Kiek kiaušinių per Velykas suvartoti rekomenduojama, kokia jų nauda ir kas nutiks, jei vis dėlto kiaušinių suvalgysite per daug, tv3.lt portalui pasakojo medicinos mokslų daktarė, gydytoja dietologė Edita Gavelienė.
Kiaušiniai yra vienas maistingiausių maisto produktų. Gydytojos teigimu, kiaušiniuose yra itin daug įvairių organizmui reikalingų maisto medžiagų, todėl jų iš maisto raciono išbraukti tikrai nevertėtų.
„Kiaušinis yra įvardijamas kaip vienas maistingiausių produktų. Jo sudėtyje yra didžioji dauguma žinomų mikroelementų, taip pat tiek vandenyje, tiek riebaluose tirpių vitaminų. Jis priskiriamas itin naudingiems maisto produktams. Taip pat labai įdomu, kad net iki 97 procentų kiaušinių sudėtinių dalių yra įsisavinama“, – pasakojo E. Gavelienė.
Kiaušinyje – reikalingos maisto medžiagos
Gydytoja dietologė pabrėžia kiaušinio dalių, baltymo ir trynio, naudą žmogaus organizmui. Vartodami kiaušinio baltymą ne tik gausite reikalingų organinių junginių, bet ir ilgiau jausitės sotūs.
„Labai gera yra baltymo sudėtis, nes jame yra visos reikalingos ir būtinos amino rūgštys. Puikiai įsisavinamas baltymas užtikrina ilgesnį sotumo jausmą, kas yra svarbu svorį kontroliuojantiems ar palankiai sveikatai besimaitinantiems žmonėms“, – aiškino pašnekovė.
Trynys pasižymi itin dideliu mikronutrientų – vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekiu. Jame taip pat yra medžiagų, kurių kituose maisto produktuose yra itin mažai arba nėra visai.
„Kiaušinio trynys yra vienas geriausių medžiagos cholino, dar vadinamos vitaminu B4, maistinių šaltinių . Šis vitaminas būtinas kiekviename žmogaus amžiaus periode, o ypatingai reikalingas moterims nėštumo metu. Cholinas – būtinasis vitaminas smegenų vystymuisi, nervinio impulso perdavimui ir visumoje, smegenų veiklai užtikrinti. Be cholino, kiaušinio trynyje yra visų, šiandien žinomų, vandenyje ir riebaluose tirpių vitaminų, išskyrus vitaminą C“, – pasakojo specialistė.
Kiaušinis taip pat turtingas mineralinėmis medžiagomis – fosforu, kalciu, kaliu. Vartojant kiaušinius taip pat galima gauti ir būtinųjų mikroelementų – vario, geležies, magnio, mangano, seleno bei cinko.
2 kiaušiniai per dieną
Klausimas, kiek kiaušinių suvalgyti, kiekvienam asmeniškai turi skirtingą atsakymą. Nepamirškite, kad su saiku galima viskas, tačiau net šv. Velykų rytą vien kiaušiniais maitintis nepatartina.
„Iš tiesų, kiekvieno žmogaus maistinių medžiagų, kalorijų poreikiai, o ir virškinimo sistemos „pajėgumai“ – skirtingi. Todėl į klausimą, kiek kiaušinių suvalgyti per vieną dieną ar savaitę, atsakymo reikia ieškoti kiekvienam individualiai. Suvalgius 2 kiaušinius per dieną, gauname 10–30 procentų paros rekomenduojamų vitaminų kiekio, apie 10 procentų paros energijos, kalorijų kiekio.
Ne kasdien, bet tokia, dviejų kiaušinių porcija ir būtų tinkama tiek per šventas Velykas, tiek ir kitomis dienomis. Žinoma, asmenims, kurie serga alergija kiaušiniui ar dėl kitų sveikatos būklių, pavyzdžiui, dislipidemijos ar po žarnyno operacijų, rekomendacijos gali būti visai kitos. Renkantis šventinį ar kasdieninį maistą visuomet reikia prisiminti apie maisto produktų naudą, jų vertingumą kiekvienam asmeniškai“, – aiškino E. Gavelienė.
