Šiai povirusinei ligai yra būdingi mažiausiai tris savaites trunkantys simptomai, tačiau kartais jie gali būti jaučiami praėjus net keliems mėnesiams. A. Kern sakė, kad laikui bėgant jos simptomai tik blogėja.
Pirma, ją krėtė šaltis, ji jautėsi nusilpusi, taigi ji susitrumpino savo darbo valandas. A. Kern dėl koronaviruso testavosi Detroite, JAV. Tuomet ji pradėjo jausti ypatingą nuovargį net ir po menkiausio fizinio aktyvumo, pavyzdžiui, lengvai pabėgiojusi ar net pavaikščiojusi.
Gegužę, A. Kern fiksavo savo pulsą atlikdama įprastus rytinius darbus: valgydama pusryčius, valydamasi dantis, plaudama indus. Jos širdis susitraukinėjo 130 kartų per minutę. Paprastai tokį pulsą ji užfiksuodavo tik sportuodama. Tokie simptomai, kaip padažnėjęs pulsas ir nuovargis, labai dažnai yra jaučiami žmonių, sergančių „ilguoju kovidu“.
Gegužės pabaigoje, po savo pamainų ligoninėje A. Kern vos galėdavo pajudėti, rašė „Business Insider“.
„Pamenu, kaip vieną rytą atsibudau, žinodama, kad man reikia atsigerti vandens ir pavalgyti, tačiau aš buvau tokia pavargusi, kad pradėjau galvoti, ar tikrai sugebėsiu tai padaryti, – pasakojo moteris. – Galiausiai atšliaužiau nuo savo lovos iki šaldytuvo.“
Nors ji ir dirbo nuotoliniu būdu, moteris norėjo paprašyti daugiau laisvo laiko. Tačiau tuo pat metu ji sužinojo, kad jos darbovietė pradėjo mažinti slaugytojų skaičių, o šis darbas yra pagrindinis jos pajamų šaltinis.
Jos gyvenimui visiškai pasikeitus, A. Kern kreipėsi į „ilguoju kovidu“ sergančių žmonių palaikymo grupę. Ten ji susipažino su keletu žmonių, kurie taip pat susirgo koronavirusu, praėjus daugiau nei dviem savaitėms po pasiskiepijimo, ir vis dar nuo jo nepasveiko. Tačiau tokių žmonių tėra vienetai.
Šiuo metu nėra patikimų duomenų, norint apskaičiuoti kiek žmonių po pasiskiepijimo suserga „ilguoju kovidu“, tačiau tikimybė susirgti tokia liga yra maža.
Gegužės mėnesį paskelbtoje JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro ataskaitoje teigiama, kad tik vienas iš 10 000 pasiskiepijusių amerikiečių suserga koronavirusu. O Jungtinės Karalystės tyrėjai pernai apskaičiavo, kad „ilguoju kovidu“ susirgti gali apie 10 proc. Covid-19 užsikrėtusių asmenų.
„Taigi tikimybė pasiskiepijus susirgti „ilguoju kovidu“ yra labai maža“, – „Business Insider“ teigė Bobas Wachteris, Kalifornijos universiteto San Franciske medicinos katedros pirmininkas.
Visgi, jis sakė: „Dabar esu tikras, kad tai gali nutikti. Tačiau abejoju, kad to tikimybė galėtų būti vienas iš milijono.“
„Jautiesi labai kaltas – galvoji, ką aš padariau ne taip?“
Dėl jos darbo, prieš pasiskiepijant A. Kern rizika susirgti koronaviruso infekcija buvo labai didėlė, todėl pamainų metu ji visuomet dėvėjo visas apsaugines priemones.
„Prieš grįždama į savo butą, nusirengdavau visus rūbus, sudėdavau savo uniformą į maišą ir vandeniu su balikliu bei spiritu nuvalydavau viską, ką nešdavausi į vidų, – pasakojo slaugytoja. – Pernai balandį net nesivilkdavau palto, nors vis dar buvo šalta, nes tiesiog nenorėdavau vėliau su juo tvarkytis.“
Tuomet gruodžio mėnesį ji gavo pirmąją „Pfizer“-„BioNTech“ skiepo dozę.
„Jaučiau, kaip mano kūną užliejo palengvėjimas. Galvojau: „Gerai, aš išgyvenau“, – sakė A. Kern.
Tačiau po keturių mėnesių koronavirusu užsikrėtė viena nepasiskiepijusi moters kolegė. Ji nemėgo dėvėti kaukės, sakė A. Kern.
Mažiau nei po savaitės, A. Kern pradėjo jausti nuovargį. Ji mano, kad vakcina padėjo jai išvengti daug rimtesnių padarinių, tačiau ji vis tiek nerimauja, ar nebus padariusi ko nors ne taip.
„Jautiesi labai kaltas – galvoji, ką aš padariau ne taip? Kaip aš galėjau dar labiau saugotis?“ – klausė moteris.
Žinoma, nei viena vakcina nuo koronaviruso nėra 100 proc. efektyvi. Net ir „Moderna“ bei „Pfizer“ skiepai galimai suteikia mažesnę apsaugą prieš naująsias viruso atmainas.
„Tokių susirgimų tikimybė yra reali“, – sakė B. Wachteris.
Jis pridūrė, kad po pasiskiepijimo lengva koronaviruso forma susirgę žmonės, gali jaustis prasčiau praėjus net keliems mėnesiams po infekcijos. „O galbūt net metams, mes to paprasčiausiai nežinome“, – teigė ekspertas.
A. Kern teigė, kad jai dar sunku patikėti, jog jau yra saugu grįžti prie įprastos veiklos. Ji nerimauja, kad artimiausiu metu jos savijauta dar neleis jai grįžti į darbą.
„Nuo koronaviruso pandemijos pradžios dirbau beveik be sustojimo, – sakė moteris. – Taip nebūtų nutikę, jeigu būčiau skyrusi sau laiko atsikvėpti. Tačiau nutiko, kaip nutiko.“