Į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi vilnietė Vilma pasakodama, kad išėjusi pasivaikščioti antradienio pavakare Visorių mikrorajone rado tai, ko nesitikėjo. Moteris klausė, ką daryti ar kam pranešti, kai mieste randi dideles šiukšlių krūvas. Dalijamės skaitytojos atsiųstu laišku:
„Antradienį po darbų nusprendžiau nueiti pasivaikščioti į šalia namų esantį miškelį Visorių mikrorajone, pasidžiaugti gražiu rudeniniu oru. Iš pradžių viskas buvo gerai – oras puikus, vaizdai gražūs, o po kojomis šiugždėjo nukritę lapai. Vėliau priekyje pamačiau neasfaltuotą kelią ir tris, kaip pasirodė, blokus. Priėjau arčiau ir pamačiau, kad tai, ką palaikiau cementiniais blokais, iš tikrųjų yra tamsiai pilkos spalvos baldų komplektas! Du foteliai ir sofa! Prie pat kelio, ant takelio į mišką! Žmonės, kaip jūs galite taip elgtis?
Išėjus ant kelio pamačiau kelias pakelėje numestas padangas. Pasidarė dar labiau pikta, nes nesuprantu, kaip taip galima? Sakoma, kad kuo toliau į mišką, tuo daugiau medžių, tai dabar buvo, kad kuo arčiau pagrindinės gatvės, tuo daugiau šiukšlių. Kai trečioje vietoje pamačiau išmestas padangas, nebesusilaikiau. Išsitraukiau telefoną ir nufotografavau. Ten jų gulėjo nemaža krūva, panašu, kad atsikratė ne vienų metų padangų komplektais.
Bet viską pranoko pamiškėje numestas neįgaliojo vežimėlis. Neįgaliojo vežimėlis pamiškėje! Kur tai matyta! Ne visi žmonės išgali juos nusipirkti, o kiti juos mėto ir dar miškus teršia. Gal galit pasakyt, ką man daryt, kur kreiptis, kad viską surinktų?“.
Gresia baudos
Naujienų portalas tv3.lt kreipėsi į Vilniaus atliekų sistemos administratorių (VASA). VASA komunikacijos vadovė Giedrė nurodo, kad pirmiausiai apie Vilniaus savivaldybėje užfiksuotas atliekų sąvartas, esančias ne komunalinių atliekų konteinerių aikštelėse reiktų pranešti: www.tvarkaumiesta.lt, [email protected].
Jei atliekų pažeidimai fiksuojami Vilniaus komunalinių atliekų konteinerių aikštelėse, tuomet pranešti „Vilniaus atliekų sistemos administratoriui“ (VASA) [email protected] arba tel. 19118, mob. 8 650 04 949.
„Neteisėtai vežantiems statybinį laužą į ne tam skirtas vietas, gresia 550 – 1500 eurų bauda, tuo tarpu tokią veiklą organizuojantiems asmenims gali tekti susimokėti nuo 2300 iki 2900 eurų. Didelių gabaritų atliekų išmetimas prie buitinių konteinerių Vilniuje yra pažeidimas, už kurį gresia bauda iki 140 eurų, o pažeidimą nustačius pakartotinai, bauda gali siekti iki 600 eurų. Už šių atliekų sutvarkymą papildomai moką namų gyventojai, kuriems priskirti konteineriai“, – nurodo VASA atstovė.
Šiukšles iš namų gali paimti ir nemokamai
Taip pat ji primena, kad VASA jau beveik metus vilniečiams siūlo pasinaudoti nemokama didelių gabaritų atliekų išvežimo paslauga. Šiais metais 3270 vilniečių jau pasinaudojo šia galimybe.
Užsisakyti nemokamą išvežimą tiesiai iš savo namų galima: www.sivasa.lt, [email protected], mob. +370 612 46 476.
Ši paslauga teikiama rinkliavos už mišrių komunalinių atliekų tvarkymą mokėtojams. Nemokamai gali būti paimti 1 kartą per 2 metus 8 daiktai, kurių bendras svoris sudaro iki 200 kg (1 vienetas – tai vieno darbuotojo paimamas kiekis, neviršijantis 25 kg svorio).
Individualius mokamos paslaugos užsakymus VASA priima savitarnoje – www.sivasa.lt.
Buitinę techniką surenka: „EMP Recycling“ (www.emp.lt), „Žalvaris“ (www.zalvaris.lt), „Atliekų tvarkymo centras“ (www.atc.lt), bei kai kurios buitinės technikos parduotuvės.
Taip pat primename, kad nemokamai didelių gabaritų atliekas vilniečiai gali patys priduoti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles http://www.vaatc.lt/aiksteles/.
Taip pat G. Vanagė nurodo, kad per 2020 m. pirmą pusmetį Lietuvos miškuose surinkta 173 tonos senų padangų. Padangoms suirti reikia daugiau nei 120 metų. Deginti jų negalima, nes išsiskiria kenksmingos medžiagos.
Gyventojai senas padangas gali pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles http://www.vaatc.lt/aiksteles/.
Taip pat senas padangas galima atiduoti padangų pardavėjams. Jie privalo nereikalaudami papildomo mokesčio priimti vartotojo atiduodamas senas padangas, jeigu atiduodamos padangų atliekos skirtos tam pačiam transporto priemonės tipui ir jų skaičius (skaičiuojant vienetais) atitinka perkamų naujų padangų skaičių.
Transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugas teikiančios įmonės taip pat privalo nemokamai iš transporto priemonių savininkų priimti transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto metu susidariusias padangų atliekas. Atsakingų servisų sąrašą galima rasti čia: https://esuatsakingas.lt/vairuotojams#servisai
Ateityje senos padangos bus perdirbamos atskiriant gumą, metalą ir tekstilę. Gumą galima panaudoti kelių, šaligatvių, dviračių takų tiesimui, sporto, žaidimų aikštelių išklojimui.