Siekiant apmokėti vyresnio amžiaus artimųjų sąskaitas ar nupirkti vaistų apmokant jo banko sąskaitoje esančiais pinigais, galite susidurti su kliūtimis.
Apie tai, kodėl taip gali nutikti ir kokių veiksmų reikėtų imtis siekiant teisėtai gauti prieigas prie garbaus amžiaus artimųjų duomenų, naujienų portalui tv3.lt paaiškino advokatas Gintaras Černiauskas.
Reikalingas įgaliojimas
Pradėjus su specialistu kalbėtis šia tema, jis patvirtino, kad iš tiesų nei vaikai, nei kiti artimi giminaičiai be patvirtinto notaro sutikimo negali prieiti prie garbaus amžiaus senjoro duomenų.
„Iš tikrųjų, tai taip, jeigu to žmogaus veiksnumas nėra niekaip apribotas, tai be jokios abejonės net ir artimi žmonės, tarkime, vaikai ar kiti giminaičiai, prieiti prie jo jautrios informacijos turinčių duomenų negali.
Tik su duotu notariniu sutikimu, kai tas asmuo paveda kažkam tvarkyti banko sąskaitas ar kitus jautrius dalykus, pavyzdžiui, kas liečia jo sveikatą, tai galima padaryti“, – paaiškino G. Černiauskas.
Jis pasakojo, kad norint gauti notaro įgaliojimą rūpintis artimo giminaičio jautriais duomenimis šiuo metu nėra sudėtinga. Pasak pašnekovo, tai netgi galima padaryti elektroniniu būdu, mat dauguma notarų šiuo metu teikia paslaugas nuotoliniu būdu.
„Čia viskas yra logiška, o norint šį reikalą giminaičiams susitvarkyti, kad būtų galima pasirūpinti nevaikštančiu senyvo amžiaus žmogumi, notarinis įgaliojimas gali būti įforminamas jam net neišėjus iš namų.
Dabar yra visos priemonės ir jaunesni, modernesni notarai yra prisitaikę prie išmaniųjų technologijų . Notarų rūmų yra sukurta platforma, kurioje galima elektroniniu būdu prisiregistruoti prie sudaromo sandorio elektronine forma ir notarai patvirtina sandorį. Pasirašoma yra elektroniniu būdu“, – pasakojo advokatas.
Globos priskyrimas
G. Černiauskas pasakojo, kad yra ir kiti atvejai, kuomet vyresnis žmogus negali pasirūpinti savimi, yra neįgalus, tuomet jam yra nustatoma globa.
Pasak jo, tokiu atveju reikia kreiptis į atitinkamas institucijas siekiant gauti teises prieiti prie artimojo duomenų.
„Giminaičiai turėtų kreiptis į teismą, kad teismo būtų paskirtas kažkuris iš giminaičių kaip globėjas, taip suteikiant jam tam tikras teises“, – sakė G. Černiauskas.
Jis pridėjo, kad tokia tvarka yra reikalinga tam, kad nesąžiningi giminaičiai, siekiantys pasipelnyti iš vyresnio amžiaus artimojo, neturėtų tam galimybių.
„Įsivaizduokite, jūs dabar gulite patale, o jūsų artimas giminaitis tuština jūsų sąskaitas. Nebūtų smagu. Gyvenimas toks yra, kad labai dažnai ypač vyresnio amžiaus žmonės tampa pažeidžiami, priklausomi nuo jaunesnių, nebūtinai sąžiningų giminaičių.
Lengviausia apvogti yra artimą, kuris mažiausiai saugosi. Įstatymų leidėjas yra pagalvojęs, kaip apsaugoti vyresnius žmones, kad jie iš tikrųjų nenukentėtų, o artimi giminaičiai, kurie turi santykį, išlaiko ryšį su žmogumi, kuriam jau reikia pagalbos, gali pasinaudoti tam tikrais mechanizmais“, – baigė pokalbį jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!