Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) dar prieš kelias savaites pranešė, kad sergamumas gripu šalyje išaugo daugiau nei 3 kartus. Nors jis nesiekia epidemijos lygio, konstatuojama, kad pagal rodiklius iš esmės sugrįžta į ikipandeminį lygį.
Nors ne vienas ekspertas dar prieš kurį laiką konstatavo, kad toks gripo „grįžimas“ nieko neturėtų stebinti, gydytojai pažymi, kad ypač vaikus nuo šiuos infekcijos pasaugoti reikėtų.
Nemažai gripo ir pakartotinio kovido atvejų
Antakalnio poliklinikos pavaduotoja medicinai, šeimos gydytoja Raimonda Kungytė patvirtino, kad šiuo metu tikrai padaugėjo pacientų, besikreipiančių dėl įvairių peršalimo simptomų.
„Šiuo metu stebimas išaugęs sergančiųjų peršalimo ligomis tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų skaičius, tačiau pikas nėra toks didelis, kaip anksčiau buvę COVID-19 ligos pakilimai“, – portalui tv3.lt komentavo šeimos gydytoja.
Ji nurodė, kad tarp susirgusiųjų nemažai daliai nustatoma gripo infekcija, tačiau registruojami ir nauji ar pakartotiniai COVID-19 ligos atvejai, kitos viršutinių kvėpavimo takų infekcijos.
Tai, kad šiuo metu daugiau gyventojų ieško pagalbos nuo įvairiausių peršalimo simptomų, patvirtina ir vaistinių atstovai. Tiesa, nustatyti, kiek iš jų konkrečiai serga gripu, sudėtinga.
„Jei skiriamas priešvirusinius vaistas, tai jau galima pasakyti, kad žmogus serga gripu. Kitas klausimas, kiek tarp tų vaistus nuo peršalimo perkančių žmonių yra pasislėpusių gripo atvejų. Gali būti, kad jie yra nediagnozuojami“, – komentavo „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas.
Dabar – puiki terpė virusams plisti
Pašnekovas konstatavo, kad šiuo metu terpė plisti virusams yra labai palanki.
„Bendra tendencija yra tokia, kad turime gana šaltą pavasarį, temperatūros stipriai svyruoja, sniegas tai iškrenta, tai nutirpsta, o tokios oro sąlygos yra puiki terpė plisti visiems virusams. Taip pat daugelis žmonių gali tiesiog sušalti, nepasirinkę tinkamos aprangos.
Taigi ūminių viršutinių kvėpavimo takų ligų sezonas nesibaigia – turime tiek ir niekur nedingusį COVID-19, tiek ir didėjantį gripo atvejų skaičių. Sergamumas realiai nėra nuslūgęs nuo žiemos mėnesių ir persikėlė į pavasarį“, – komentavo vaistininkas.
„Bendra tendencija yra tokia, kad turime gana šaltą pavasarį, temperatūros stipriai svyruoja, sniegas tai iškrenta, tai nutirpsta, o tokios oro sąlygos yra puiki terpė plisti visiems virusams“, – sakė R. Blynas.
Jis priminė, kad daug specialistų taip ir prognozavo, kad gripo atvejų šiemet bus daugiau nei pernai ir užpernai.
„Tai šitai susiję ir su paties viruso savybėmis, nes šiaip gripo virulentiškumas, t. y. gebėjimas užkrėsti kitus žmones, priklauso nuo viruso tipo. Tai ir anksčiau būdavo, kad kas kokius 4 metus plačiau paplisdavo virusas“, – pastebėjo R. Blynas.
Paklausta išaugo 3 kartus
Kaip nurodė „Camelia“ komunikacijos projektų vadovė Žiedūnė Juškytė, kovo mėnesį kai kurių preparatų nupirkta net tris kartus daugiau.
„Prasidėjus pandemijai antivirusinių vaistų nuo gripo poreikis smarkiai sumažėjo. Pastaraisiais metais poreikis šiems vaistams mažas. Tačiau kovo mėnesį fiksuojame didesnį poreikį antivirusiams preparatams.
Kovo mėnesį šių preparatų nupirkta apie 3 kartus daugiau nei ankstesniais šių metų mėnesiais. Didesnė paklausa išlieka ir šiomis dienomis, nors, palyginus su pernai, tokiu pat laikotarpiu poreikis buvo kone 10 kartų mažesnis“, – komentavo ji.
Pardavimus padidino ir karo situacija
Panašias tendencijas pateikė ir „Eurovaistinės“ atstovė. „Vaistų nuo peršalimo gyventojai išties perka daugiau, tiek lyginant šių metų „Eurovaistinės“ statistika su pernai, tiek stebint pastarąjį mėnesį. Lyginant šį sezoną su pernai metais nereceptinių vaistų nuo peršalimo įsigijimas yra daugiau nei dvigubas. Jei lyginame šių metų kovą su vasario mėnesiu, fiksuojame 16 proc. augimą“, – teigė vaistinių tinklo komunikacijos vadovė Rolanda Lipnevičiūtė.
