• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vienas populiariausių mažųjų daugiabučių gyventojų užsiėmimų lauke yra žaidimai smėlio dėžėse. Jos mėgstamos ir tėvų, nes mažyliai juose laiką leidžia saugiai, lavina savo kūrybiškumą ir motorikos gebėjimus.

Vienas populiariausių mažųjų daugiabučių gyventojų užsiėmimų lauke yra žaidimai smėlio dėžėse. Jos mėgstamos ir tėvų, nes mažyliai juose laiką leidžia saugiai, lavina savo kūrybiškumą ir motorikos gebėjimus.

REKLAMA

Tačiau netinkamai prižiūrimose smėlio dėžėse slypi pavojai, kurie gali sukelti visos šeimos sveikatos negalavimus. Kodėl ir kaip būtina pasirūpinti daugiabučių namų kiemuose esančiomis dėžėmis pasakoja daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai“ darbų vadovė Rūta Aglinskaitė.

Smėlio dėžėse – potencialaus pavojus sveikatai

Smėlio dėžė gali praturtinti vaikų žaidimus daugiabučio kieme, tačiau taip pat gali būti pavojinga jų ir visos šeimos sveikatai. Netinkamai prižiūrimose smėlio dėžėse veisiasi įvairios rūšies parazitai, kuriuos žaisdami vaikai nuo smėlio lengvai gali pernešti į savo organizmą.

Nacionalinio sveikatos centro duomenimis, kasmet Lietuvoje registruojama apie 60-100 žmonių, sergančių toksokaroze, o tarp dažniausiai šia liga sergančių yra 4–6 metų amžiaus vaikai. Šią infekcinę ligą sukelia apvaliųjų kačių ir šunų kirmėlių lervos, kurias per savo išmatas platina šia liga sergantys šunys ir katės. 

REKLAMA
REKLAMA

Neprižiūrimose smėlio dėmėse taip pat galima rasti ir kitų plika akimi nematomų parazitų, tokių kaip askaridės, plaukagalviai ir kiti.

REKLAMA

Daugiabučių gyventojai smėlio dėžėmis privalo rūpintis patys

Miesto parkuose ar viešuose žaidimų aikštelėse esančiomis smėlio dėžėmis rūpinasi savivaldybė, kuri organizuoja ir atlieka smėlio tikrinimo, keitimo, dėžių tvarkymo darbus.

„Civinity Namai“ specialistė perspėja, kad kitokia tvarka galioja smėlio dėžėms, esančioms daugiabučių namų kiemuose. Už jų saugumą ir atitikimą teisės aktų reikalavimams atsako patys daugiabučio namo gyventojai, kurie sprendžia, kas ir kaip pasirūpins jų priežiūra.

REKLAMA
REKLAMA

„Daugelis daugiabučio namo butų savininkų nesusimąsto, kad už kieme stovinčią smėlio dėžę ir jos turinį atsako jie patys. Rekomenduojame šią pareigą patikėti daugiabučio administratoriui, o jeigu tokio name nėra – bendrijai,“ – sako R. Aglinskaitė.

Smėlį būtina keisti kiekvieną pavasarį, o jį prižiūrėti ištisus metus

Pagal galiojančią higienos normą smėlis vaikų žaidimo dėžėse turi būti keičiamas bent kartą į metus, o specialistai rekomenduoja tai padaryti pavasarį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nors toksokarozė išlieka pavojinga ištisus metus, šiltesni mėnesiai padidina užsikrėtimo tikimybę. Pakilusi temperatūra sudaro idealias sąlygas mikroorganizmams daugintis ir padidina subrendusių parazitų kiaušinėlių kiekį.

Be to, pavasarį dėžės po žiemos prisipildo vaikų, todėl būtina jomis pasirūpinti nedelsiant,“ – sako „Civinity Namai“ specialistė.

REKLAMA

Be to, smėlis turi būti pakeistas nelaukiant kito pavasario, jeigu smėlio parazitologinis tyrimas parodo, kad jame yra askaridžių, plaukagalvių, toksokarų ir kitų helmintų kiaušinių. Taip pat būtina smėliu pasirūpinti ištisus metus – išrinkti jame pastebėtas šiukšles, smėlį reguliariai perkasti.

Pasak R. Aglinskaitės, geriausias būdas užtikrinti, kad smėlio dėže bus pasirūpinta tinkamai, yra patikėti jos priežiūrą specialistams.

REKLAMA

„Prižiūrimose daugiabučių smėlio dėžėse naudojame tik aukštos kokybės smėlį, kurį perkame iš patikimų smėlio karjerų, kuriuose taikomos griežtos kokybės kontrolės priemonės ir išduodami smėlio patikros sertifikatai.

Jeigu pakeičiamas smėlis tokio sertifikato neturi, jį pakeitus būtina padaryti smėlio parazitologinį tyrimą, kurį atlieka Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija”, – teigia R. Aglinskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Numatyti reikalavimai ne tik smėliui, bet ir dėžėms

Rūpinantis kieme žaidžiančių vaikų saugumu svarbu atkreipti dėmesį ne tik į smėlio, bet ir į pačios smėlio dėžės saugumą. 

„Smėlio dėžės turi būti techniškai tvarkingos, nesulūžusios, kad juose ar prie jų žaidžiantys vaikai nesusižalotų. Be to, viešuose erdvėse įrengtos vaikų žaidimų dėžės turi turėti neslystančio paviršiaus dangčius, kuriais uždengiama dėžė kai ja nesinaudojama.

REKLAMA

Tai padeda išlaikyti smėlį švarų ir užkerta galimybę užklysti šunims ar katėms,“ – pasakoja R. Aglinskaitė.

Nesirūpinantiems smėlio dėžių priežiūra gresia baudos

Smėlio dėžių saugumą reglamentuojanti higienos norma įpareigoja eksploatuojančius juridinius ar fizinius asmenis pasirūpinti jų saugumu, o nepaskyrus tokių asmenų už smėlio dėžių priežiūrą atsako savininkai.

Laiku nepasirūpinus smėlio dėžės saugumu rizikuojama joje žaidžiančių vaikų sveikata, o tokie veiksmai gali būti baudžiami administracine tvarka ir užtraukti iki 140 Eur baudą, o padarius nusižengimą pakartotinai bauda gali siekti ir 600 Eur.

Civinity ieško būdų nuplėšti kuo daugiau pinigų nuo gyventojų, kodėl niekam nerūpi daugiabučių namų kiemų žalieji plotai, ant žolės parkuojami automobiliai, savavališkai kertami dekoratyviniai krūmai, visų pirma reikia skurti baudas tiems gyventojams, kurie žaloja gamtą, medžius, rūko kieme gyventojams prie langų, teršia kiemą nuorūkomis.
Pideru valdzia
Baudų valstybė
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų