Nepaliestas neliko ir dovanų klausimas – vis populiarėjant piniginėms dovanoms, galvos skausmu tampa klausimas, kokią sumą dovanoti jauniesiems.
Apie besikeičiančias tendencijas, pandemijos įtaką vestuvių šventėms bei į ką atsižvelgti, dedant jauniesiems dovaną į vokelį, tv3.lt naujienų portalui pasakojo vestuvių planuotoja Teresa Ulozienė bei vestuvių planavimo studijos „Vestuvių Vėjai“ planuotojos Kamilė Šimkaitienė ir Lina Dabašinskaitė.
Pandemija vestuvių nestabdo
Koronavirusas sujaukė daugelio žmonių gyvenimus, o pirmaisiais metais ir daugelio porų vestuvių šventės planus, tačiau anksčiau šventes nukėlinėję jaunieji nieko nebelaukia – pandemijai nesitraukiant pasirenkamas šventės laikas, kai situacija būna švelnesnė.
„Šiuo metu tikrai niekas nenukėlinėja, vadovaujamės jau turima kelių metų patirtimi ir suprantam, kad pavasario ar vasaros laikotarpiu sušvelnėja situacija ir atlaisvėja galimybės švęsti ir galimybė turėti šventę atsiranda.
Galbūt pirmais metais žmonės, mes patys nežinodami, kaip reikės elgtis, natūraliai vestuves perkėlinėdavo, bet žmonės pasirenka saugesnį laikotarpį“, – pasakojo vestuvių planuotoja T. Ulozienė.
Tam pritaria ir „Vestuvių Vėjai“ vestuvių planuotojos – jaunieji jau nebesvarsto nukelti vestuves dėl įsisiautėjusio viruso, nes per visą pandemijos laikotarpį žmonės jau ėmė matyti tendencijas, kada yra saugus laikas rengti šventę. Vestuvės nukeliamos nebent tokiu atveju, jei jaunieji ar daugelis svečių gyvena tolimose šalyse, iš kurių galimybės grįžti suvaržytos – tuomet šventė nukeliama neribotam laikui.
„Kadangi pandemija tęsiasi jau trečius metus, matome, jog vasaros sezonu vienaip ar kitaip viskas yra atlaisvinama, tikriausiai dėl tos paties priežasties ir jaunieji be baimės planuojasi savo vestuves ir apie jų perkėlimą nesvarsto. Morališkai poroms lengviau prisitaikyti prie pandemijos suvaržymų nei išvis perkelti vestuves“, – svarsto K. Šimkaitienė ir L. Dabašinskaitė.
Vis dėlto, populiariausias laikas vestuvėms išlieka vėlyvas pavasaris, vasara ir ankstyvas ruduo, o būtent šiuo laikotarpiu viruso plitimas būna lėtesnis, tad organizuoti šventę ir drąsiau, ir paprasčiau dėl sušvelnėjusių pandemijos valdymo priemonių.
Naujiena – nuotolinės vestuvių transliacijos
T. Ulozienė, paklausta apie vestuvių švenčių tendencijų pokyčius vis dar siaučiant koronavirusui, pabrėžia, jog didžiausias pastebimas skirtumas – kai kuriais atvejais mažėjantis biudžetas, skiriamas šventei:
„Žmonės kažko atsisako atsižvelgiant į tai, kaip pandemija paveikė jų pačių gyvenimą, tai yra, kaip keitėsi jų finansinė padėtis šiuo laikotarpiu, ar jie turėjo verslus, kurie buvo labai paveikti. Natūralu, kad tada keičiasi biudžetas vestuvių atžvilgiu. Tikrai praeitą sezoną turėjau vestuvių, kur prieš pandemiją žmonės planavo ir turėjo galimybės, bet viskas pasikeitė ir atsisakė, vadinkim, prabangos – ne tiek daug investavo į dekorą, truputį sumažino žmonių skaičių.“
Tačiau K. Šimkaitienė ir L. Dabašinskaitė turi ir kitokių įžvalgų – dekoras tampa vis svarbesne šventės dalimi, nes tai vienas iš dalykų, kuris itin įsimena šventės dalyviams ir patiems jauniesiems.
„Vestuvių Vėjai“ planuotojos sako, jog didelių pokyčių, susijusių su pandemija, nepastebi, tačiau atsirado naujų ir įdomių sprendimų, kurie matomi daugelyje sričių ir tapo nauja realybe tiems, kurie negali dalyvauti, pavyzdžiui, dėl skiriančio atstumo ar dėl to, kad buvo paveikti viruso.
„Naujiena atsiradusi pandemijos dėka – tiesioginė vestuvių transliacija svečiams, negalėjusiems atvykti į vestuves, esantiems izoliacijoje ar užsienyje. Tikrai nemažai vestuvių transliavome statydami kameras tiek bažnyčiose, tiek šventės vietoje, kad svečiai galėtų sudalyvauti šventėje bent virtualiu būdu“, – apie naujoves vestuvių tendencijose pasakojo planuotojos.
Vakaro akcentas – mėgstama grupė
Pandemijai niekur nesitraukiant, noras turėti gražią šventę, kuri taptų įsimintina ne tik jauniesiems, bet ir svečiams, nedingsta. Vis dėlto, dažniau pasirenkamos vienos dienos šventės, o trijų dienų fiestos lieka užmarštyje. Vestuvių planuotojos T. Ulozienė, K. Šimkaitienė ir L. Dabašinskaitė vienbalsiai sutaria, jog antrą ar trečią dieną pasirenkama praleisti laiką su artimaisiais ar draugais neformalioje aplinkoje.
