Užauginti ir prižiūrėti gražų sodą gali prireikti begalės sunkaus darbo valandų, o be piktžolių ir prasto oro, dar daugiau žalos gali pridaryti kenkėjai.
Nors vabzdžiai atlieka svarbų vaidmenį ekosistemoje, kai kurios rūšys gali „sunaikinti“ jūsų vasaros sodą, teigia „The Greenhouse people“ ekspertai. Sunykusi veja ir susiraukšlėję, pakitusios spalvos ar pažeisti lapai – tai tik keli ženklai, rodantys, kad jūsų sode karaliauja kenkėjai.
Pesticidai visada turėtų būti paskutinė išeitis kovojant su nepageidaujamais vabzdžiais dėl per didelės žalos, kurią jie gali padaryti žolei ir augalams, rašo express.co.uk
Tačiau, laimei, yra daugybė naminių priemonių, kurios yra taip pat veiksmingos, o „The Greenhouse People“ ekspertai pateikia geriausius sprendimus.
Štai penki vabzdžiai, galintys pakenkti jūsų sodui, kaip juos pastebėti ir natūralios priemonės, padėsiančios jų atsikratyti.
Kaip atsikratyti ilgakojų uodų
Ilgakojai uodai, dar žinomi „Daddy Long-Legs“ pavadinimu, yra į uodus panašios blakės, kurios ne tik įkyrios vasaros vakarais, bet ir gali slapčia niokoti veją.
Jei pastebėjote, kad veja tampa dėmėta arba pakito jos spalva, pirmiausia turėtumėte patikrinti savo dirvą. Ilgakojų uodų lervos mėgsta įsitaisyti žolių šaknyse, susilpnindamos velėną ir savo ruožtu suniokodamos didelius vejos plotus.
Jos patenka į dirvos paviršių tik vėlyvą pavasarį ir rudenį, o tai reiškia, kad jas galima apdoroti tik šiais laikotarpiais. Tačiau galima kovoti su ilgakojais uodais, dedančiais kiaušinius vasaros pabaigoje, kad ciklas nepasikartotų.
„Greenhouse People“ ekspertai sakė: „Ilgakojai uodai mėgsta drėgnas vietas, kur deda kiaušinius, todėl ten žolė turi būti trumpa ir venkite ją perlaistyti.
Taip pat galite pabandyti pridėti rūgščios vejos maistinės medžiagos, pvz., geležies sulfato, kuris padės sustiprinti žolę ir atbaidys ilgakojus uodus“.
Atėjus rugsėjui, naudokite organinį biologinį purškiklį, kad lervos neišsiristų, kai jos vėl iškyla į paviršių“.
Kaip atsikratyti amarų
Aistringi sodininkai žino, kokią žalą gali padaryti amarai. Maži kriaušės formos kenkėjai turi ilgas antenas ir du „stiebus“, išlendančius iš pilvo.
Gausybė šių vabzdžių gali padaryti didelę žalą augalams ir netgi paskatinti grybelio augimą. „Greenhouse People“ sakė: „Iš pageltusių ar susiraukšlėjusių lapų, iškreiptų gėlių ar vaisių ir juodų lapų ar stiebų suprasite, kad augalus puola amarai“.
Norint susidoroti su bet kokiu amarų antplūdžiu, ekspertai siūlo pasidaryti savo insekticidą, sumaišant porą šaukštelių indų ploviklio arba acto su vandeniu. Jie sakė: „Gausiai purškite augalus mišiniu, kuris padės sunaikinti išorinę vabzdžio membraną ir jį nužudyti“.
Kaip atsikratyti voratinklinių erkių
Jos yra labai mažos, todėl labiau tikėtina, kad greičiau pastebėsite dailius voratinklius ir dėmes ant lapų.- „Greenhouse People“ sakė: „Jos klesti karštu ir sausu oru, todėl vasarą dažniau jas pastebėsite ant kambarinių augalų ir šiltnamiuose. Norėdami jas atgrasyti, augalus reguliariai purškite, o aplink augalus laikykite dubenėlius su vandeniu, kad susidarytų daugiau drėgmės.
Eteriniai aliejai, tokie kaip citrinų ir pipirmėčių aliejus, taip pat toksiškai veikia voratinklines erkes, todėl vandens ir kelių lašų aliejaus mišinys gali veiksmingai padėti jų atsikratyti.
Tačiau esant rimtesnei situacijai su voratinklinėmis erkėmis, „Greenhouse People“ rekomenduoja įvesti biologinę kontrolę, pavyzdžiui, plėšriąsias erkes ar tulžies erkes, kurios minta voratinklinėmis erkėmis.
Kaip atsikratyti straubliukų
Straubliukai paprastai puola vaisius ir dekoratyvinius augalus bei ypač kenkia augalams vazonuose. Suaugę straubliukai yra juodi ilgi vabalai su geltonomis dėmėmis ant nugaros, dažniausiai aptinkami tarp augalo šaknų.
Jie dažniausiai ėda lapus – tai pastebėsite vasarą, kai aplink lapo kraštus pradės ryškėti netaisyklingos kandimo žymės.
Tačiau rudenį ir žiemą straubliukų lervos labiau pažeidžia šaknis, o tai gali pražudyti augalą. „Greenhouse People“ sakė: „Straubliukai yra svarbus maisto šaltinis daugeliui jūsų sodo gyvūnijos, todėl stenkitės nenaudoti pesticidų.
Verčiau reguliariai genėkite pažeistus lapus ir stebėkite, ar aplink šaknis nėra lervų. Skatindami natūralius plėšrūnus, tokius kaip varlės, ežiukai ir paukščiai, ne tik pagerinsite biologinę įvairovę savo sode, bet ir jie suės straubliukus“.
Kaip atsikratyti buksmedžio vikšrų
Kitas gyvūnas, su kuriuo galite susidurti šiltesniais vasaros mėnesiais, yra buksmedžio vikšras. Vikšrai paprastai išsirita pavasarį, o sode jų galima rasti visą vasarą. Nors daugelis vikšrų veislių yra gana nekenksmingos, tačiau kai kurios rūšys, pavyzdžiui, buksmedžio vikšras, gali visiškai sunaikinti augalus.
„Greenhouse People“ sakė: „Buksmedžio vikšrai taip vadinami dėl to, kad jiems labiau patinka laukiniai augalai. Šiuos vikšrus galite atpažinti pagal žalią spalvą su juodomis ir baltomis dėmėmis. Geriausias būdas atsikratyti šių vikšrų yra juos surinkti rankomis“.
„Greenhouse People“ pridūrė: „Feromoniniai spąstai, kurie pritraukia patinus ir juos sulaiko, taip pat gali būti naudojami siekiant užkirsti kelią jiems daugintis“.