Pasak E. Kosaitės-Čypienės, natūralus šeimos planavimas pažadina visus kūno pojūčius ir leidžia moteriai pažinti savo kūno kalbą, geriau suprasti menstruacinį ciklą, jo trikdžius, padeda išvengti klaidingų įsivaizdavimų ir užbėgti už akių galimoms ligoms.
„Taip pat tai padeda kur kas geriau pažinti savo vaisingumą ir šias žinias pritaikyti skirtingose gyvenimo situacijose – paauglystėje, po gimdymo, po hormoninės kontracepcijos vartojimo, premenopauzėje“, – teigia šeimos planavimo asociacijos vadovė.
Įvairios kontraceptinės priemonės
Taip pat natūralaus šeimos planavimo asociacijos vadovė E. Kosaitė-Čypienė sako, kad porai, norinčiai atsakingai planuoti pastojimų skaičių, neišvengiamai tenka rinktis kokią nors šeimos planavimo priemonę. Svarbu, kad besirenkantys žmonės savo sprendimą galėtų grįsti patikima, išsamia informacija.
„Nepakanka žinoti, kaip priemonę vartoti ir kokie jos šalutiniai poveikiai – pirmiausia, reikia pažinti, kaip veikia kūnas ir lytinė sistema, o tada išsiaiškinti, kaip konkreti kontracepcijos priemonė įsiterpia į natūralius vaisingumo procesus. Kitaip tariant, suprasti, kodėl priemonė turi kontraceptinį poveikį ir ką ji daro kūnui“, – teigia asociacijos vadovė.
E. Kosaitė-Čypienė sako, kad labiausiai natūralius kūno procesus sutrikdo hormoninės priemonės, nes per jas į organizmą patenkantys sintetiniai hormonai keičia paties kūno gaminamų hormonų pusiausvyrą.
„Lytiniai hormonai yra reikalingi toli gražu ne tik daugintis, bet daro įtaką visam žmogaus gyvenimui, jo sveikatai, savijautai, veiksmams, mintims, jausmams, norams, troškimams, svajonėms “, – sako moteris.
Taip pat Elena Kosaitė-Čypienė priduria, kad hormoninę kontracepciją pasirenkanti pora turi labai gerai įsivertinti visus tokio pasirinkimo privalumus ir trūkumus, pasverti, ar tikrai būtinybė vartoti tokią kontracepcijos priemonę atsveria jos neigiamą šalutinį poveikį kūnui.
Šeimos planavimo vadovė sako, kad poroms, neturinčioms sveikatos sutrikimų, dažniausiai sėkmingai pastoti pavyksta greitai. Tačiau atsiradus sutrikimams, moters kūno nuoseklus stebėjimas yra kur kas paprastesnis, pigesnis, greitesnis ir efektyvesnis nei įprastinės priemonės, taikomos gydytojų.
„Natūralus šeimos planavimas yra pati geriausia priemonė ir pirmas pasirinkimas siekiančioms pastoti poroms, nes šis būdas padeda pažinti kūną, moters ir vyro vaisingumą, bendrą poros vaisingumą ir nustatyti vaisingąjį laiką“, – teigia natūralaus šeimos planavimo asociacijos vadovė.
Natūralus šeimos planavimas – apipintas mitais
Moteris komentuoja, kad natūralus šeimos planavimas yra pernelyg mažai pažįstamas Lietuvoje ir pernelyg apaugęs įvairiais mitais. Didžiausias natūralaus šeimos planavimo trūkumas – jo reikia išmokti.
„Pora negali vos užsimaniusi pradėti gyventi pagal natūralaus šeimos planavimo principus. Pažinti kūną ir vaisingumą tenka mokytis, panašiai, kaip mokomasi vairuoti.
Natūralaus šeimos planavimo mokymai trunka vieną-du savaitgalius, vėliau dar kelis mėnesius pora, palydima konsultanto, pratinasi žinias pritaikyti praktikoje. Bet vėliau tos pačios žinios taikomos visą vaisingą gyvenimą, o su kiekvienais metais poros patirtis didėja“, – mintimis dalinasi asocijacijos vadovė.
E. Kosaitė-Čypienė sako, jog dažniausias klaidingas įsivaizdavimas, su kuriuo moteriai tenka susidurti mokant žmones pažinti savo vaisingumą – kad natūralus šeimos planavimas yra labai nepatikimas.
„Nei vienas gydytojas Lietuvoje su savo išsilavinimu negauna natūralaus šeimos planavimo pagrindų, o tik labai paviršutiniškas žinias. Natūralaus šeimos planavimo mokytojai yra specialiai ruošiami, sertifikuojami ir supervizuojami – tai specialus išsilavinimas “, – teigia natūralaus šeimos planavimo asociacijos vadovė.
Elena Kosaitė-Čypienė sako, kad dabartinis – natūralus, modernus, šiuolaikiškas, mokslo pagrįstas simptoterminis šeimos planavimo metodas yra ne mažiau patikimas, nei pačios efektyviausios kontracepcijos priemonės.
„Pasaulio sveikatos organizacija nurodo, kad iš 100-o hormonines tabletes vartojančių moterų, per metus pastoja 7-os, iš besisaugančių prezervatyvais – 13-a, o pažinusios savo vaisingumą ir gyvenančios pagal simptoterminio metodo taisykles – 2-i.
Vadinasi, eilinė vidutinė pora pati gali pažinti savo kūnus, vaisingumą ir priimti teisingus sprendimus“, – komentuoja natūralaus šeimos planavimo asociacijos vadovė.
Nežudykit, moterys, savęs kontraceptikais. Netapkit bespalvės, vyrų ne vertinamos, išnaudojamos