Nors pastaraisiais metais sąmoningas vartojimas ir estetika įsitvirtina vis labiau, kraštovaizdžio ekspertai dar pastebi perteklinį kapų puošimą.
„Dažnai pasirenkamas didesnis kiekis, bet prastos kokybės žvakidžių ar plastikinių gėlių su vazonais, kurias vėjas išnešioja po visą kapinių teritoriją ir jas greitai tenka išmesti, keisti kitomis.
Medžiagų pasirinkimas, jų kilmė labai svarbūs tvarkant ir puošiant kapavietę – geriau rinktis tai, kas per laiką suyra ir neteršia aplinkos, nebus blaškoma vėjo“, – pabrėžia „Memorus“ kraštovaizdžio specialistė Eglė Balčiūnienė.
Pasak „Ekonovus“ Teritorijų tvarkymo padalinio vadovės Akvilės Gargasaitės, svarbu įvertinti tai, kad didžioji dauguma kapinėse susidariusių atliekų negali būti perdirbamos.
„Kapinėse susidarančios plastiko bei stiklo atliekos neretai būna suteptos vašku, pagamintos iš sunkiai ar apskritai neperdirbamų atliekų, todėl labai svarbu, kad viskas, kuo puošiame kapavietę, būtų gerai apgalvota ir saikinga“, – pabrėžia ji.
Plastiką keičia granitas ar metalas
Pasaulinės tvarumo tendencijos ir vyraujantis estetikos suvokimas diktuoja mažėjantį perdėtą vartotojiškumą. Pastaraisiais metais kapines prižiūrinčios įmonės, floristikos salonai vis dažniau atkreipia visuomenės dėmesį į pasirinkimus, kurie nedidintų atliekų kiekio, rašoma pranešime spaudai.
„Mirusiųjų artimiesiems rekomenduojama planuoti ir tartis dėl kapinių priežiūros, taip išvengiant perteklinio kapo apkrovimo dekoracijomis. Geriau investuoti į kokybišką produktą – rinktis kokybiško užpildo įdėklus ar granitines, metalines žvakides, kurios tarnaus bent 10 metų. T
a pati taisyklė galioja ir gėlių puokštėms ar vainikams – tikrai pakaks vienos gražios kompozicijos ar kelių daugiamečių gėlių krūmelių“, – rekomenduoja kraštovaizdžio specialistė E. Balčiūnienė.
Nepersistengti ir planuoti
Apie tvarumą patariama galvoti ne tik puošiant kapavietę, bet ir ją planuojant. Ekspertės rekomenduoja pasirinkti mažiau gruntą teršiančias medžiagas, neimti didelio ploto kapavietei, įsivertinti kapo priežiūros galimybes.
Jei kapai lankomi rečiau, galima rinktis ir plastikinius gaminius, tačiau jie turėtų būti pagaminti iš perdirbtų medžiagų, o siekiant ilgesnio jų panaudojimo – valomi ir tausojami.
„Ekonovus“ Teritorijų tvarkymo padalinio vadovė A. Gargasaitė primena, kad visų didžiųjų kapinių teritorijose galima rasti rūšiavimo konteinerių, tad jeigu atliekos neužterštos vašku ar kitomis medžiagomis ir gali būti perdirbamos – jas būtina rūšiuoti.
Su gyvais dauguma nebendrauja o jau ant kapų nežino kaip išsidirbinėti ir laiko atranda, kvailai atrodo.