Kad kiaušinių padauginote, išduos jūsų savijauta. Jei jaučiate skausmą pilvo plote, pykinimą, apsunkimą, žinokite – tai ženklas, kad maisto, o galbūt ir kiaušinių, suvartojote per daug ir virškinimo sistema vargsta nuo „perkrovos“.
„Ar buvo persivalgyta, kiekvienas tikrai ras atsakymą į šį klausimą. Alkis – tas nemalonus jausmas, kurį galima lengvai „sutvarkyti“. Kai tuo tarpu persivalgymas – nemalonus jausmas, kuris leidžia vėl ir vėl pergalvoti „kodėl ir kam aš tai dariau“. Persivalgymas vargina tiek fiziškai, tiek ir emociškai. Padauginus maisto, nesvarbu ar tai labai maistingas produktas – kiaušinis, ar „balta“ mišrainė, pasekmės tos pačios: nemalonūs jutimai pilvo plote, apsunkimas, blogas miegas, savigrauža“, – kalbėjo dietologė.
Nežinantiems, su kuo kiaušinius derinti, kad nepadarytumėte žalos organizmui, dietologė pataria, kad šį maisto produktą galima vartoti su bet kuo – ypatingas maisto derinimas čia nereikalingas. Svarbiausia, nepamirškite saiko ir maisto produktų įvairovės.
„Kiaušiniai sveikatai žalingi tik tuo atveju, jei asmuo yra alergiškas šiam produktui, o nesaugūs, kai vartojami termiškai neapdoroti. Pastaruoju atveju kyla didelis salmoneliozės pavojus. Sveikatai palankiausias maitinimasis – įtraukiantis kuo įvairesnius maisto produktus.
Būtent todėl rekomendacijose kartais nurodoma kiek kiaušinių, vienetais, reiktų ar galima suvalgyti per dieną. Šios rekomendacijos tikslas ne apriboti kiaušinių vartojimą, bet priminti apie kitus maisto produktus, kuriuos irgi reiktų valgyti. Tik įvairus maisto produktų atžvilgiu racionas yra sveikatai palankiausias“, – aiškino E. Gavelienė.
Diskusijos dėl cholesterolio – dar nuo praėjusio amžiaus
1968 metais Amerikos Širdies Asociacija, atkreipdama dėmesį į aterosklerozės ir cholesterolio koncentracijos kraujyje sąsajas, rekomendavo atkreipti dėmesį į maisto, kaip cholesterolio šaltinio, vartojimą. Nuo tada ir kiaušiniams skiriams didesnis dėmesys. Iki šiol diskusijos apie kiaušinius ir cholesterolį nerimsta. Vos ne kas mėnesį galima rasti straipsnių kurie rekomenduoja kiaušinius vartoti drąsiai, o kiti vėl – būkite atsargūs.
„Šiai dienai aišku, kad aterosklerozės bei dislipidemijos profilaktikai ir gydymui labai svarbu viso valgomo maisto kokybė. Svarbu neviršyti bendro riebalų kiekio maiste, sočiųjų riebalų, kurių pagrindinis maistinis šaltinis – gyvūninės kilmės maistas, kiekio. Ir, žinoma, saikingai vartoti cholesterolio turintį maistą. Taip pat svarbu valgyti pakankamai daržovių, vaisių, ankštinių produktų, viso grūdo kruopų“, – kalbėjo E. Gavelienė.
Kiaušiniuose cholesterolio tikrai yra, tačiau gydytoja jų iš raciono išbraukti nerekomenduoja. Svarbiausia valgyti saikingai ir prižiūrėti mitybą, kad ji būtų įvairi ir pilnavertė.
„Tai yra itin maistingas produktas ir jo atsisakyti dėl to, kad jame yra cholesterolio, o kiaušinyje jo yra, tikrai nevertėtų. Atkreipti dėmesį į tai, kiek kiaušinių suvalgoma, reikia, tačiau ne dėl to, kad tai turi įtakos cholesterolio kiekiui, bet kad būtų užtikrinama maisto įvairovė“, – aiškino gydytoja dietologė.