Tyrime, publikuotame „Development and Psychology“ žurnale, tirti 94 12–16 metų vaikai, kurie patyrė griežtą auklėjimą kai buvo mažesni, nuo 2,5 iki 9 metų.
Vaikai buvo suskirstyti pagal tai, kaip dažnai ant jų buvo rėkiama ar jie buvo mušami. Vaikai, kurie patyrė daugiau griežto auklėjimo, turi mažiau pilkosios medžiagos prefrontalinėje smegenų žievėje bei migdolinėje srityje, tai yra smegenų sritys, susijusios su emocine ir psichine sveikata.
„Poveikis viršija smegenų pokyčius“, – pranešime spaudai sakė pagrindinė tyrėja Sabrina Suffren. „Manau, svarbu, kad tėvai ir visuomenė suprastų, jog dažnas šiurkščių auklėjimo priemonių naudojimas gali paveikti vaiko vystymąsi. Mes kalbame apie jų socialinį ir emocinį vystymąsi, taip pat ir smegenų vystymąsi.“
Šis naujas tyrimas remiasi 2019 metais atliktu tyrimu, kuris parodė, kad vaikų, kurie dažniau patiria griežto auklėjimo priemones, smegenų veikla yra sumažėjusi.
Smurtas gali paveikti smegenis
Ankstesni tyrimai rodo, kad smurtas gali paveikti tai, kaip vystosi smegenys. Tačiau šio tyrimai vaikams nebuvo taikoma tai, kas paprastai laikoma smurtu.
„Tai pirmas kartas, kai griežto auklėjimo praktika, kuri nėra smurtas, siejama su sumažėjusia smegenų struktūros dalimi, visai panašiai, kaip smurtą patiriančių aukų“, – kalbėjo S. Suffren.
Tačiau ji pabrėžė, kad tėvai, kurie retkarčiais rėkia ant vaikų, nėra tie, kurie daro žalą savo vaikų smegenims.
„Turėkite omenyje, kad šie vaikai nuo dviejų iki devynerių metų nuolat buvo griežtai auklėjami. Tai reiškia, kad jų smegenų skirtumai yra susiję su pasikartojančių griežto auklėjimo priemonių naudojimu vaikystėje“, – aiškino S. Suffren.