• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš kelis dešimtmečius vilnietis Andrius susidūrė su nekaltai atrodžiusia sloga. Nieko blogo neįtardamas vyras užgulusios nosies simptomą mėgindavo palengvinti purškalais į nosį. Vis tik, praėjus kuriam laikui ir slogai niekaip nedingstant paaiškėjo, kad Andrius susidūrė su lėtiniu sinusitu.

Prieš kelis dešimtmečius vilnietis Andrius susidūrė su nekaltai atrodžiusia sloga. Nieko blogo neįtardamas vyras užgulusios nosies simptomą mėgindavo palengvinti purškalais į nosį. Vis tik, praėjus kuriam laikui ir slogai niekaip nedingstant paaiškėjo, kad Andrius susidūrė su lėtiniu sinusitu.

REKLAMA

TV3 laidos „Sveikatos DNR“ metu, kurioje dalyvavo Vilniaus Santaros klinikų otorinolaringologas Darius Rauba ir vilnietis Andrius, sinusitą išsigydęs pacientas papasakojo, kad išgyveno net dvi operacijas, skirtas šiai ligai įveikti.

Sėkmingai laimėjus kovą prieš lėtinį sinusitą vilnietis Andrius dalijasi savo istorija tam, kad padėtų kitiems pro akis nepraleisti svarbių slogos komplikacijos simptomų.

Taip pat laidos metu vyras patarė, ką daryti norint kovoti prieš dar vieną nemalonų sinusitą išduodantį simptomą – knarkimą.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmoji operacija

„Sveikatos DNR“ laidoje Andrius pasakojo, kad pirmą kartą su sinusitu susidūrė dar prieš kelis dešimtmečius.

REKLAMA

Tuo metu nieko blogo neįtardamas vis stengdavosi užgulusios nosies simptomus malšinti purškalais į nosį.

„Aš turėjau labai prastą įprotį gydytis slogą purškalais, kuriuos pagal instrukcijas galima naudoti tarp septynių ir dešimt dienų, nes aš naudodavau juos mėnesiais, tikrai ilgai.

[Būdavo taip, kad] padarai pertraukėlę, tada vėl kažkur peršali, vėl pradedi naudoti. Nusigyvenau iki tokio dalyko, kad kažkuriuo metu, kai susirgau, pradėjau purkštis, supratau, kad man <...> dar labiau viskas tinsta.

REKLAMA
REKLAMA

Tada buvo pirmoji operacija. Ji buvo maždaug prieš 15 metų, buvo išvalyti sinusai. Tiesą pasakius, nebeatsimenu, kas ten tiksliai buvo padaryta, bet iš tikrųjų atsimenu gydytojų frazę: „Nedaug trūko iki smegenų“. Ją kaip dabar atsimenu“, – apie pirmąją operaciją pasakojo Andrius.

Pasak jo, po operacijos jis kurį laiką jautėsi gerai, jokių pašalinių pojūčių nejuto. Andrius pasakojo, kad tuo metu stengėsi tinkamai prižiūrėti savo nosį ir skirti jai dėmesio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Simptomai pasikeitė

Vis tik džiaugtis vilnietis galėjo neilgai. Laidos metu jis kalbėjo, kad po kurio laiko vėl pradėjo susidurti su problemomis.

Ilgainiui sinusitas pradėjo kartotis ir, pasak laidos svečio, jis kas keturis-penkis mėnesius vis apsilankydavo pas medikus.

„Atsimenu, kad tada gerdavau antibiotikus. Sugerdavau visą kursą, lyg praeidavo, tada jausdavausi kaip ir geriau, vaikščiodavau toliau. Tuomet vėl praėjus keturiems-penkiems mėnesiams susirgdavau ir viskas kartodavosi – gydytojai, antibiotikai, „pasveikimas“, – prisiminė jis.

REKLAMA

Įdomu tai, kad Andrius laidos metu taip pat pasakojo, kad po operacijos jis ligai būdingų simptomų nejuto, tačiau kaskart pasirodžius gydytojų kabinete jis vėl išgirsdavo – sinusitas.

„Kai yra ūmus sinusitas, galbūt kitiems ir pakyla temperatūra, būna didelė sloga, bet man buvo šiek tiek kitaip.

Kai peršaldavau, tuomet pakildavo temperatūra, bet greitai praeidavo. Vis tik, yra sakoma, kad sinusito tipinis požymis yra kaktos srities skausmas, aš išvis nejaučiau nieko panašaus“, – tikino jis.

REKLAMA

Lemtinga nuotrauka

Savo sinusito gydymo kelionės metu Andrius ne vieną kartą mynė gydytojų kabinetų slenksčius ir pasakojo, kad kaskart pasiskundus pasikartojančiu susirgimu, būdavo padaroma nuotrauka.

