2 tipo cukrinis diabetas pasitaiko daug dažniau, o dėl padidėjusio cukraus kiekio kraujyje dažniausiai kaltas yra antsvoris arba nepakankamas fizinis aktyvumas.
Nors pacientams, sergantiems cukriniu diabetu, rekomenduojama valgyti įvairius vaisius, tačiau jie turėtų atsargiai vartoti vaisius, kurių glikemijos indeksas (GI) yra didesnis, rašo express.co.uk.
Maisto produktai, turintys aukštą GI
GI rodo, kaip greitai konkretus angliavandenių turintis maisto produktas paveikia cukraus kiekį kraujyje, kai valgomas vienas.
Diabetes.co.uk aiškina: „Maisto produktai, turintys aukštą GI, labai greitai suyra, todėl smarkiai pakyla gliukozės kiekis kraujyje. Sergantiems cukriniu diabetu staigus cukraus kiekio kraujyje padidėjimas vadinamas cukraus kiekio kraujyje „šuoliais“.
Be to, kai kūnas gamina insuliną, didelio GI maisto produktai gali priversti organizmą gaminti dar daugiau insulino, kad būtų išvengta greitai veikiančių angliavandenių, o dažna to pasekmė yra alkio jausmas po dviejų ar trijų valandų, todėl dietos besilaikantis žmogus gali nuolat norėti valgyti.
Žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu, tai gali būti ypač pavojinga, nes organizmo gebėjimas kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje yra sumažėjęs arba jo visai nėra. Pasak Diabetes.co.uk, šie vaisiai turi didelį GI:
- Bananai,
- apelsinai,
- mangai,
- vynuogės,
- razinos,
- datulės,
- kriaušės.
Tuo tarpu žemesnį GI turi uogos, slyvos, kiviai ir greipfrutai. NHS teigia, kad mažo GI dieta gali būti naudinga diabetu sergantiems pacientams, tačiau pabrėžia, kad taip pat labai svarbi yra subalansuota mityba.
Diabetes.co.uk rašo: „Kai kurie žemo GI maisto produktai, tokie kaip viso grūdo produktai, vaisiai, daržovės, pupelės ir lęšiai, turėtų būti sveikos ir subalansuotos mitybos dalimi. Tačiau glikemijos indekso naudojimas siekiant nuspręsti, ar maistas ar maisto produktų deriniai yra sveiki, gali būti klaidinantis.
Maistas su aukštu GI nebūtinai yra nesveikas ir ne visi maisto produktai su žemu GI yra sveiki. Pavyzdžiui, arbūzas ir kartais pastarnokai yra aukšto GI maisto produktai, o šokoladinis pyragas turi mažesnę GI vertę“.
„Kadangi žemo GI maisto produktai yra lėčiau suskaidomi, mažiau tikėtina, kad jie greitai padidins cukraus kiekį kraujyje, palyginti su maisto produktais su dideliu GI, todėl jie yra geresnis pasirinkimas norint išlaikyti stabilų gliukozės kiekį kraujyje.
Teikdami pirmenybę maisto produktams su žemu GI ilgiau jausitės pasisotinę ir mažiau tikėtina, kad išalksite iki sekančio dienos valgymo“, ‒ tęsia Diabetes.co.uk.
Kiti maisto produktai su aukštu GI: cukrus ir saldūs maisto produktai, saldūs gaivieji gėrimai, balta duona, bulvės, balti ryžiai.