K. Mačiulienė sako, kad gimdyvės, kuris kreipiasi į Vilniaus gimdymo namus tampa vis sąmoningesnės – atvejų, kai gimdo neblaivios moterys pasitaiko vis mažiau. Tačiau net ir tais atvejais, kai gimdyvė būna mažai apsvaigusi, apie ją yra pranešama Vaikų apsaugos teisių tarnybai.
„Išgėrusių mamų pasitaiko, bet labai nedaug, nes vis tiek bent jau Vilniuje ta informacija yra pasiekiama. Aš visada sakau, kad moteriai negalima vartoti alkoholio nėštumo metu, todėl, kad yra kiekvienas lašas patenka į placentą. Placenta neturi jokio barjero šitai toksiškai medžiagai ir visas alkoholis patenka į vaisiaus smegenis, kepenis ir taip toliau. Pirmiausiai pažeidžiamos smegenys.
Po kiekvieno tokio atvejo mes labai daug kalbame ir aiškiname apie alkoholio žalą vaisiui. Kartais aš net grubiai aiškinu, kad išgėrus net mažiausią kiekį, vaisius bus girtas. Tai išgirdusios moterys net krūpteli. Tai yra tiesioginis vaiko maitinimas alkoholio“, – sako Vilniaus gimdymo namų vadovė.
Vaiko sveikatai kylantis pavojus
Kiekvieną kartą į gimdymo namus atvykus apgirtusiai gimdyvei yra statoma lašelinė ir ji stengiamasi išblaivinti. Vos tik gimus naujagimiui jam taip pat statoma lašelinė, kad būtų pašalintas jo organizme susikaupęs alkoholis. Detoksikacijai nepavykus naujagimį gali ištikti net traukuliai.
K. Mačiulienė nurodo, kad toks gimdymas, kuomet moteris yra išgėrusi, yra žymiai sunkesnis personalui nei gimdyvei. Pati gimdyvė gali mažiau jausti skausmą, arba atvirkščiai, labiau jausti, o dėl to daugiau blaškytis ir apsunkinti personalo darbą.
Ji nurodo, kad komplikacijų pavyksta išvengti, nes personalas yra tam pasiruošęs ir gimdymas nepaliekamas savieigai.
„Kai gimsta naujagimis, mes matome, kad moteris būna vartojosi alkoholį nėštumo metu, net jeigu ji tą ir neigia. Apsilankymo metu nei viena nėščioji nepripažįsta, kad vartojo alkoholį ar narkotikus, nes nenori, kad būtų pradedama aiškinti apie alkoholio žalą vaisiui“, – sako K. Mačiulienė
Alkoholis – vaiko hiperaktyvumo priežastis
Vilniaus gimdymo namų direktorė nurodo, kad tam, jo matytųsi išoriniai vaisiaus alkoholinio sindromo požymiai, reikia labai ilgai vartoti alkoholį. Šie požymiai būna akivaizdūs: plonos lūpos, žema kakta, nosis įdubusi. Tačiau net ir tais atvejais, kai nėra matomų fizinių pakenkimų, yra pažeistos smegenys.
„Dažniausiai tie vaikai nenusėdi vietoje, blaškosi, kaip plaštakės, būna hiperaktyvūs. Tėvai ieško to priežasčių, bet net nepagalvoja, kad tai gali būti grynai motinos atsakomybė. Čia nereikia kurti vakcinų, čia reikia tik vienintelio dalyko, kad motina nėštumo metu visiškai nevartotų alkoholio. Fizinius defektus galima išoperuoti, bet smegenų nepakeisi“, – nurodo K. Mačiulienė.
Įsimintiniausias atvejis
Ji sako, kad šiais laikais moterys daug sąmoningesnės ir nebepasitaiko atvejų, kuomet prieš gimdymą išgeriama „ant drąsos“. Pats įsimintiniausias atvejis, kuomet teko susidurti su neblaivia gimdyve ir jos vyru įvyko prieš 5 metus.
„Neblaivios moterys nedaug išgėrusios būna palyginti su dabartiniais metais, bet prieš kokios 5-6 tai būdavo didžiausia nelaimė, nes tekdavo tvarkytis ir su girtu vyru, ir su girta moterimi. Man yra buvę, kad atvyko vyras ir moteris visiškai girti.
Vyras iškart susmuko fotelyje ir užmigo, o kai moteriai nutekėjo vaisiaus vandenys jis pakėlė akis ir paklausė, kur čia dalina degtinę, ir pradėjo šliaužti prie tų vaisiaus vandenų. Mes jam statėme lašelinę, blaivinom lygiai taip pat, kaip ir mamą. Bet toks atvejis buvo vienintelis“, – prisimena ji.
Ne pirmas atvejis
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad Klaipėdos teisme šiuo metu nagrinėjama byla dėl moters, kuri girta pagimdė vaiką.
Pernai balandį 2,02 promilių alkoholio kraujyje turėjusi telšiškė, pagimdė mergytę, kurios kraujyje medikai nustatė mirtiną dozę – net 4,09 promilės alkoholio. Nors prokurorai siūlo nuteisti moterį dviems metams lygtinai, o gimdyvė savo kaltę pripažįsta, jos advokatas siekia išteisinimo, esą negimęs kūdikis nėra žmogus.
Taip pat pernai balandį į Kauno klinikas iš Klaipėdos universitetinės ligoninės atvežta dar viena girta gimdyvė. Jai nustatytas didesnis nei trijų promilių girtumas, o šlapime rasta ir narkotinių medžiagų.
Medikai apgailestauja: tai – ne retas atvejis
Alkoholį geriančios nėščiosios, pasak medikų, daliai lietuvaičių, deja, įprasta praktika. Lietuvoje kasmet apie 800 vaikelių gimsta pavojuje, nes jų mamos, net ir besilaukdamos, kilnojo taureles. Dėl alkoholio padarytos žalos kartais kūdikiams diagnozuojamas vaisiaus alkoholinis sindromas – tokiu atveju vaikelis visą likusį gyvenimą lieka pasmerktas įvairiems raidos sutrikimams – ir išvaizdos pokyčiams, ir intelektinei negaliai.
Vilniaus sutrikusio vystymo kūdikių namuose rasime ne tik gyvybės langelį, bet ten dienas leidžia be tėvų globos likę, įvairių negalių turintys vaikai. Dienos centre mažieji gyvena tol, kol būna įvaikinami. Įstaigos vadovė pasakoja, kad čia patenkantys kūdikiai turi įvairiausių sutrikimų. Ir dažnas jų gimsta su vaisiaus alkoholiniu sindromu.
„Plačiąją prasme, tiek, kas buvo prieš 3 metus, ir šiuo periodu, 90 proc. čia patenkančių vaikų turi alkoholinį vaisiaus sindromą, daugiau ar mažiau išreikštą“, – sako kūdikių namų direktorė Renata Rimdžiuvienė.
Įstaigos vadovė neslepia, kad dalis vaikų centre užsibūna ir iki 18-os metų. Užsieniečių šeimos įvaikinimo klausimais čia lankosi dažniau, nei Lietuvoje gyvenančios poros. Ir įtėviai iš užsienio paprastai būna atlaidesni pamestinuko sveikatos bėdoms.