Pasak jos, augimą lemia tai, kad pernai žiemą dėl pandemijos buvo griežtesnis karantinas, žmonės daugiau laiko leido namuose, ribojo savo kontaktus, todėl mažiau susidūrė ir su kitomis ligomis, peršalimu ar virusias. Šiemet gi vaikams einant į mokyklas ir gyvenant aktyviau „grįžo“ ir minėtosios infekcijos.
R. Lipnevičiūtės teigimu, vaistų nuo peršalimo poreikio augimą pastarąjį mėnesį greičiausiai lemia du dalykai.
„Pirmas, žinoma, permainingi pavasario orai, silpnesnis žmonių imunitetas, dėl ko dažniau peršąlama, kimba įvairios ligos. Kita priežastis – karas Ukrainoje. Žmonės perka vaistus nuo peršalimo tiek pildydami savo namų vaistinėlę, tiek teikdami nereceptinius vaistus kaip paramą“, – nurodė vaistinės atstovė.
Gripo gali padaugėti?
Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas prof. habil. dr. Julius Kalibatas teigė, kad pastaruoju metu išties plūstelėjo daugiau sergančiųjų gripu ir kitomis peršalimo ligomis, tačiau tai nesukelia kažkokios išskirtinės problemos.
Kita vertus, jis atkreipė dėmesį, kad sergamumo šiomis infekcijomis mastas gali išaugti atsisakius privalomų kaukių.
„Kai kaukės panaikintos, tas skaičius gali padidėti, apie tai kalba ir gydytojai. Kaukės einant į uždaras patalpas nereikia, o rekomendacijos lietuviai nesuvokia kaip kažkokios būtinybės, juo labiau ir pavargo nuo įvairių ribojimų. Jau matai, kad parduotuvėse, turguose žmonės jau tikrai be kaukių.
„Aš vis kalbėjau, kad gripas vaikams kur kas pavojingesnis nei suaugusiems. Kalbant apie koronavirusą, yra atvirkščiai – vaikai dažniausiai sirgo lengva arba besimptome forma“, – sakė J. Kalibatas.
Tačiau būtent jos, atstumo laikymasis ir kitos pandemijos priemonės padėjo apsisaugoti it nuo gripo, ir kitų virusinių susirgimų. Todėl to gripo nedaug ir buvo. O dabar jis jau paaugęs ir gali dar padidėti“, – komentavo J. Kalibatas.
Jis pridūrė, kad palankias gripui plisti sąlygas sudaro ir šiuo metu dideli temperatūrų svyravimai, taip pat tam pasitarnauti gali ir nusilpęs žmonių imunitetas.
„Imuninę sistemą silpnina labai daug veiksnių, vienas pagrindinių veiksnių – pastovus stresas. O koronavirusinė infekcija tą stresą, sakyčiau, net lėtinį stresą sukėlė daug kam ir daugumos žmonių imuninė sistema prislopinta. Tas vėlgi turės įtakos, kad virusas gali pradėti plisti gana aktyviai“, – pastebėjo pašnekovas.
Pataria itin pasaugoti vaikus
Be kita ko, pašnekovas atkreipė dėmesį ir į tai, kad ypač gripas pavojingas vaikams. Tą patvirtina ir NVSC duomenys, kad absoliuti dauguma šį sezoną dėl gripo į ligonines patekusių asmenų yra vaikai iki 17 m.
„Aš vis kalbėjau, kad gripas vaikams kur kas pavojingesnis nei suaugusiems. Kalbant apie koronavirusą, yra atvirkščiai – vaikai dažniausiai sirgo lengva arba besimptome forma. Aišku, buvo pasaulyje ir mirties atvejų, bet pakankamai nedaug.
O su gripu yra priešingai – daugiausia į ligonines patenka vaikai. Ir tos gripo komplikacijos – iš miokarditai, širdies raumens uždegimas, ir gali būti encefalitai, smegenų dangalų uždegimas, ir inkstų pakenkimas ir t.t.“ – įspėjo J. Kalibatas.
Jis patarė vedantis vaikų į parduotuvę būtinai vaikui uždėti kaukę. „Aišku, vaikams reikia socializuotis, bet tėvai turėtų juos šiek tiek prilaikyti. Būkite truputį atsargesni, nes dabar toks visuotinis atsipalaidavimas, kad viskas gerai. Bet tas pats koronavirusas niekur nedingo ir gripo virusas gali suaktyvėti“, – patarė medikas.