Žirklių rūšys
Gyvatvorių žirkles rinkitės ne pagal tai, kokias naudoja kaimynas, ar kurių nuotrauką matėte ant žurnalo sodininkams viršelio, bet pagal individualius savo poreikius: atsižvelkite, kokia jūsų gyvatvorė – aukšta ar žema, ilga ar trumpa, ar ją tik kirpsite, ar ir formuosite.
Dažniausiai gyvatvorių žirklės būna trijų rūšių: vienpusės, dvipusės ir aukštų gyvatvorių. Jei gyvatvorę kirpsite tiesiai ir jos neformuosite, rinkitės vienpuses žirkles. Pagrindiniai jų privalumai – ilgesnis pjovimo juostos su dantimis peilis, t. y. vienu mostu galėsite nupjauti didesnį plotą, ir nedidelis svoris. Jei gyvatvorę ne tik kirpsite, bet ir formuosite, dairykitės dvipusių žirklių, tačiau atminkite, jos tinka karpant ne aukštesnę nei iki krūtinės gyvatvorę. Jei gyvatvorė aukštesnė, tuomet patariama rinktis aukštų gyvatvorių žirkles. Su jomis neprireiks kopėčių ar papildomų pakylų. Šios žirklės gana universalios: pasukę pjovimo juostą kampu, lengvai įveiksite ne tik aukštas, bet ir žemas gyvatvores, patogiai pasieksite sunkiau prieinamas vietas, pavyzdžiui, prie sienų ar arti žemės.
Benzininės ar akumuliatorinės
Gyvatvorių žirklės būna rankinės (mechaninės), elektrinės, akumuliatorinės ir benzininės. Dirbant su rankinėmis žirklėmis prireiks kur kas daugiau laiko ir fizinių pastangų, jos tinka tik nedideliems plotams, viengubiems krūmams. Nors su elektrinėmis žirklėmis, palyginti su rankinėmis, įveiksite didesnį plotą, storesnius krūmus, su jomis dirbsite tik tiek, kiek sieks ilgintuvo laidas, taip pat negalėsite kirpti šlapios gyvatvorės. Dėl šių priežasčių sodo technikos ekspertai pataria dairytis akumuliatorinių arba benzininių žirklių.
Akumuliatorinės žirklės veikia itin tyliai – netrikdys nemalonūs garsai, be laidų ir beveik be vibracijos. Jos yra nedidelio svorio, draugiškos aplinkai, nes nėra išmetamųjų dujų, nebrangiai eksploatuojamos, tinka kirpti vertikaliai ir horizontaliai. Aukštos kokybės ličio jonų akumuliatorius greitai įkraunamas ir ilgai tarnauja. Vis dėlto, jei esate nusiteikę dirbti sode visą dieną, patariame turėti du akumuliatorius ir krauti juos pakaitomis arba rinktis kuprinę-akumuliatorių.
Jei teks prižiūrėti dideles ir sudėtingas gyvatvores arba jei mėgstate dirbti nevaržomai su galingais prietaisais, pasidomėkite benzininėmis žirklėmis. Su jomis be vargo įveiksite net itin tankias sumedėjusias gyvatvores. Palyginti su akumuliatorinėmis, šios žirklės yra galingesnės, tačiau ir sunkesnės, sukelia daugiau triukšmo, mažiau draugiškos aplinkai.
Svarbios funkcijos
Kad darbas sode būtų malonus ir be traumų, rinkitės ergonomiškus įrenginius. Tausoti rankas padės žirklės su efektyvia vibracijos slopinimo sistema. Dar daugiau patogumo suteiks reguliuojama galinė rankena – su ja nepersikreipsite, nevarginsite nugaros kirpdami net sunkiai prieinamose vietose.
Daugelis žirklių modelių turi automatiškai sugrįžtantį išjungimo mygtuką, todėl, išjungus įrenginį ir stabdymo jungikliui automatiškai sugrįžus į pradinę padėtį, prietaisas yra lengviau užvedamas ir, vos panorėję, galite pradėti darbą.
Rinkitės prietaisus su teršalų išmetimo kontrole. Dėl ypatingos variklio technologijos sunaudojama 20 proc. mažiau degalų ir išskiriama net iki 75 proc. mažiau teršalų, taigi, ne tik sutaupysite, bet ir tausosite gamtą.