Kaip laidoje „Svajonių sodai“ pasakojo specialistė, rinkdamiesi tinkamus augalus kapams, turėtumėte kelti jiems labai aukštus reikalavimus.
„Svarbus lėtas augalų augimas, be galo didelis atsparumas įvairiems stresiniams aplinkos veiksniams, laistymo dažnumas. Kapams reikėtų suteikti solidumo ir nepadaryti gėlynėlio įspūdžio, laikytis apželdinimo etiketo.
Kapai neturėtų virsti ant takų ar gretimų kapų, todėl augalų forma turi būti glausta arba teks dažniau pagenėti, norint išlaikyti darną, tvarką ir grožį“, – teigė „Žalia stotelė“ agronomė-konsultantė.
Pasidalijo kapų želdinimo rekomendacijomis
E. Petkevičiūtė kapų apželdinimui rekomenduoja rinktis šliaužiančius augalus. Laidoje „Svajonių sodai“ ji parodė išskirtinį kadagį, suformavusį melsvas vageles.
„Jis gali būti tarsi akcentas, jei nenorime sodinti ryškesnių, labiau dėmesį traukiančių augalų. Šliaužiančių kadagių veislių yra galybė, nors ir skirtingų formų spygliukais. Jie yra labai kompaktiški, be galo atsparūs ir gražūs tiek vasarą, tiek žiemą“, – tikino ji.
Pasak specialistės, labai populiarus pasirinkimas kapų apželdinimui yra ir žvynuotasis kadagys „Blue star“.
„Per metus jis užauga nuo pusės iki vieno centimetro. O jei taip dažnai netręšite, kaip darote namuose, augs dar lėčiau. Taigi, genėjimas – labai minimalus.
O jei ant kapų renkatės spygliuočius, bet norite ne tik foninių, bet ir akcentinių augalų, turime kaskadiškai augančius kadagius, kurie taip pat pasižymi spalvų ir spyglių įvairove. Tiesa, reikės pasistengti ir kartais atvykti su sakatoriumi juos pagenėti.
Sodinant augalus kapuose turime labai ribotą plotą, tad svarbu, kad tokie akcentiniai ar aukštesni augalai, kurie nesidriekia žeme, neuždengtų paminklo ar kryžiaus. Tad norint juos suvaldyti, reikės šiek tiek daugiau darbo“, – įspėjo E. Petkevičiūtė.
Kalbėdama apie akcentinius augalus, kurie auga lėtai ir reikalauja mažai priežiūros, agronomė paminėjo ir skiepytas pušeles: „Tai – kiek netradicinis pasirinkimas, bet jų lėtas augimas, griežta forma suteikia daug solidumo kapų apželdinime.“
Tuo tarpu vienas iš klasikinių pasirinkimų, pasak E. Petkevičiūtės, yra baltosios eglutės: „Paprastai jų sodinamas porinis skaičius, tarsi rėminamas paminklas. Tačiau palikite šiek tiek atstumo. Nors auga lėtai, bet prabėgus 10-15 metų, eglutė taps 50-70 cm augalu, tad svarbu, kad per daug nesiremtų.“
Be to, dabar yra pats metas auganti chrizantemas, o šių augalų selekcininkai stebina naujomis spalvomis.
„Chrizantemos be galo mėgstamos dėl priežiūros poreikio, kuris visiškai minimalus. Jos gana atsparios sausrai, puikiai žydi iki stipresnių šalnų. Tradicinės spalvos rudeniui yra balta, geltona, o žalia ir rausva – naujos bei labai įdomios. Siūlau rinktis mažiau prasiskleidusias, jei sodinsite ir puošite kapus anksčiau, kad žydėtų dar ir lapkričio pradžioje“, – sakė ji.
Specialistė siūlo rinktis ir daugiau gėlių kapų apželdinimui, kurios suteikia išskirtinumo. Vienos iš jų – alūnės, kurios puikiai žiemoja.
„Jei pasodinsite jas kapuose pavasariui, galite palikti, nes jos neįšąla ir žiemą. Galbūt pagelsta tik su įšalusia žeme besiliečiantys apatiniai lapai, bet pats viršus įprastai gražiai išsilaiko. Alūnės pasižymi įvairiomis spalvomis, skirtingai karpytais lapais, tad galima priderinti prie jau turimų augalų ir sukurti spalvinę dermę, išlaikant grožį ir solidumą“, – įsitikinusi E. Petkevičiūtė.
Ji taip pat siūlo nepamiršti ir visiems puikiai žinomų viržių bei gražuolių našlaičių.
„Kapams rekomenduoju žalius, pilkšvus viržių atspalvius. Jie įprastai taip ir išsilaiko per žiemą, tad turėsite ne tik rudeninį grožį.
Našlaitės nėra tik pavasario gėlės, puikiai žydės pasodintos ir dabar. Jos gerokai atsparesnės, nei chrizantemos. Tad jei norite šiek tiek mažesnės apimties augalų, bet įnešti spalvų į niūrų rudenį ant kapų, drąsiai sodinkite našlaites“, – patarimais dalijosi E. Petkevičiūtė.
O jei viskas kapuose atrodo panašu, neįdomu ir monotoniška, tačiau mėgstate eksperimentuoti, specialistė siūlo išbandyti bruknuolę ir kopūstus.
„Bruknuolės lapeliai ir uogytės tinkamos akcentui sukurti, o kopūstai, kurie labai dekoratyvūs ir atsparūs šalnoms, labai gražiai išsilaikys iki gruodžio ir vėliau“, – teigė E. Petkevičiūtė.