• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visi tėvai savo vaikams nori visko, kas geriausia, tačiau lepindami mažuosius turėtumėte būti atidūs – kai kurie, iš pažiūros nekalti žaislai, gali pridaryti rimtų problemų. Vilniaus universiteto ligoninės Santarų klinikų vaikų intensyvios terapijos gydytoja Jurgita Biliuvienė papasakojo, kokių žaislų vengti ir kaip juos prižiūrėti, kad išvengtumėte rimtų problemų.

Visi tėvai savo vaikams nori visko, kas geriausia, tačiau lepindami mažuosius turėtumėte būti atidūs – kai kurie, iš pažiūros nekalti žaislai, gali pridaryti rimtų problemų. Vilniaus universiteto ligoninės Santarų klinikų vaikų intensyvios terapijos gydytoja Jurgita Biliuvienė papasakojo, kokių žaislų vengti ir kaip juos prižiūrėti, kad išvengtumėte rimtų problemų.

REKLAMA

Vandens žaislai pamėgti ne tik vaikų, tačiau ir jų tėvų – ne itin maudynes mėgstantį vaiką į vonią privilioti neretai padeda būtent guminiai ančiukai ar žąsytės. Vis dėlto žaislai, į kuriuos patenka vanduo, gali pridaryti nemažai žalos.

„Užsistovėjęs vanduo žaisluose yra puiki terpė mikroorganizmam gyvuoti, o toks vanduo, patekęs į akių gleivinę, gali sukelti uždegimą. Kita priežastimi gali būti mechaninis pakenkimas.

REKLAMA
REKLAMA

Žaisdamas ir stipriai paspaudęs tokį žaislą vaikas gali stipria srove pataikyti sau į akis, o tai taip pat gali sukelti akių gleivinės sudirginimą“, – atskleidė J. Biliuvienė.

REKLAMA

Minkšti žaislai taip pat rizikingi

Minkštų žaislų galima rasti ne tik vaikų kambariuose – mieli pliušiniai gyvūnėliai neretai sužavi ir suaugusius. J. Biliuvienė atskleidė, kad tokie žaislai ypač mėgstami vaikų, o kadangi pliušiniai žaisliukai dažniausiai atvaizduoja gyvūnėlius, jie netgi padeda kūdikiams ugdyti socialinius ir kalbos bei bendravimo įgūdžius – mažieji mėgsta juos pakalbinti, su jais pasišnekėti.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto būtent pliušiniai žaislai gali tapti ne tik dulkių, tačiau ir bakterijų ar grybelių „kaupykla“. „Virusai, bakterijos ar grybeliai puikiai išsilaiko minkštuose žaisluose. Reikia įvertinti, ar vaikas neturi kvėpavimo problemų.

Mikštuose žaisluose labiau kaupiasi dulkės, jų taip dažnai nevalome, kaip medinių ar plastikinių žaislų, o susikaupusios dulkės gali sukelti kvėpavimo takų problemas“, – atskleidė gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji taip pat rekomendavo rinktis pliušinius žaislus, kurie pagaminti iš natūralių, hipoalerginių medžiagų, be sveikatai kenksmingų priedų, o ypatingai – be dažų.

„Vaikai labai mėgsta viską dėti į burną, ragauti, todėl gali „prisiragauti“ cheminių medžiagų, kurios gali sukelti virškinamojo trakto problemas ar alergines reakcijas. Taip pat labai svarbu reguliariai žaislus plauti. Patartina, kad vaikas jais nesidalintų su kitais vaikais, ypatingai šiuo, pandemijos metu“, – patarė J. Biliuvienė.

REKLAMA

Nereikėtų užmiršti ir smulkių akių ar nosių, pritvirtintų prie pliušinių žaislų – gydytoja rekomendavo rinktis žaislus, kuriuose šios dalys būtų išsiuvinėtos. Taip sumažinsite tikimybę, kad vaikas nukritusia detale užsprings ar įsikiš detalę į nosį ar ausį.

Dažnai pliušiniai žaislai būna nuolatiniai kūdikių palydovai, tačiau leisti kūdikiui miegoti su pliušiniu žaislu J. Biliuvienė nepataria.

REKLAMA

„Nereikėtų leisti kūdikiui miegoti su minkštu žaislu, kadangi yra tikimybė, kad prigludęs žaislas uždengs kvėpavimo takus, dėl ko gali įvykti net staigios mirties sindromas. Iki 12 mėn. kūdikiai neturėtų miegoti kartu su minkštais žaislais“, – sakė daktarė.