Pasak jo, visa tai taip pat užsisuko tarsi į tam tikrą ciklą: vyras susirgdavo, atvykdavo pas gydytoją, gaudavo siuntimą nuotraukai, pasidarydavo ją, grįždavo pas gydytojus, o šie patvirtindavo, kad jis serga sinusitu ir išrašydavo jam antibiotikų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tu susergi, išgeri antibiotikus, „pasveiksti“, o kažkokios nuotraukos patikrinti, kokia situacija po antibiotikų kurso sugėrimo, niekas nedaro. Tad pasveiksti, bėgioji, bėgioji, vėl susergi ir vėl kažkas padaro nuotrauką ir gauni antibiotikų“, – sakė jis.

Vis tik viena iš gydytojų nusprendė po sugerto antibiotikų kurso išsiųsti Andrių pasidaryti kompiuterinės tomografijos tyrimo.

Pasak jo, būtent tada įvyko lemtingas posūkis jo istorijoje – gydytoja nusprendė, kad Andriui reikės dar vienos operacijos.

REKLAMA

Antroji operacija

Po pusės metų Andriui buvo atlikta dar viena operacija, kuri turėjo padėti pacientui įveikti sinusitą. Paklaustas, ką išgyveno po operacijos, vilnietis pasidalijo savo patirtimi.

„Man, kaip pacientui, operacija tikrai padėjo. Linksmoji dalis yra tada, kai tu nieko neatsimeni, tave užmigdo, prabundi ir išleidžia į pasaulį.

Mano prabudimas po narkozės buvo gana juokingas. Visi po jų šneka nesąmones, tai mano pirmas klausimas buvo: „Čia aš esu prieš operaciją ar jau po?“. Kai pasakė, kad po, galvojau, kad gerai, išgyvenau“, – juokėsi jis.

REKLAMA

Tiesa, Andrius neslėpė, kad pirmosios paros po operacijos nebuvo lengvos. Jis tikino, kad patyrė įvairiausių skausmų, negalėjo kvėpuoti per nosį ir jam buvo sunku valgyti.

Vis tik, nepaisant to, vyras teigė, kad operaciją tikrai galima įveikti, o vėliau visai kitaip pradedi žiūrėti į kiekvieną gaivaus oro įkvėpimą.

„Čia yra ta žiaurioji dalis, bet parą, gal dvi atkenti, ištraukia iš nosies visus tamponus, pasidaro lengviau gyventi. Po to įvertini kiekvieną oro įkvėpimą, bet iš esmės operacija tikrai išgyvenama“, – tikino Andrius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sinusito simptomai

Vilnietis Andrius ir D. Rauba pokalbio pabaigoje atkreipė dėmesį į simptomus, kuriais pasireiškia sinusitas. Pirmasis apie juos prabilo Andrius.

Jis pasakojo, kad pirmą kartą, kai sirgo, susidūrė su skausmu ir pūlingomis išskyromis – tai leido atpažinti sinusitą.

„Antrą kartą jau man nei skaudėjo, nei išskyrų buvo. Visos jos įdžiūvo ir gydytojai netgi apžiūros metu jų didelių nematydavo. Eilę metų pas mane nebuvo ir didelių polipų“, – aiškino jis.

REKLAMA

Tuo tarpu gydytojas otorinolaringologas teigė, kad vertėtų atkreipti dėmesį ir į dar kelis požymius, kurie gali signalizuoti ligą.

„Slogos komplikacija būtų tada, jeigu slogavai, slogavai ir temperatūra pakilo iki 39 laipsnių, atsirado šaltkrėtis, patinimas paakiuose, antakio paraudimas ar veido pasikeitimas“, – pasakojo gydytojas.

Taip pat D. Rauba pridėjo, kad neretai tipinio sinusito atveju žmogus pakankamai gerai jaučiasi iki tol, kol sinusai valosi. Vis tik, jiems užsikišus prasideda skausmai.

REKLAMA

Tuomet netgi išgėrus vaistų nuo skausmo skausmas grįžta po kelių valandų, dėl to gydytojas rekomendavo tuomet atlikti kraujo tyrimus ir pasitikrinti, ar organizme nėra uždegiminių nuokrypių.

Andriaus patarimai

Galiausiai, vilnietis pasidalijo keliais patarimais iš savo asmeninės patirties, kurie gali padėti kovoti su knarkimu ir užgulusia nosimi – greta su sinusitu keliaujančiais požymiais.

Pasak jo, visų pirma, vertėtų plauti nosį su jūros druska ir pakoreguoti savo mitybos įpročius.

REKLAMA
REKLAMA

„Man taip pat padeda nebūtinai sportas, bet pasivaikščiojimai vakarais, kad naktį lengviau kvėpuotųsi.  Atrodo, kad tada susitraukia kraujagyslės ir lengviau kvėpuoji“, – sakė jis.

Anot jo, neretai žmonės knarkimui sustabdyti pasirenka operaciją, tačiau jis patarė pirmiausia skirti dėmesio mitybai, mat šis variantas taip pat gali padėti kovoje su knarkimu.

Kodėl svarbu gydyti slogą, kaip tai daryti, kad ji nesikomplikuotų sinusitu, kviečiame žiūrėti laidoje „Sveikatos DNR“ straipsnio pradžioje.

„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų