Apie liaudiškai vadinamą „skrandžio gripą“, kaip juo užsikrečiama, kokiais simptomais jis pasireiškia bei kaip apsisaugoti nuo klastingų žarnyno infekcijų, naujienų portalui tv3.lt pasakojo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Bartulienė.
Pasakė, kam didžiausia rizika užsikrėsti
Specialistė pabrėžia, kad žarnyno infekcijos Lietuvoje registruojamos ištisus metus – užsikrėsti galima bet kuriuo metų laiku, tačiau daugelis šių infekcijų turi joms būdingą sezoniškumą.
„Virusinėmis žarnyno infekcijomis, tokiomis kaip rotavirusinė ar norovirusinė infekcija dažniausiai sergama žiemos-pavasario sezonais, o bakterinėmis žarnyno infekcinėmis ligomis, tokiomis kaip salmoneliozė – šiltuoju metų laiku“, – aiškina A. Bartulienė.
Atvėsus orams, dažniau užsikrečiama virusinėmis žarnyno infekcijomis. Jomis dažniausiai užsikrečia vaikai, senyvo amžiaus žmonės bei tie, kurių imunitetas yra nusilpęs, tad šioms asmenų grupėms derėtų labiau save saugoti. Vienai grupei šios infekcijos – itin pavojingos.
„Susirgimai pasireiškia vėmimu, viduriavimu, pilvo skausmu, karščiavimu. Infekcijos ypač pavojingos kūdikiams dėl skysčių ir gyvybiškai svarbių mikroelementų netekimo vemiant ir viduriuojant“, – priduria NVSC specialistė.
Dažniausiai Lietuvoje fiksuojami norovirusinės infekcijos atvejai: „Praėjusiais metais buvo užregistruota 1019 minėtos infekcijos atvejų. Daugiausiai atvejų buvo užregistruota 0-3 ir 4-6 m. vaikų amžiaus grupėse – atitinkamai 836 ir 108 atvejai. Vaikai imlūs šiam susirgimui, taip pat jie neturi reikiamų higienos įgūdžių.“
Žarnyno infekcijos simptomai
Tad kas gi toji norovirusinė infekcija? Kaip pasakoja A. Bartulienė, tai – virusinė žarnyno infekcija, perduodama fekaliniu-oraliniu užsikrėtimo keliu, o užsikrėtusysis virusą gali platinti net porą savaičių.
„Infekcijos šaltinis yra norovirusine infekcija sergantis asmuo, kuris kartu su išmatomis išskiria didelius virusų kiekius.
Sergantysis virusą išskiria nuo pat ligos pradžios ir dar vidutiniškai 3 dienas praėjus viduriavimui. Kai kurie asmenys virusą gali platinti iki 2 savaičių po pasveikimo“, – paaiškino pašnekovė.
Ši infekcija plinta greitai, nes tam, kad žmogus užsikrėstų, pakanka labai mažos virusų dozės, tik 100 virusų:
„Dažniausiai užsikrečiama nuo tiesioginio sąlyčio su ligoniu arba per žmogaus išmatomis užterštą maistą bei geriamąjį vandenį. Virusai taip pat gali plisti per vėmalų lašelius, kuriuose randama virusų, per užterštas rankas, aplinkos daiktus.“
Užsikrėtus norovirusine infekcija, pirmieji ligos simptomai pasireiškia praėjus 24-72 valandoms po užsikrėtimo. Ši infekcija pasireiškia vėmimu, neaukšta temperatūra, skystu ir dažnu viduriavimu, bendra organizmo intoksikacija.
Gera žinia ta, kad patekę ant paviršių ar maisto, virusai nesidaugina, tačiau, kita vertus, gali ilgai išlikti gyvybingi.
„Tačiau virusai jautrūs karščiui, chloro turinčioms dezinfekcinėms medžiagoms“, – priduria A. Bartulienė.
Patarė, kaip apsisaugoti
Atvėsus orams ir didėjant rizikai užsikrėsti klastingomis žarnyno infekcijomis, apsisaugoti gali padėti paprasčiausia rankų higiena ir nuolatinis aplinkos valymas, dezinfekcija.
„Reikia dažnai plauti rankas, ypatingai pasinaudojus tualetu ir po sąlyčio su viduriuojančio žmogaus išmatomis, taip pat prieš valgį ir maisto gaminimą, kruopščiai plauti vaisius ir daržoves, maisto ruošimui naudojamą inventorių“, – kaip saugotis nuo žarnyno infekcijų vardija specialistė.
Be to, svarbu chloro turinčiais preparatais kruopščiai valyti ir dezinfekuoti aplinkos daiktus, paviršius, kurie buvo užteršti ligonio išmatomis ar vėmimo masėmis, ypač kruopščiai valyti ir dezinfekuoti tualetą.
„Suterštą patalynę, apatinius rūbus skalbti karštame vandenyje su skalbimo milteliais. Jei įmanoma, geriausia prieš tai juos pamirkyti buityje naudojamuose balikliuose su chloru, skalbinius išlyginti karšta laidyne“, – sako NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė.
Jei susirgo vienas iš šeimos narių, jam būtina skirti atskirą kambarį, dažnai vėdinti patalpas. Sergantysis būtinai turi naudotis atskirais indais, asmens higienos priemonėmis bei rankšluosčiais – taip sumažinama rizika užsikrėsti kitiems šeimos nariams.
Jei namuose yra vaikų ir vienas iš šeimos narių užsikrėtė žarnyno infekcija, žaislus reikia išplauti naudojant muilo ar sodos tirpalą, nuskalauti tekančiu vandeniu ir išdžiovinti.