Norint tinkamai pasiruošti Visų Šventųjų ir Vėlinių laikotarpiui, patariama atkreipti dėmesį ir į tvarumo aspektus, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai.
Šviesos simbolis įvairiose kultūrose
Nors žvakių deginimas kapinėse Lietuvoje per Vėlines yra itin paplitusi tradicija, panašių papročių galime rasti ir kitose pasaulio kultūrose. Pavyzdžiui, Meksikoje per Mirusiųjų dieną – „Dia de los Muertos“ – žmonės taip pat lankosi kapinėse, nešdami žvakes, gėles ir maistą, kad pagerbtų mirusiuosius. Taip pat daugelyje Europos šalių lapkričio 1–oji, Visų Šventųjų diena, pažymima žvakių uždegimu kapinėse.
Nepaisant kultūrinių skirtumų, žvakių perteikiama simbolika išlieka panaši: žvakės šviesa yra šviesos bei ryšio su tais, kurie išėjo, simbolis. Parduotuvių tinklo viešųjų ryšių vadovė Lina Skersytė pastebi, jog artėjant Vėlinėms ir Visų Šventųjų dienai, pirkėjai jau iš anksto itin kruopščiai renkasi žvakes bei gėles.
Žvakės Vėlinėms: kaip išsirinkti tinkamiausias?
Žvakės – neatsiejama Vėlinių dalis, tačiau dėl žvarbaus rudeniško oro ir dažnai pasitaikančio lietaus jų kokybei keliami itin aukšti reikalavimai. Niekam nesinori, kad žvakė užgestų vos po kelių valandų. Tad renkantis žvakes Vėlinėms, patariama atkreipti dėmesį į kelis svarbius aspektus. Kitokių pirkti nerekomenduojama.
Ilgos degimo trukmės žvakės. Labai svarbu, kad žvakės degtų ilgai, todėl rekomenduojama rinktis žvakes, kurios gali degti ne mažiau kaip 24 valandas. Tokios žvakės pravers ypač tuomet, kai kapines planuojate aplankyti anksčiau nei per Visų Šventųjų dieną ar Vėlines.
Žvakės su apsauginiu dangteliu. Norint, kad žvakė degtų ilgai ar neužgestų nuo vėjo, rekomenduojama rinktis žvakes su dangteliais. Jie apsaugo liepsną nuo lietaus ir stipresnio vėjo bei taip užtikrina ilgesnį degimo laiką. Patartina rinktis žvakes su kokybiškais dangteliais, kurie neperkaista ir neišsilydo.
Žvakių spalvos. Kalbant apie žvakių pasirinkimą per Vėlines, spalva dažnai turi simbolinę reikšmę ir yra svarbi daugeliui žmonių. Tradiciškai pirkėjai renkasi baltas ir raudonas žvakes, kurios laikomos klasikiniu pasirinkimu kapų puošybai. Balta žvakė simbolizuoja tyrumą, šviesą ir ramybę – ji dažnai naudojama pagerbiant mirusiuosius ir kuriant šviesos atmosferą kapinėse. Raudona žvakė simbolizuoja meilę, pagarbą ir atminimą, tad ji taip pat labai dažnai pasirenkama Vėlinėms.
Dėmesys ne tik žvakėms, bet ir tvarumui
„Pastaraisiais metais pirkėjai, rinkdamiesi žvakes ir kapų puošmenas, vis daugiau dėmesio skiria tvarumui. Pavyzdžiui, vengiama plastikinių žvakių laikiklių, o vietoj jų naudojami daugkartinius stiklo ar metaliniai indeliai, kuriuos galima pakartotinai panaudoti kitais metais, pakeitus tik pačios žvakės įdėklu“, – pastebi L.Skersytė.
Siūloma atkreipti dėmesį ir į tinkamą šiukšlių rūšiavimą. Pirmiausia, žvakidės, jeigu yra tuščios, švarios ir neužterštos vašku, turi būti rūšiuojamos. Taip pat ir metaliniai ar plastikiniai žvakidės dangteliai turi būti nusukami ir rūšiuojami į specialiai tam skirtus konteinerius.
Nepamirškite, kad stiklinės žvakidės gali būti naudojamos pakartotinai arba perdirbamos. Taip pat svarbu atskirti natūralias atliekas, tokias kaip nudžiūvusios gėlės ar lapai, kurie gali būti kompostuojami, nuo sintetinių medžiagų, kurios turi būti rūšiuojamos pagal vietinius atliekų tvarkymo reikalavimus. Atsakingai rūšiuodami atliekas, ne tik palaikome tvarką kapinėse, bet ir prisidedame prie gamtos apsaugos.
Populiarėja daugiamečiai augalai
Kalbant apie kapų puošybą, dirbtinės plastikinės gėlės ir dekoracijos, nors ir patvarios, dažnai vėliau tampa atliekomis, kurios ilgai nesuyra. Todėl rekomenduojama rinktis natūralias, šviežias ar džiovintas gėles, kurios daro mažesnį neigiamą poveikį aplinkai.
Apsvarstykite galimybę dekoruoti kapą gyvais, daugiamečiais augalais: viržiais, chrizantemomis, spygliuočiais. Jie ilgam papuoš artimųjų kapus. Visi šie augalai – tinkami auginti lauke, mėgsta tiek saulę, tiek ir dalinį pavėsį, o ir laistyti juos pakanka saikingai.