Nors rudens sezonas kviečia mėgautis poilsio akimirkomis, būtina atlikti keletą svarbių darbų, kurie apsaugos jūsų sodą nuo laukinių gyvūnų, graužikų ir nepalankių oro sąlygų poveikio.
Apsaugokite savo vaismedžius
E. Petkevičiūtė primena: „Dabar svarbiausia paruošti vaismedžius ir vaiskrūmius žiemojimui – prevenciškai apsaugoti nuo kenkėjų, grybinių ligų sukėlėjų bei žiemos šalčių. Taip pat pasirūpinti, kad gyvūnai, kaip stirnos ar zuikiai, nenugraužtų kamienų.“
Šiemet naujiena tapo vilnos juostos, kurios tinka ypač jaunų medelių apsaugai. Eglė aiškina, kad tai natūrali ir efektyvi priemonė:
„Vilnos juostas, pririštas prie kamienų, pavasarį galima pamiršti, nes jos suyra, o medelis augdamas gali jas tiesiog suplėšyti. Vilna veikia kaip apsauga, apšildo kamieną, o dėl natūralios spalvos ji neatkreipia gyvūnų dėmesio.“
Plastikiniai tinklai taip pat yra geras sprendimas didesniems vaismedžiams, nes jie yra daugkartinio naudojimo ir nesusitraukia, todėl leidžia augalui laisvai augti.
Norint apsisaugoti nuo pelių, kurios gali padaryti nemažą žalą, ypač jei mulčiuojate, Eglė pataria paprastą, bet veiksmingą metodą:
„Kai iškrenta pirmasis sniegas, rekomenduojame suminti pomedžius. Taip paslėpsime jų namus ir pelės ieškos kitur. Jos graužia šaknis, o pažeidus šaknų zoną augalui atsistatyti būna labai sunku.“
Norintiems greitai apsaugoti sodą, siūloma „šarvo“ priemonė, kuri tepama ant kamienų ir padeda išvengti kenkėjų pažeidimų. Tačiau Eglė pabrėžia, kad „šarvo“ priemonė tinka tik vyresniems medžiams, nes ant jaunų medelių ji gali padaryti žaizdų.
Šiemet rudenį, dėl gausaus ligų ir kenkėjų antplūdžio, rekomenduojamas profilaktinis purškimas. Pasak agronomės, šiam tikslui yra specialus rinkinys:
„Jame yra karbamido, azoto trąšų, vario sulfato ir geležies sulfato. Purškiant šį mišinį žemesnėje nei 10 °C temperatūroje, jis efektyviai veikia prieš ligų sukėlėjus.“
Specialistė atkreipia dėmesį, kad šios priemonės nereikėtų naudoti visžaliams augalams, tokiems kaip rododendrai ar spygliuočiai. Vario sulfatas, dar vadinamas „mėlynuoju akmenėliu“, yra ypač tinkamas naudoti rudenį.
Kamienų balinimas
Jei vasarą nebuvo atliktas vaismedžių genėjimas, rudenį reikėtų atlikti tik būtiniausius darbus.
„Jei pastebite džiūstančias šakeles ar didesnius žievės pažeidimus, genėjimą verta atlikti dabar, nenaudoti ligų platinančių sekatorių, kuriuos rekomenduojama dezinfekuoti prieš kiekvieną medelį“, – aiškina agronomė.
Ji taip pat siūlo naudoti sodo tepalą žaizdoms gydyti: „Galite rinktis sodo tepalą su bičių vašku, kuris yra lengvai naudojamas su šepetėliu. Arba, jei patogiau, purškiamą sodo tepalą – jis greitai džiūsta, nepalieka dėmių ir apsaugo pažeistas vietas.“
Galiausiai, Eglė pabrėžia ir kamienų balinimo svarbą: „Kamienus geriau balinti rudenį. Tai padeda ne tik estetiškai, bet ir apsaugo nuo skilimų, kurie susidaro dėl temperatūrinių pokyčių, ypač antroje žiemos pusėje, kai saulė šildo tamsius kamienus.
Balinant juos baltai, saulės spinduliai atspindimi, žievė neįkaista, o skilimų tikimybė sumažėja. Be to, balinti vaismedžiai patraukia mažiau stirnų ir zuikių dėmesio.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!