RVUL Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriaus gydytojas ortopedas traumatologas Simonas Sereika pasakoja, kad dažniausiai fejerverkai sužaloja rankas bei akis.
„Būna, kad susižaloja veidą, akis, ausis, sprogsta būgneliai. O tiems, kurie jau patenka pas mus į chirurgijos skyrių, prireikia ir pirštų amputacijos“, – sako gydytojas.
Lieka be pirštų
Gydytojas džiaugiasi, kad pastaraisiais metais plaštakų sužalojimų dėl įvairių sprogimų sumažėjo, tačiau kasmet tenka gelbėti apie 10 žmonių, kurie dėl neatsargaus elgesio su fejerverkais patiria rimtų traumų, kurios, pasak S. Sereikos, gydomos itin sunkiai.
Dažniausiai, pirotechnikai neužsidegus ir neiššovus į orą, žmonės puola ją tikrinti ir liesti arba nespėja išmesti petardų ir jos sprogsta tiesiog rankose, dėl ko pas chirurgus pacientai patenka su nuplėštais pirštais.
„Būna, kad tuo pat metu patiria ir mechaninę, ir cheminę traumą. Jos yra labai rimtos. O kaip ta trauma atsitinka? Kaip taisyklė, per šventes žmonės būna neblaivūs, uždeginėja fejerverką ir nesuspėja jo išmesti.
Ir tada mums atveža tuos nutrauktus pirštus, kaip taisyklė, tai dažniausiai būna dešinės rankos pirštai. Dažniausiai nukenčia labai svarbūs – antras ir trečias pirštai – bei nykštys, dėl to sutrinka rankų funkcija“, – teigia S. Sereika.
Nekokybiški fejerverkai
Dar viena priežastis, dėl kurios gali įvykti nelaimė – tai nekokybiški fejerverkai. Pasak S. Sereikos, itin pavojingos yra vadinamosios petardos, kurias žmonės uždega laikydami rankoje:
„Tai ne tie fejerverkai, kurie pasistato ir šaudo, iš tokių ateina kiti sužalojimai, tokie fejerverkai gali pataikyti į veidą.
Pavojingiausi yra tokie kaip degtukas. Kadangi reakcija, dažniausiai dėl alkoholio, būna sulėtėjus, žmonės nespėja jų išmesti ir jie sprogsta rankoje.“
Gydytojas prisimena, kad su didelėmis traumomis teko susidurti prieš kelis metus, kai rinkoje pasirodė vadinamieji sprogtukai, kurie iš pažiūros gali atrodyti visai nepavojingi, tačiau neteisingai juos naudojant, pasekmės gali likti visam gyvenimui.
„Atsimenu prieš pora metų mes matėm labai daug rankoje sprogusių fejerverkų, traumų, tai buvo jų nekokybiškų partija. Tarkim praeitais metais nebuvo tokio nelaimių gausumo“, – prisimena. S. Sereika.
Primename, kad naujienų portalas tv3.lt išsamiai rašė apie šiuos pavojingus fejerverkus sprogtukus. Daugiau paskaityti galite paspaudę šią nuorodą.
Fejerverką uždegė rūkydamas cigaretę
Nors tokių nelaimių padaugėja Naujųjų metų išvakarėse vis dėlto gydytojas sako, kad pavienių atvejų pasitaiko ir kitu metu. Vienas pacientas į rekonstrukcinės chirurgijos kliniką buvo atvežtas vasarą ne tik dėl nuplėštų pirštų, bet ir dėl sužalotų ausų ir akių po to, kai būdamas neblaivus sumanė fejerverką uždegti su cigarete.
„Būna iš kažkur matyt likusių tų fejerverkų, puikiai atsimenu atvejį, kai atvežė pacientą birželio mėnesį, nes jis, būdamas neblaivus, su cigarete prideginėjo petardą ir ji sprogo rankoje.
Atrodo absurdiškas atvejis. Tai ir pirštus, ir ausį bei akis susižalojo“, – prisimena S. Sereika.
Itin sunkus gydymas
Pasak gydytojo, fejerverkų padarytų traumų gydymas yra itin sudėtingas, nes kai kuriais atvejais tenka netgi atlikti rekonstrukcijas. Toks gydymas gali užsitęsti net kelis mėnesius.
„Negalim padaryti stebuklų, bet jeigu atvažiuoja su rankose sprogusia petarda, tai trūksta pirštų galų, tai ką mes galim padaryti, tai išvalyti cheminių medžiagų likučius, išplauti žaizdas ir užsiūti tuos likusius pirštus.
Negalime atkurti prarastų audinių. Kartais, jeigu būna dideli defektai, vėliau taikome rekonstrukcijas. Tos cheminių medžiagų padarytos žaizdos gyja šiek tiek ilgiau, tai chirurgijos skyriuje žmonės praleidžia kokią savaitę.
Kartais būna, kad prireikia ir kokių nors galūnių rekonstrukcijos. Jeigu reikia į ilgį ką nors rekonstruoti, tai ypač aktualu rankų nykščiams, tai būna keli operacijų etapai, bet sutvarkoma. Paskui daroma plastika, todėl gydymas gali užtrukti ir kelis mėnesius“, – įspėja gydytojas.
Ragina elgtis atsakingai
Tam, kad šventės nesibaigtų nelaime, gydytojas ragina elgtis atsakingai – nepadauginti alkoholio, skaityti fejerverkų naudojimo instrukcijas, būti budriems ir saugoti save bei kitus.
„Reikia išsaugoti budrumą, nes per šventes žmonės būna pavartoję alkoholio ir tampa drąsesni. Tada ir reakcija sulėtėja, jeigu dar kokiam būryje, tai ir užkalbina, išblaško kas nors.
Taip pat nereikėtų petardų duoti vaikams. Reikia suprasti, kad nelaimė gali labai greit įvykti. Čia ne žaidimas, pasekmės gali būti labai liūdnos“, – įspėja gydytojas.