substratą. Vieni naudoja dėžutes, kiti renkasi presuotų durpių tabletes. Jos patogios, nes vėliau daigus galima perkelti į didesnius indus nepažeidžiant šaknų.
Į nedideles dėžutes pasėtos šiltnaminės daržovės neužima daug vietos, tačiau sudygsta tankiai, todėl daigeliai, konkuruodami vieni su kitais, labai greitai ima tįsti.
Kol sudygs pasėtų pomidorų daigai, dėžutes reikia laikyti 20–25 laipsnių temperatūroje. Iš pradžių sėklas galima pridengti plėvele, o sudygus ją nuimti. Tinkamos sąlygos daigams auginti yra specialiose daigyklose, kurių galima įsigyti visose sodininkams skirtose parduotuvėse.
Prasikalusius daigelius naudinga 5–7 dienas palaikyti vėsiau (dieną – 13–16, naktį – 8–10 laipsnių temperatūroje). Vėsesnėje patalpoje pristabdomas jų augimas, sustiprėja šaknys, daigai užsigrūdina. Vėliau juos galima laikyti šiltesnėje patalpoje. Rekomenduojama temperatūra dieną – 20–22 laipsniai, naktį – 15–17 laipsnių.
Esant dideliam dienos ir nakties temperatūros skirtumui, greičiau auga vegetatyvinė daigų masė, vėliau formuojasi žiedai.
Auginantieji daigus kambariuose ant palangių temperatūrą gali reguliuoti tik praverdami langus. Tačiau tai darydami turi pasirūpinti, kad augalams nepakenktų skersvėjis, nes tada, kaip ir bet kuris kitas gyvas organizmas, jie gali susirgti.
Pomidorai pikuojami pasirodžius pirmiesiems lapeliams. Persodinant atrenkami geriausi daigai, jie atsargiai išimami iš dėžučių. Trečdalis šaknelių nugnybiama, kad geriau išsivystytų.
Pomidorai persodinami giliau nei augo prieš tai, prie šaknų užspaudžiant žemę. Praėjus dviem savaitėms nuo pikavimo, daigai patręšiami kompleksinėmis, daigams skirtomis trąšomis.
Persodinimas į šiltnamį
Pomidorus persodinti į šiltnamį galima, kai vidutinė paros temperatūra 4–5 dienas būna aukštesnė nei 8 laipsnių. Sulaukę tokių dienų, daigus drąsiai galite sodinti į nešildomą šiltnamį – pomidorų daigai pradės augti. Tačiau atminkite: jei oro temperatūra žemesnė, pomidorų daigai iš lėto pradės mirti.
Atkreipkite dėmesį, kad kuo didesnis polietilenu uždengtas plotas, tuo mažiau įtakos augalų likimui turi šalnos, tad į šiltnamį juos galima sodinti anksčiau, o į inspektus – vėliau.
Prieš persodinimą daigus reikėtų palaipsniui pratinti prie naujų sąlygų. Grūdinti reikia 3–4 dienas. Pirmą dieną augalus į lauką ar šiltnamį reikėtų išnešti trumpam, vos 10–15 minučių, antrą dieną – 30–45 minutes, trečią – 1,5–2 valandoms, o vėliau – jau ir pusdieniui.
Svarbu, kad pomidorai būtų ne vėluotoje vietoje ar, dar blogiau – skersvėjyje. Po grūdinimo pomidorų ūgliai nebijo saulės, ištveria temperatūros svyravimus.
Pomidorus sodinti reikėtų anksti ryte arba vakare, jau leidžiantis saulei. Kai kurie daržininkai prieš sodinimą rekomenduoja iš indo išimto daigo šaknis pamerkti į skystą molio tyrę.
Šią tyrę paruoškite taip: gerai sumaišykite 1 dalį molio, 1 dalį rauginto mėšlo ir 10 dalių vandens. Teigiama, jog molio tyrėje nemirkyti daigai greitai vysta, prigyja po ilgesnio laiko.
Duobes reikėtų daryti pailgas ir negilias. Labai naudinga ant dugno padėti nedidelę šiaudų pynę, išmirkytą vandenyje ar trąšų tirpale.
Peraugusius daigus į duobes guldykite viršūnėmis į šiaurę – jos geriau išsitiesia besistiebdamos į pietų pusę, į saulę. Viršūnių į viršų neužlenkite, nes jos lengvai lūžta.
Jei duobutės buvo blogai sudrėkintos, persodinti daigai gali pradėti vysti. Taip pat daigai gali pradėti vysti, jei plikos šaknys per ilgai buvo ore.
Prieš sodinimą dirvos negalima tręšti šviežiu mėšlu. Nuo šviežio mėšlo nuvysta pomidorų lapai, o pats augalas gali net numirti. Taip atsitinka todėl, jog augalas per šaknis apsinuodija šviežiame mėšle esančiu amoniaku. Atminkite, jog pomidorams tinka tik perpuvęs mėšlas.
Patarimai sėjai
Sodinimui įsigykite praktiškas talpas – paprikoms ir pomidorams sodinti ir daiginti labiausiai tinka plastikinės arba durpinės dėžutės. Jas prižiūrėti lengviau nei krūvą atskirų indelių.
Atsakingai išsirinkite sėklas – prieš sėją apgalvokite, kokias sėklas pirksite, nes nuo to priklausys sėjos darbai ir augalų derlius.
Laikykitės sėjos instrukcijų – tam, kad sėklos gerai sudygtų, būtina laikytis sėjimo instrukcijos, nurodytos ant sėklų pakuotės. Neeksperimentuokite, jei nežinote, kad tai tikrai pasiteisins.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!