„Antrą ir trečią dieną renkamasi su artimiausiais draugais ir šeima dar pabūti, pasidalinti įspūdžiais atskirai išsinuomojant sodybą prie ežero arba tiesiog suorganizuojant antros dienos brunch‘ą restorane.
Bet norėtume pabrėžti, kad po gero vestuvių vakarėlio svečiai išties jau yra pavargę, tad geriau koncentruotis į pirmą dieną ir padaryti ją maksimaliai turiningą, investuoti biudžetą į pačią vestuvių šventę, o ne į antros, trečios dienos pasibuvimą“, – pataria „Vestuvių Vėjai“ planuotojos.
Tam, kad vestuvių šventė būtų kiek įmanoma smagesnė visiems jos dalyviams, jaunieji vis dažniau renkasi sau ir svečiams padovanoti gyvą muzikinį pasirodymą, į šventę pasikviesdami žinomus atlikėjus ar grupes.
„Labai populiaru tampa kviestis žinomas grupes, atlikėjus. Tai būna kaip vakaro dovana sau, nes jei turi kažkokį mėgiamą dievaitį ir pasikvieti jį į mažesnį būrį žmonių, kur dainuoja vien tau ir tavo svečiams, tai, manau, yra smagus dalykas.
Muzikiniai įgyvendinimai yra smagūs ir manau, kad jie papuošia vestuves“, – sako T. Ulozienė, o K. Šimkaitienė ir L. Dabašinskaitė dar priduria, kad, jei tik leidžia galimybės, pasirodo ne vieną, o net dvi ar trys grupės ar atlikėjai.
Noras vestuves padaryti įsimintina ir gražia diena neslūgsta, tačiau vestuvių planuotojos pataria nepamiršti itin svarbių dalykų – ne tik reikiamų apsaugos priemonių nuo viruso ar pandemijos valdymo reikalavimų sekimo. Lygiai taip pat svarbu atidžiai perskaityti sutartis su paslaugų tiekėjais, kad, pasikeitus planams, neliktumėte ant ledo:
„Jeigu vestuves planuojate patys, labai svarbu atkreipti dėmesį, kad pas visus paslaugų tiekėjus sutartyse būtų numatytas punktas dėl vestuvių datos perkėlimo. Dažniausiai visi paslaugų tiekėjai suteikia galimybę keisti datą, perkeliant ir įmokėtą avansą.“
Populiariausi išlieka vokeliai – kokių klaidų nedaryti?
Jaunavedžiams galvos skausmu tampa vestuvių planavimas, o štai svečiams – dovanos. Tiesa, dažnai jaunieji patys nurodo, kokia dovana tinkamiausia, kai kuriais atvejais sudaromas dovanų sąrašas, į kurį įtraukiami naujai gyvenimo pradžiai reikalingi daiktai.
„Dar nėra populiaru, bet tikrai turėjom jaunavedžių, kurie susikuria internetinius puslapius, kur nurodo savo norimų dovanų sąrašą ir svečias, įėjęs į puslapį, jį peržiūri ir jeigu sąraše yra tai, ką jis norėtų padovanoti, jis tiesiog atsižymi ir dovanėlė dingsta iš sąrašo“, – apie naujoves pasakojo T. Ulozienė.
Vis dėlto, vestuvių planuotojos vieningai sutaria – populiariausios yra piniginės dovanos, vadinami vokeliai. Ruošiantis į vestuves dažnas suka galvą, kokią sumą įdėti. Sprendžiant apie norimą dovanoti sumą, vertėtų daugiau pasidomėti, į kokias vestuves ir kokioje vietoje vykstate – tai gali padėti išspręsti visus kylančius rūpesčius.
„Reikėtų atsižvelgti į tai, kokio stiliaus vestuvės – ar kelių valandų, ar viso vakaro, su vakariene, su programa, nes jaunavedžiai nurodo ir laiką, kada atvykti, kur vyks. Reikėtų pasidomėti, įvertinti, kiek tai galėjo kainuoti, nes, vis dėlto, dažniausiai pradinė piniginė dovana yra tiesiog susimokėjimas už vakarienę.
Jeigu mes norime padovanoti daugiau, kad jauniesiems liktų piniginė dovana, reikėtų pasidaryti namų darbus ir pasiskaičiuoti, kiek toje vietoje galėtų kainuoti vakarienė ir tada pagalvoti, koks jūsų ryšys su jaunaisiais ir kiek jūs norite padovanoti. Vėlgi, labai priklauso – tai tėveliai, sesė ar brolis, giminaičiai ar tiesiog draugai ar pažįstami“, – pataria vestuvių planuotoja T. Ulozienė.
Tačiau planuotojos pažymi, kad, visų pirma, reikia atsižvelgti į savo finansines galimybes, nes kviesdami į šventę jaunieji tikisi ne vokelio, o nuoširdžiai nori kartu su jumis paminėti svarbiausią dieną.
Bet T. Ulozienė turi vieną prašymą skubantiems sveikinti ir įteikti dovanas – atsisakydami šio veiksmo ne tik elgsitės atsakingai pandemijos akivaizdoje, bet ir padėsite išsaugoti nepriekaištingą jaunųjų įvaizdį:
„Visą laiką prašau, kad neskubėtų ir nebučiuotų svečiai jaunųjų dėl kelių priežasčių – aišku, dėl pandemijos ir kita, kad jaunajai negadintų makiažo.“