„Dažnai žmonės apie tai net nepagalvodami rankomis liečia kaukę. Taip vienu veiksmu daromos dvi klaidos, kurios smarkiai padidina riziką užsikrėsti: pirmiausia, apskritai dėvint kaukę jos išorinės dalies negalima liesti rankomis, antra, po kaukės palietimo rankos nedezinfekuojamos ar nenuplaunamos, taip žmogus galimai užkratą perneša ant kitų paviršių“, – sako vaistininkė Monika Žalytė.
– Išorinės kaukės dalies jokiais būdais negalima liesti, nes ant jos nusėda visi aplinkoje sutikti virusai, nuo kurių mes saugomės.“
Vaistininkė pabrėžia, kad net ir nusiimant kaukę derėtų liesti tik jos raištelius, o po to gerai nusiplauti rankas arba dezinfekuoti.
Kaukės neretai žmonėms smunka nuo veido
M. Žalytė pastebi, kad kaukės neretai žmonėms smunka nuo veido, ypač vyresniems žmonėms ar kalbantiems. Pavyzdžiui, atėjus pasikonsultuoti į vaistinę, kaukė smunka tikrai ne vienam pacientui. Tad ką daryti?
Pirmiausia, vaistininkė pataria stengtis kaukę užsidėti taisyklingai: kaukė ar respiratorius turi dengti kvėpavimo takus (būtinai tiek burną, tiek nosį), turi būti prigludę prie veido (apspausti nosį kaukėje ar respiratoriuje esančia vielute), medicininės kaukės spalvotoji pusė turi būti išorinėje pusėje.
Jei kalbant kaukė vis tiek nusmuko nuo nosies, vaistininkė atkreipia dėmesį, kad prieš saugiai pasitaisant apsauginę kaukę, pirmiausia, reikia nusiplauti rankas muilu arba, jeigu nėra galimybės, jas dezinfekuoti dezinfekciniu skysčiu. Kaukę paimkite už raištelių ir neliečiant jos išorės bei vidaus pasitaisykite. Jei nepasisekė pasitaisyti kaukės tokiu būdu, tuomet ją rekomenduojama pasikeisti nauja, laikantis visų higienos taisyklių.
„Camelia“ atstovė taip pat akcentuoja, kad vienkartinių kaukių negalima dėvėti pakartotinai. „Jei nusiėmę jau panaudotą kaukę įsidedate ją į kišenę ar krepšį, užkratą pernešate ant daiktų, o vėliau vėl pasiimdami kaukę ir norėdami ją pakartotinai naudoti, apteršiate savo rankas, o ant veido užsidedate purviną kaukę. Taip daryti tikrai nepatariame. Vienkartinių kaukių kainos dabar mažos, tad saugus jų nešiojimas ir keitimas pagal poreikį neatneš tiek nuostolių, kiek atneštų, jei užsikrėstumėte COVID-19“, – sako vaistininkė M. Žalytė.
Vaistininkė primena vienkartinę medicininę kaukę keisti bent kas 4 valandas arba kai ji išsipurvino ar sudrėko. Respiratorių nereikėtų nešioti ilgiau nei 8 valandas.
„Nors sergamumas COVID-19 Lietuvoje šiuo metu mažėja, virusas dar niekur nedingo. Norint sustabdyti pandemiją, turime ir toliau aktyviai skiepytis, laikytis kitų karantino taisyklių, saugoti savo ir kitų sveikatą“, – pranešime spaudai akcentuoja vaistininkė.