Žaisluose venkite smulkių detalių ir baterijų

J. Biliuvienė priminė, kad smulkios detalės ypatingai pavojingos kūdikiams ir mažiems vaikams. Ne paslaptis, kad pažindamiesi su pasauliu jie mėgsta viską ragauti arba įsidėti į ausies ar nosies landas, todėl žaislus rinktis turėtumėte ypač atidžiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto smulkios detalės pavojingos ir vyresniems vaikams. „Yra buvę atveju, kuomet paspringsta net ir labai sąmoningi vaikai, kurie suvokia, kad negalima nieko dėti į burną. Ypatingai, jei įsidėję į burną vaikai bėgioja ar kalba.

Jokiu būdu negalima leisti vaikui bėgioti, kalbėti ar juoktis su žaislu ar kąsniu burnoje. Nerekomenduojama žaislų su smulkiomis detalėmis duoti vaikams iki 4 metų“, – sakė J. Biliuvienė.

REKLAMA

Užspringti vaikai gali ir iš žaislo iškritusiomis ar išimtomis baterijomis. Gydytoja pasakojo, kad praktikoje tokių atvejų tikrai pasitaiko, tačiau kol kas jie visi baigėsi laimingai. Svarbu, kad trūkstamą bateriją pastebėtumėte laiku, kol ji nepridarė rimtesnės žalos.

„Praryta baterija gali sukelti rimtų ar net gyvybei pavojingų problemų. Baterija kontaktuoja su seilėmis, skandžio sultimis, įvyksta cheminė reakcija, kuri gali sukelti vidinius nudegimus, netgi išdeginti skylę vidaus organuose, kas gali baigtis net vaiko mirtimi.

REKLAMA

Taip pat dėl sudėtyje esančių  cheminių medžiagų – metalų, rūgščių, šarmų, gali įvykti apsinuodijimas. Jei tik įtariate, kad vaikas galėjo praryti bateriją, būtina kuo skubiau kreiptis į medikus“, – sakė gydytoja.

Vaikų mylimų šlykštukų sudėtyje – toksinė medžiaga

Tėvai, auginantys šiek tiek vyresnio amžiaus vaikus, turbūt ne kartą yra girdėję apie populiarųjį šlykštuką (angl. Slime). Nors daktarė džiaugiasi, kad jai su apsinuodijimu, kurį sukėlė „slaimas“, susidurti neteko, šių žaislų sudėtyje dažnai būna borakso, kuris gali būti pavojingas vaikų sveikatai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš, asmeniškai, su apsinuodijimo atvejais nesusidūriau, bet viena iš sudėtinių šių žaislų medžiaga boraksas yra priskiriama prie toksiškai veikiančių medžiagų. Vaikui pavojingas šios medžiagos kiekis 5-10g. Jei jis praryja tokį kiekį šios medžiagos, tai gali sukelti tam tikrus sveikatos sutrikimus: vėmimą, viduriavimą, anafilaksinį šoką ir net mirtį“, – pasakojo J. Biliuvienė.

Gydytoja taip pat išvardijo keletą punktų, kurie padės tinkamai žaislus išsirinkti ir juos prižiūrėti. 

Vaikų žaislus reguliariai plaukite vandeniu ir muilu.

REKLAMA

Neleiskite dalintis žaislais su kitais vaikais.

Po kiekvieno žaidimo, surenkant žaislus, apžiūrėkite, ar žaislas nepažeistas, ar neatsidaro aštrių kampų, briaunų, ar neatsipalaidavo kokia smulki detalė, ar nėra grėsmės, kad, pvz. iš barškučio iškris smulkios detalės vaikui žaidžiant, ar nėra atplyšusių medžiagos gabalėlių, kuriuos vaikas gali įsidėti į burną ar įkvėpti.

Visus sulūžusius, netinkamus naudoti žaislus reikia išmesti, nebandykite jų klijuoti klijais ar lipniomis juostomis.

REKLAMA

Rinkitės tik sertifikuotus, saugius žaislus, žinomų gamintojų, pagamintus iš hipoalerginių medžiagų, pagal galimybę rinktis iš natūralų medžiagų pagamintus žaislus.

Nepirkite žaislų, kurie turi stiprų neįprastą kvapą, kurie nudažo vaikui rankas ir rūbelius. Rinkitės žaislus pagal gamintojo rekomenduojamą amžių.  

Neleiskite vaikui žaisti su šaudomaisiais žaislais, kadangi jie gali sukelti akių ir kitų vietų sužalojimus.

REKLAMA
REKLAMA

Neleiskite kūdikiams žaisti su suplyšusiais balionais, maišeliais. Vaikas juos gali praryti ar įkvėpti į kvėpavimo takus.

Jei žaislas yra su baterija, patikrinkite, ar vaikas negali jos laisvai išimti.

Venkite didelį triukšmą keliančių žaislų kūdikiams – jų klausos sistema dar tik vystosi, ir ji jautresnė nei suaugusių, todėl gali būti pažeista stiprių garsų.

Nepalikite vieno vaiko su žaislais, kurie turi juosteles, diržus ir pan., kadangi vaikas gali tai apsivynioti aplink kaklą ir pasismaugti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų